Pekka Huokuna får Folktingets medalj för positiva insatser för svenskan

svenska dagen . Kyrkostyrelseprofil noteras för sina språkliga jämställdhetsinsatser. 7.11.2017 kl. 10:49

Ecklesiastikrådet Pekka Huokuna hör till dem som kallades fram på scenen för att han förlänats Folktingets förtjänstmedalj vid Folktingets medaljregn på huvudfesten på Svenska teatern på måndag kväll.

I motiveringen sägs att Huokuna ”målmedvetet värnat om och främjat det svenska språkets ställning vid Kyrkostyrelsen och inom kyrkan, genom att arbeta för lika behandling av de bägge nationalspråken”.


Som chef för Kyrkostyrelsens verksamhetsavdelning lyfter man fram att Huokuna ”visat stor förståelse för den språkliga minoritetens behov av särlösningar för att kunna garantera ett livskraftigt kyrkligt arbete på svenska”.

Pekka Huokuna har lett kyrkostyrelsens verksamhetsavdelning i snart tio år. Han bemödar sig om att använda svenska i arbetet och värnar om det nordiska samarbetet.

Folktingets förtjänstmedalj ges varje år till personer som gjort en betydande personlig insats i arbetet för den svenskspråkiga befolkningen och den svenska kulturen i Finland.

May Wikström

På översteprästens gård. 28.3.2013 kl. 23:00

I Getsemane trädgård. 28.3.2013 kl. 21:00

I översteprästens palats. 28.3.2013 kl. 18:00

Påskvandringen Via Crucis involverar över hundra skådespelare. 25.3.2013 kl. 11:02

Matteus församling är bland de första i norden att använda sig av en skriba-app för telefoner. 25.3.2013 kl. 10:08