Charlotte Vainio säger att tanken om den mörka medeltiden speglar våra egna tankar om konflikten mellan samhälle och kyrka i dag. (Foto: Christa Mickelsson)

Myter om medeltiden

Kvinnor under medeltiden var aktiva i kulisserna men har skrivits ur historien. Charlotte Vainio forskar i den inbördes relationen mellan gifta män och kvinnor under senmedeltiden.

2.7.2014 kl. 09:49

– Jag säger inte att det var jämställt på medeltiden, men jag forskar i hur ojämställdheten såg ut, säger Charlotte Vainio.

Vainio är doktorand vid Helsingfors universitet och forskar i den inbördes relationen mellan gifta män och kvinnor under senmedeltiden. Om ungefär två år planerar hon lägga fram sin avhandling om målsmansinstitutionens betydelse.

– Begreppet målsman betydde inte samma sak på medeltiden som det gör för oss i dag. Då en omyndig person i dag har en målsman är denne rättsligt ansvarig för allt som den omyndige gör. Vi vet att det i Magnus Eriksons landslag från mitten av 1300-talet står att en man är en hustrus rätta målsman då de bekräftat äktenskapet genom att ha legat tillsammans en natt, men vi vet inte vad det betydde för dem.

Myten om den mörka medeltiden avfärdar Charlotte Vainio bestämt.

– Det är väldigt synd att den lever kvar i folks medvetande. Det har kanske att göra med synen på kyrkan och sekulariseringen i dag. Man tror att det faktum att religionen styrde vardagen betyder att det måste vara mörkt på något vis. Som att religion skulle hindra den fria tanken. Från min horisont är det fullkomligt absurt.

Läs mer om Charlotte Vainios forskning king medeltidens män och kvinnor i veckans nummer av KP.
Webred

FMS. Pia Kummel-Myrskog, filosofie och teologie magister, har valts som chef för det kyrkliga arbetet vid Finska Missionssällskapet från och med 1.11.2014. 16.10.2014 kl. 15:07

Vi måste ta vår tids bibelforskning på allvar och låta den påverka den kristna tron och kyrkans läror. Det säger Jarmo Tarkki som är präst i USA för mer än 40 000 amerikafinländare. 15.10.2014 kl. 10:56

kyrkostyrelsen. Tre åländska församlingar fick 175 000 euro från Kyrkostyrelsen för olika renoveringsprojekt. 15.10.2014 kl. 09:02

alexander stubb. – Det verkar inte finnas utrymme i offentligheten att diskutera kärlek och hur människor mår, konstaterade statsminister Alexander Stubb då han diskuterade med ärkebiskop Kari Mäkinen i måndags. 14.10.2014 kl. 08:41

Musiken oproffsig. Språket utslätat. Handboksförslaget är i snålblåst i den lutherska systerkyrkan i väst. 14.10.2014 kl. 00:00