Tre kristliga friskolor fick grönt ljus

Statsrådet har prövat de alternativa grundskolornas ansökningar. Fyra av åtta godkändes.
12.4.2012 kl. 15:36
Statsrådet gav på torsdagen fyra registrerade samfund rätt att ordna grundläggande utbildning. Tre av sökandena driver skolor på kristen grund. Alla de som nu godkändes har redan tillstånd sedan tidigare.

Bland dem som beviljades tillstånd finns Confido - Österbottens kristliga uppfostran rf.  Föreningen får nu rätt att ordna grundläggande undervisning för invandrare fram till 2014. Skolan har redan ett tidsbundet tillstånd för förskola och grundläggande undervisning för årskurserna 1-6. Däremot fick Confido nej till motsvarande tillstånd för årskurserna 7-9 och för dem som överskridit åldern för läroplikt. 


De övriga som beviljades tidsbundna tillstånd är Joensuun Steinerkoulun kannatusyhdistys ry  (förskola och åk 1-9),  Porin kristillisen koulun kannatusyhdistys ry,(förskola och åk 1-9), Oulun kristillisen koulun kannatusyhdistys ry (förskola och åk 1-9).

Ca 2,6 procent av eleverna i den grundläggande utbildningen får undervisning i en privat grundskola.
Det finns 69 privata skolor i Finland som erbjuder grundläggande utbildning med tillstånd av statsrådet. Bland dem är tolv kristliga skolor.
May Wikström

Kyrka. Pastorskanslierna måste nu dela upp sina arkiv i offentliga och inte offentliga delar. Kanslisterna kan också få mera arbete i att assistera släktforskare som inte själva får gå in i de nyare delarna. 29.3.2011 kl. 00:00

Kyrka. Man känner bara igen krucifixet i Vörå församlingshem som invigdes på söndagen. 28.3.2011 kl. 00:00

Kyrka. I dag är det viktigare än någonsin att bli rustas för den turbulenta tid vi lever i, säger Hans Weichbrodt, inspiratör för Oasrörelsen i Sverige och huvudtalare under Våroasen som ordnades i Jakobstad under helgen. 28.3.2011 kl. 00:00

Samhälle. Vad tycker jag, som redaktör för Radio Vegas Andrum, om det nya programmet Svängrum? Den frågan har jag fått så ofta att jag börjar tycka att det är tid för mig att samla mina tankar kring programmet. Inte minst eftersom flera undrar hur det känns ”med ett program som vill protestera mot Andrum”. 27.3.2011 kl. 00:00

Kyrka. En stor ekumenisk Taizésamling för ungdomar och unga vuxna ordnas nästa år i Helsingfors. Den ordnas av Taizékommuniteten tillsammans med finländska kyrkor och församlingar, skriver Kotimaa24. 26.3.2011 kl. 00:00