Calev myers tycker det är konstigt att israelerna ser ner på palestinierna och vice versa. Är inte alla människor lika värda?

Vill att väst utmanar på allvar

Europa och USA pumpar in stora pengar för återuppbyggnad av de palestinska områdena. Enligt den israeliska människorättsjuristen Calev Myers går det mesta till att finansiera den palestinska regeringen.
18.4.2013 kl. 09:29
– De senaste åren har Europa och USA pumpat in så mycket pengar till de palestinska myndigheterna att det motsvarar Marshallplanen hela 25 gånger, säger israeliska Calev Myers.

– För de pengarna skulle man alltså ha kunnat bygga upp Europa 25 gånger.

Myers jobbar som människorättsjurist på Jerusalem Institute of Justice och deltog förra veckan i ett symposium i Helsingfors. Han jobbar för att förbättra flyktingarnas situation.

– 1948 fanns det omkring 500 000 palestinska flyktingar som behövde asyl. I dag är de omkring fem miljoner, säger Myers.

Det unika med de palestinska flyktingarna är att deras flyktingstatus gått i arv till följande generationer.

– 1948 bestämde arabstaterna att inga palestinier skulle få medborgarskap. De ville inte veta av dem. Palestinierna sitter alltså fast i en situation där ingen tar emot dem, säger Myers.

–  Det enda land som gav dem medborgarskap och jämlika villkor var faktiskt Israel. 1948 bosatte sig cirka 150 000 palestinier i Israel och nu är de omkring en och en halv miljon.

Ingen tolerans

Calev Myers arbetsuppgift är att lyfta fram problemet med de palestinska flyktingarna inför världens ledare. Han har till exempel talat i Europaparlamentet i Bryssel och han säger att han blivit tagen på allvar.

– Västländerna måste vara noggrannare med att se till att pengarna faktiskt går till att bygga upp de palestinska områdena, säger Myers.
 
– Annars stöder de bara de korrupta palestinska myndigheterna.
Myers anser att PLO på Västbanken och Hamas i Gaza inte gör något för det palestinska folket. De tolererar heller inget motstånd.
 
– PLO och Hamas accepterar ingen som helst opposition mot regimerna. Fängelse, tortyr och dödsstraff utan rättegång förekommer regelbundet när någon opponerar sig, säger Myers.
 
– En man fick ett och ett halvt års fängelsestraff för att ha skämtat om PLO:s ledare Mahmud Abbas på Facebook, säger Myers.

Måste utmana mer
Vad tror då Myers måste ske för att situationen ska förändras?

– Det första som måste hända är att de palestinska flyktingarna integreras i alla länder där de nu befinner sig som flyktingar.
Calev Myers tror att den arabiska våren också kommer att påverka den palestinska befolkningen.

Läs hela artikeln i papperstidningen.
Johan Myrskog



Kyrka. Pastor Kenneth Grönroos har tilldelats titeln församlingsråd av republikens president. Han torde vara en av de första inom de svenskspråkiga frikyrkorna i Finland som fått titeln. 10.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. Det är hundra år sedan kyrkomötet fattade beslut om att biskopsmötet blir ett officiellt organ. Heikki-Tapio Nieminen har skrivit biskopsmötets historik. 10.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. Domprosten är beredd att flytta, men rådet vill utreda mera. 10.12.2008 kl. 00:00

Världen. Inför julen satsar de amerikanska humanisternas organisation American Humanist Association stort. 9.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. På vintern när verksamheten är lugnare på Pörkenäs lägergård rycker talkogänget in. 9.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. Den ryska ortodoxa kyrkans ledare, partriark Aleksij II, har avlidit. 8.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. Borgå stifts domprost Mats Lindgård vigdes till tjänst på söndagen. 8.12.2008 kl. 00:00

Människa. – Det är fint att vi får vara självständiga, säger Jenna Vierinen, femton år. 6.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. Självständighetsdagens traditionella festgudstjänst firas i Helsingfors domkyrka kl 12. 6.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. – För närvarande pågår en diskussion om hur Ungdomens kyrkodagar kunde ges en mer officiell status. 5.12.2008 kl. 00:00

Människa. Hon vill ifrågasätta utan att vara cynisk, jobba hårt för att det är roligt och baka världens bästa bullar. Men den enda plikten, enligt henne själv, är att göra så gott hon kan. 4.12.2008 kl. 00:00

Ledare. Nu har Olli Aalto fattat beslutet att bli kvinna. Medicinskt är leddet inget större problem. Efter nödvändiga behandlingar och kirurgiska ingrepp blir han kvinna. Juridiskt är det inte heller något problem. Ett beslut i magistraten och han blir hon och heter Marja-Sisko Aalto. 4.12.2008 kl. 00:00

Marina Wiik. Få människor lever i dag hela sitt liv på ett och samma ställe. Att ha samma språkbruk oberoende av situation är i det närmaste omöjligt. Även i ankdammen rör det på sig – eller som folkskolläraren Uno Högnäs skrev på 30-talet i Högnäs’ byrallor: ”Allting jär i världen vaal minder å minder”. 4.12.2008 kl. 00:00

Kyrka. Borgå stift har fått nya anvisningar för biskopsvisitationerna. Målet är att visitationerna ska stöda och uppmuntra församlingarna och de anställda i deras dagliga arbete och hjälpa dem att utvärdera sin arbetsinsats. 4.12.2008 kl. 00:00

Människa. – Det finns ingen som kan sova så mycket som du, brukar min pojkvän säga. Att verkligen kunna ta det lugnt och sova är min dolda talang. 3.12.2008 kl. 00:00

ungdomens kyrkodagar. Ungdomsarbete och fred är i fokus när UK jubilerar. Ordförandeklubban svingas av Kajsa Lassila. 26.1.2018 kl. 11:29

ärkebiskopsval 2018. Ville Auvinen har klassats som den ”konservativa” ärkebiskopskandidaten. Men han vill inte 
definieras av det han motsätter sig, utan av det han tror att vi behöver. 26.1.2018 kl. 09:08

Bok. När Anton Lundholm växte upp i det svenska bibelbältet var homosexualitet en icke-fråga. När han själv, efter många års kamp, kom ut ur skåpet raserades hans Gudbild. 26.1.2018 kl. 08:44

kyrkoherde. Hans Boije, direktor för Johannelunds teologiska högskola i Uppsala, har sökt kyrkoherdetjänsten i Vörå församling. 23.1.2018 kl. 15:37

profilen. Då båten sjunkit och det kalla vattnet gjort dem stelfrusna såg Tom Tiainen bara en lösning, att be Gud om hjälp. Den hjälpen kom. Senare samma kväll övertygade Gud honom om varifrån den kommit. 24.1.2018 kl. 15:00