Till vardags arbetar Tomas Höglund som klass- och musiklärare i Mattlidens låg- och högstadieskola i Esbo. (foto: Johan Myrskog)

Sjunger från hjärtat

Han tog tittarna med storm. Efter sin tolkning av soul-låten You are so beautiful i tävlingen Voice of Finland har Tomas Höglund blivit något av en kändis. Själv tar han det med ro och lägger tävlingen liksom resten av sitt liv i Guds händer.
24.1.2013 kl. 09:00
– Tomas, du sjöng helt sikabra i Voice of Finland, hörs det från några gymnasieelever i Mattlidens skola i Esbo då Tomas Höglund går genom korridoren. Några minuter senare är det dags igen, den här gången på lågstadiesidan.

– Tomas, var det du som sjöng så bra? undrar en liten flicka lite försiktigt innan hon försvinner ut på rast.

Tomas Höglund blev kändis över en natt då han i den tv-sända sångtävlingen Voice of Finland tog domarna med storm med sin tolkning av Billy Prestons låt You are so beautiful som Joe Cocker senare gjort känd.

– Det har varit en riktig mediecirkus den senaste veckan, berättar Höglund. Massvis med tidningar har ringt och gjort intervjuer. Radio och tv har hört av sig och det har känts som att jag har haft något med medierna att göra hela dagarna.

För Tomas Höglund är det inte ett problem att få så mycket uppmärksamhet. Han har fötterna stadigt på jorden.

– Det är ganska roligt med mycket uppmärksamhet. Nu ska jag passa på att njuta. Det är både intensivt och lärorikt på samma gång.

Musik som yrke
Till vardags arbetar Tomas Höglund som klass- och musiklärare i Mattlidens grundskola i Esbo. Det är något han trivs oerhört bra med.

– Jag började arbeta här som klasslärare 1998 och de senaste åren har jag också undervisat i musik, säger han.

Höglund tycker om att det finns plats för nya utmaningar och chanser att göra olika saker.

– Mattliden är en väldigt stor skola och det öppnar möjligheter att jobba med olika saker och variera lite fast man är på samma ställe.
Höglund medger att det kan kännas tungt att syssla med egen musik på fritiden då dagarna är fyllda med musik.

– Jag är glad att kunna dela med mig av mina erfarenheter åt mina elever, men ibland kan det vara svårt att hitta sina egna kreativa sidor då man kommer hem på kvällarna. Det finns både för- och nackdelar med mitt arbete, säger han.

Ber om Guds ledning
För Tomas Höglund är tron på Gud och hans ledning det viktigaste i livet. Både i Voice of Finland-tävlingen och i vardagen söker han alltid efter Guds plan och vilja med det som händer. För honom är det avgörande att man är kristen i det sammanhang man kommer till.

– Jag tror att vi alla har en uppgift att vara en medmänniska var vi än befinner oss, oavsett om vi går ut med att vi är kristna eller inte, säger han.
 
Höglund funderar mycket på vad han är kallad att göra i olika livssituationer. Han vill vara ett aktivt instrument för Guds vilja och frågar sig ofta hur Gud kan använda honom i olika situationer.

– Jag brukar alltid be om Guds ledning och hans plan för sammanhang jag kommer till. Jag vill vara uppmärksam och söka efter hur Gud kan använda mig, säger han.

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Johan Myrskog



sport. Präster från Storbritanniens nio största religioner finns på plats under olympiska spelen som börjar i morgon. 26.7.2012 kl. 11:51

djur. I Tuna församling i Sverige var djur välkomna på söndagens gudstjänst. 24.7.2012 kl. 11:35

norge. För ett år sedan skakades Norge och hela världen av ondskan. Enligt Per Arne Dahl måste sorgen få ta tid. 22.7.2012 kl. 06:00

radio. Under sommarmånaderna bjuder Radio Vega på en rad specialgudstjänster. 20.7.2012 kl. 14:19

brödkö. Många diakonimottagningar har minskad bemanning eller stängt under sommaren. Också brödköer är stängda. 19.7.2012 kl. 13:45

Kyrkor i London uppmanas ringa i sina klockor och be för de olympiska spelen som inleds nästa vecka. 17.7.2012 kl. 08:00

påven. Biskopen i Helsingfors katolska stift Teemu Sippo hoppas att påven och patriark Kirill kunde träffas i Finland. 16.7.2012 kl. 15:34

Johanna Norrdahl jobbar i Jordanien med humanitär hjälp. Men hennes hjärta är i Sideby. 14.7.2012 kl. 20:00

Kommuniteten Taizé har komponerat en sång på finska. 13.7.2012 kl. 17:02

Söndagens gudstjänst i Lönneberga kyrka i Småland fick ställas in på grund av översvämningen. 11.7.2012 kl. 15:35

Nokia Mission ry byter namn och kommer i framtiden att heta Missiomaailma ry. 11.7.2012 kl. 11:04

Begagnat men ändå värdefullt är temat för den bostad som församlingen i Hervanta inrett till bostadsmässan. 9.7.2012 kl. 15:11

Höstdagarna fick en lillasyster – urpremiär för Sommardagarna. Se bilder! 8.7.2012 kl. 16:58

festival. Kyrkpressen besöker Gullbrannafestivalen i Halmstad, Sverige. 6.7.2012 kl. 14:32

En fjärdedel av danskarna skulle besöka kyrkan oftare om de fick ägna sig åt mindfulness, yoga och healing i gudstjänsten. Men majoriteten säger nej tack. 6.7.2012 kl. 13:58

KYRKOHERDETJÄNST. Kyrkoherden i Väståbolands svenska församling, Harry S Backström, är hittills enda sökanden till kyrkoherdetjänsten i Pedersöre. Ansökningstiden går ut på fredag. 12.5.2021 kl. 11:39

TRÄNING. Lina Björkskogs livsfilosofi är enkel: Sådant som får dig att må bra – gör mer av det. I skolan var hon den som var med i alla innebandylag och fotbollsturneringar. Idag jobbar hon med och bloggar om träning. 12.5.2021 kl. 16:05

FRIMÄRKEN. Tuomas Anttila samlar inte längre frimärken för egen räkning. Det här får många köpare att återvända till hans nätauktioner – de vet att han inte tar undan de bästa märkena till sin egen samling, utan säljer vidare allt som kommer in. 11.5.2021 kl. 16:27

SKAPADE. Länge tyckte Linnea Ekstrand att det hon kunde – att jobba med händerna – inte var viktigt eller värdefullt. Idag är skapandet hennes yrke. 11.5.2021 kl. 09:52

bibeln. Tänk om man skulle fira ner sin vän genom taket för att vännen skulle få träffa Jesus? I den här serien berättar personer om sina favoritdoldisar i Bibeln. Först ute är teologen och författaren Alaric Mård. 10.5.2021 kl. 11:40