Syrien kan bli nytt Irak

Demokratilängtan kan byta ansikte när den väl nått makten, säger Martyrkyrkans vänners ordförande Johan Candelin.
10.3.2012 kl. 11:14
I dag anlände FN:s förre generalsekreterare Kofi Annan till Syrien. Hans uppdrag är att försöka medla mellan parterna och vädja till dem för att få slut på våldet i landet.
Hans oro delas av många, också av de frivilligorganisationer som jobbar för religionsfriheten - och att den efterföljs. Organisationer som de här får allt större erkännande från myndigheter och stater. Martyrkyrkans vänner r.f. fyller 30 år och firar i Karleby i kväll, Jakobstad i morgon och Helsingfors på måndag.
Organisationen stöder de kristna som drabbas i länder där de förföljs.
- Sedan starten har vi sett en förändring från att kristna förföljdes i kommunistiska länder till att förföljelserna ökat i muslimska länder, säger ordförande Johan Candelin.
Hans och mångas stora oro just nu gäller Syrien, som enligt honom kan utvecklas till ett nytt Irak. För de kristnas del ledde det till en förföljelse av ett slag som nu tömmer landet på dess gamla kristna befolkning.
I Syrien har den kristna minoriteten tidigare politiskt flankerat Assad - som också representerar en minoritet, de shiitiska alawiterna. Det kan stå dem dyrt när landet nu står på randen till ett regelrätt inbördeskrig, där religionen också är en stark ingrediens.
- Nationalism som blir stark tar ofta religionen som maktmedel, kommenterar Candelin.
Läs mer i KP nr 10!
May Wikström

kyrkans ungdom. Leon Jansson, nyvald verksamhetsledare för Kyrkans Ungdom, har gott om idéer för förbundet. 1.4.2015 kl. 14:30

Många församlingar dras med långsamma och dåligt planerade webbplatser. Det här ska Kyrkostyrelsens nya webbtjänst Klockaren råda bot på. 1.4.2015 kl. 13:14

Fontana Media. Malin Klingenbergs barnbok tävlar om prestigefylld utmärkelse. 1.4.2015 kl. 12:00

Även om hon fortfarande såg mycket elände bland flyktingarna i Turkiet och i barnhemmet i Azerbajdzjan så var Gunilla Luther-Lindqvist lycklig när hon kom hem från sin senaste resa. Jag upplever att vårt mål med att hjälpa dem är uppnått, säger hon. Livet segrar. 1.4.2015 kl. 10:24

kyrkans utlandshjälp. Kyrkans Utlandshjälp har öppnat en ettårig kampanj mot radikalisering både utomlands och i Finland. 26.3.2015 kl. 13:41