Det är glada och spända miner på domkapitlet inför att omröstningen ska börja.

Biskopsvalet pågår

biskopsvalet.

Om några timmar klarnar det om det är Harry Sanfrid Backström, Sixten Ekstrand, Lisa Enckell eller Bo-Göran Åstrand som går vidare i biskopsvalets första omgång.

19.3.2019 kl. 12:51

Det är många fötter som trampar upp för stentrapporna i domkapitelshuset i Borgå. Sessionssalen på övre våningen fylls av sorl. Klockan 13 börjar röstningen i biskopsvalets första omgång. Av Borgå stifts nio prosterier hör domprosteriet till dem som har flest röstberättigade, eftersom de präster som inte har församlingstjänst eller som är bosatta utomlands röstar i Borgå.

Klockan ett börjar omröstningen i sessionssalen. Det är domprosten Mats Lindgård som leder valförrättningen. Den börjar med andakt och genomgång av procedurfrågor. Sedan ska förhandsrösterna – i Borgå är de omkring 30 – stämplas och sättas i valurnan, och sedan får de präster och lekmän som är på plats rösta – en i gången med namnupprop. Sedan räknas rösterna. Allt det här beräknas ta ungefär en timme eller två.

Domprosteriet har 94 röster, Pedersöre prosteri 102 röster, Korsholms prosteri 98 röster, Helsingfors prosteri 93 röster, Åbolands prosteri 72 röster, Mellersta-Nylands prosteri 67 röster, Ålands prosteri 67 röster, Raseborgs prosteri 66 röster och Närpes prosteri 33 röster.

Sofia Torvalds

Många församlingar dras med långsamma och dåligt planerade webbplatser. Det här ska Kyrkostyrelsens nya webbtjänst Klockaren råda bot på. 1.4.2015 kl. 13:14

Fontana Media. Malin Klingenbergs barnbok tävlar om prestigefylld utmärkelse. 1.4.2015 kl. 12:00

Även om hon fortfarande såg mycket elände bland flyktingarna i Turkiet och i barnhemmet i Azerbajdzjan så var Gunilla Luther-Lindqvist lycklig när hon kom hem från sin senaste resa. Jag upplever att vårt mål med att hjälpa dem är uppnått, säger hon. Livet segrar. 1.4.2015 kl. 10:24

kyrkans utlandshjälp. Kyrkans Utlandshjälp har öppnat en ettårig kampanj mot radikalisering både utomlands och i Finland. 26.3.2015 kl. 13:41

Esbo tar in portade missionsorganisationer. Kyrkans avtal ställer alla missionsorganisationer på samma streck. 26.3.2015 kl. 10:58