Inte lätt med svenska i kyrkan

Det är svårt att få fullgod service på svenska, säger några åländska kyrkoherdar. 11.3.2016 kl. 15:26

Den evangelisk-lutherska kyrkans årliga storinsamling för nödställda, Gemensamt Ansvar, har en svensk webbsida. Webbsidan toppas av en stort uppslagen videosnutt som handlar om att årets kampanjmål är att förebygga utslagning av unga i Finland och Uganda. Den går på finska. Klickar man på undertexter visar det sig att sådana finns – på ryska.
Det här reagerade kyrkoherde Kent Danielsson i Jomala på då han skulle förbereda församlingens Gemensamt Ansvar-lunch och klickade in sig på den svenska webbsidan för att få information om kampanjen.
– Jag ser det som ett klart tecken på hur marginaliserad svenskan är på väg att bli, säger han.

Danielsson säger att Kyrkostyrelsens kommunikation med de svenska församlingarna för det allra mesta är bra.
– Jag är helt övertygad om att de gör sitt bästa, men tiderna förändras.
Ett tecken på det är, som han ser det, de olika datasystemen som församlingarna tvingas börja använda – Kirjuri, Kipa och ett framtida fastighetsregister.
– Dessa helhetslösningar är svåra att hundraprocentigt klara av utan finska, åtminstone i övergångsskedet. Samtidigt tvingas församlingarna in i ett system som kostar mera än det vi har i dag. Jomala församling har den stora förmånen att vi bland våra anställda har kanslipersonal med finska som modersmål som bland annat därför har blivit hela Ålands kontaktperson när det gäller Kirjuri, Kipa och övrigt, säger Danielsson.
– Dessa enskilda exempel är inte hela världen, men de är ett uttryck för den osynliga kulturföränding vi är inne i, där sådana här fadäser inte egentligen uppmärksammas – varken i Borgå stift eller i den finska kyrkan.

Jon Lindeman, kyrkoherde i Finström-Geta församling, har liknande erfarenheter som Danielsson.
– Allt officiellt material från Kyrkostyrelsen får vi på svenska. Men när det gäller system som Kipa och Kirjuri kan vi inte lita på att utbildning på svenska finns att tillgå. Vår församling valde att inte gå med i Kipa i första skedet eftersom det var så dåligt med svenskan i utbildningen.
Medlemsregistersystemet Kirjuri måste alla församlingar gå med i. Kanslipersonalen som ska använda systemet behöver utbildning för att lära sig hur det fungerar. Men åländsk kanslipersonal kan sällan finska.
– Och tyvärr kan man inte räkna med att få bra innehåll på svenska i utbildningen, säger Lindeman.
Han påpekar också att det inte bara handlar om språk.
– Mycket av det material vi får känns finskt. Det behöver inte vara språkligt dåligt, men det känns främmande. Det finns en kulturskillnad.
När han ska kommunicera med Kyrkostyrelsens tjänstemän visar det sig att de har mycket varierande kunskaper i svenska.
– De äldre tjänstemännen, födda på 40-och 50-talen, kan man ofta prata svenska med, men mer sällan med de yngre. Går en äldre, svenskkunnig tjänsteman i pension kommer en ny som inte kan svenska i stället. Man kan inte räkna med att bli förstådd, säger Lindeman.
Och hur god är din egen finska?
– Ungefär som deras svenska.

Salla Peltonen, som ansvarar för Gemensamt Ansvar-kampanjens kommunikation, är slagen av förvåning då hon hör att videosnutten på Youtube dyker upp med rysk textning. Hon tror att det handlar om en automatöversättning av Youtube, något som de GA-anställda inte känt till. Efter att Kyrkpressen påpekade om saken har undertexten blivit borttagen.
– Videomaterialet har vi enbart gjort på finska, inte på ryska och inte heller på svenska.
Varför inte på svenska?
– Av kostnadsskäl. Vi måste välja vad vi har råd med. Den här video-snutten hör till det enda material vi inte gjort på svenska, nästan allt annat översätts. Förr översatte vi en del material också till engelska och ryska, men det gör vi inte längre.

Registerchef Riikka Ryökäs vid Kyrkostyrelsen är medveten om att det funnits ett missnöje gällande den svenska utbildningen i att använda medlemsregistret Kirjuri.
– På vår avdelning är vi sex personer som jobbar med systemet och sköter utbildningen, och vi har alla finska som modersmål.
Under fjolåret ordnade Kyrkostyrelsen två Kirjuri-kurser på svenska, den ena i Helsingfors, den andra på Åland. I Helsingfors skedde utbildningen med hjälp av simultantolkning.
– I vår arrangerar vi svensk utbildning i Kirjuris digi-system. Till hösten planerar vi Kirjuri-dagar. Dagarna går i huvudsak på finska, men vi ska ha en ”klinik” på svenska, där får man ställa frågor om sådant man undrar över.
Teamet har länge försökt hitta en Kirjuri-användare med svenska som modersmål som kunde utbildas i att sköta den svenska utbildningen.
– Nu har vi äntligen hittat en sådan person.

Sofia Torvalds



Kyrka. Den förändringsprocess som kyrkan och församlingarna är mitt uppe i har enligt biskop Gustav Björkstrand en omfattning som det inte finns någon parallell till i vårt lands historia. Församlingsstrukturen kommer att se helt annorlunda ut när processerna är genomförda. 30.8.2007 kl. 00:00

Människa. I Trygve Eriksons liv är det cykelturerna, kulturen och tron som gett ork för det livsverk som under de senaste femtio åren sysselsatt honom. 30.8.2007 kl. 00:00

Samhälle. Representanter för olika religiösa samfund i Finland samlades i går, tisdag, på Hanaholmens kulturcentrum. På agendan stod bland annat en önskan om statsstöd. 29.8.2007 kl. 00:00

Kyrka. Som präst vill han inte bara vänta på att folk skall ta sig till kyrkan. Han vill möta folk i den miljö där de känner sig trygga. 29.8.2007 kl. 00:00

Världen. Den största lutherska kyrkan i USA, ELCA (Evangeliska lutherska kyrkan i Amerika) beslöt på sitt årsmöte i mitten av månaden att inte vidta disciplinära åtgärder beträffande präster som lever i etablerade homosexuella förhållanden. 29.8.2007 kl. 00:00

Insändare. Helsingfors Släktforskre rf håller på att fotografera Sandudds Gamla begravingsplats (alla gravar) i Helsingfors.     Jag  hoppas att även andra släktforskare/församlingar vill vara med om detta kulturarbete.Läs mera  http://www.elisanet.fi/~g622278/Grav/-----------Materialet läggs ut på internet fört sökninghttp://www.genealogia.fi/haudat/indexr.htm¤ 28.8.2007 kl. 20:18

Insändare. Helsingfors Släktforskre rf håller på att fotografera Sandudds Gamla begravingsplats (alla gravar) i Helsingfors.     Jag  hoppas att även andra släktforskare/församlingar vill vara med om detta kulturarbete.Läs mera  http://www.elisanet.fi/~g622278/Grav/-----------Materialet läggs ut på internet fört sökninghttp://www.genealogia.fi/haudat/indexr.htm¤ 28.8.2007 kl. 20:18

Världen. Bibelsällskapet i Libanon som svarar för bibelarbetet i Irak har fått officiellt tillstånd att öppna ett lokalkontor i det självstyrda och kurddominerade norra Irak. 28.8.2007 kl. 00:00

Världen. En färsk bok bestående av brev visar att Moder Teresa kämpade med sin tro. 28.8.2007 kl. 00:00

Människa. Religion är bra för hälsan, rapporterar en israelisk forskare. 28.8.2007 kl. 00:00

Kerstin Haldin-Rönn. Soffan i vardagsrummet gav upp. Vi hittade faktiskt ett möblemang som kunde ha varit som klippt och skuret, så när som på priset. 28.8.2007 kl. 00:00

Ledare. Ledare 35/2007 Enligt gällande lag skall församlingsindelningen motsvara kommunindelningen. Gränserna för kommunen och för församlingen skall alltså vara ett till ett. Finns det flera församlingar i en kommun uppfylls lagens krav i form av en kyrklig samfällighet vars gränser sammanfaller med kommungränserna. 28.8.2007 kl. 00:00

Kyrka. Asylsökandes mänskliga rättigheter måste tryggas. 27.8.2007 kl. 00:00

Världen. En arving till den engelska tronen har förlovat sig med en katolik. Enligt reglerna måste den som gifter sig med en katolik uteslutas från tronen. 27.8.2007 kl. 00:00

Människa. Den utlovade smörgåsfesten för alla kyrkpressen.fi:s besökare närmar sig. Nu finns ett ungefärligt program för kvällen. 27.8.2007 kl. 00:00

sociala medier. En del väljer att lämna bort Facebook och andra sociala medier helt under fastetiden. 25.2.2016 kl. 10:34

parförhållande. Vänskap och nyfikenhet är parförhållandets grundpelare, menar den danska psykologen och parterapeuten Mattias Stølen Due. Han försöker få par att inse att det är viktigt att vårda förhållandet medan det fortfarande går att rädda. 25.2.2016 kl. 00:00

teater. TEATER. Kyrkpressens recensent har sett Sånger vid randen av ett grått hav. 22.2.2016 kl. 16:19

De allra flesta av Kyrkpressens prenumeranter får tidningen som en gåva från den församling de tillhör. Under det här året introducerar vi ett nytt sätt för församlingarna att hålla oss uppdaterade på medlemmarnas adresser, och det kan leda till förändringar i utdelningen. Om du vill göra förändringar i din prenumeration behöver du kontakta din församling så att de kan uppdatera den adressinformation de sänder till Kyrkpressen. Är du osäker på om din församling har börjat skicka utdelningslistor enligt det nya systemet? Längst ner på sidan finns en lista över de församlingar som hunnit gå med i det nya systemet. Vi uppdaterar listan kontinuerligt. 25.2.2016 kl. 10:54

begravning urna kurs malm. Begravningar. 49,22 procent av alla begravningar i Finland genomfördes förra året genom kremering. Det visar den färskaste statistiken från Begravningsverksamhetens centralförbund i Finland. 22.2.2016 kl. 13:35