Peppe Öhman inspirerade bloggare på bloggdagen.

Tillåtet med trams på bloggen

Blogg. Var personlig, våga uttrycka åsikter och var nyfiken. Det är en bra grund för en intressant blogg. 15.2.2012 kl. 21:01
— Det viktigaste är att det är roligt, oberoende om man skriver för sig själv eller för många läsare.
 Peppe Öhman har bloggat sedan år 2005 och hennes bloggar har tiotusentals läsare per vecka. På KCSA, Andligt liv på webben och Kyrkpressens bloggdag delade hon med sig av sina erfarenheter och tips för både erfarna och nya bloggare.
— För mig är bloggen ett verktyg, men det är också roligt.
Hon säger att bloggandet är bra för att öva att skriva. Att formulera om dagliga incidenter till händelser är ett bra sätt att tänka annorlunda.
— Trams är tillåtet på bloggen, påminner Öhman.
Bloggdagens andra föreläsare  Johanni Larjanko  håller med om att bloggandet är en bra övning för att "hålla skrivarmuskeln i skick". Samtidigt lyfter han fram att det det finns andra former än den traditionella textbloggen.
— Man kan ha en fotoblogg eller en videoblogg, med sina bilder och filmklipp.

Kyrkan på bloggen
Deltagarna på bloggdagen diskuterade bloggens relation till kyrkan och bland annat ifall kyrkligt anställda får uttrycka sina åsikter.
— I all verksamhet uttrycker kyrkligt anställda sin åsikt, till exempel i predikan, varför skulle det inte gälla bloggen? sade en kyrkligt anställd.
Samtidigt påmindes det om att de anställda är kyrkans ansikte utåt och vissa tyckte att ifall deras personliga åsikt skiljer sig markant från kyrkans allmänna linje finns det en gräns för vad de kan skriva på bloggen.

Tips för bloggare
Nästan alla på bloggdagen meddelade att de följer bloggar men det var inte lika många som hade en egen blogg. Peppe Öhman och Johanni Larjanko gav tips på hur man kan gå till väga då man startar en blogg.
— Det största kapitalet är du själv, så våga vara personlig och generös. Men personlig betyder inte privat, säger Larjanko.
Enligt honom är det viktigt att vara nyfiken och skriva ner tankar och iakttagelser.
— Håll ögonen öppna. Tänk på fem nya saker du lägger märke till varje dag, säger Larjanko.
Öhman rekommenderar att bloggaren nischar sig ifall målet är att få många läsare. En läsare som är medveten om villkoren och vet vilket slags inlägg bloggaren tänker publicera är mer sannolik att följa bloggen troget.
— Skriv inte bara långa inlägg, de är tunga att läsa. Varva tunga inlägg med korta eller försök dela upp dem i flera kortare.
Både Öhman och Larjanko poängterar att det är viktigt att uppdatera bloggen regelbundet. Annars tröttnar läsaren och slutar följa bloggen.
Kontakten till andra bloggar är också viktig. Man kan få fler läsare genom att länka till andra bloggar som i sin tur länkar tillbaka. Också djupare vänskaper kan uppstå med hjälp av bloggen.
— Jag har fått flera nära vänner på grund av bloggandet, säger Peppe Öhman.

För nya bloggare tipsar Johanni Larjanko om gratis bloggtjänster som wordpress.com och blogger.com eller de stora finlandssvenska bloggportalerna bloggen.fi och ratata.fi.
Andreas Andersson



FÖRSAMLINGSVALET. Kyrkpressen har sammanställt de invalda i stiftets 45 församlingar. Med finns också några församlingar som har verksamhet på svenska i andra stift. Välj i listan den region du vill se! 25.11.2022 kl. 11:07

AVHOPP. Harry S. Backström, tidigare kyrkoherde i Väståbolands församling, har avsagt sig prästrättigheterna i Finlands evangelisk-lutherska kyrka. Han blir i stället präst i Missionsstiftet. 24.11.2022 kl. 15:48

bibeln. Författaren och pastorn Tomas Sjödin har läst Bibeln hela livet, men när han läste den i The Message-versionen väcktes gamla, slitna bibeltexter till liv igen. Hans nya andaktsbok vill inspirera alla till att göra bibelläsning till en ny vana. 23.11.2022 kl. 19:36

teater. – Jag älskar teater och jag älskar att stå på scenen. På scenen behöver jag ingen hjälp, säger Karolina Karanen. 23.11.2022 kl. 09:00

FÖRSVARET. Överste Kjell Törner var med om att bygga upp Finlands militärsamarbete också när det var hysch-hysch om det. Nu när Finland är nära målet att bli medlem i Nato är han inte längre med i staberna. Kjell Törner har bevarat sitt kristna arv. Varje dag är det tyst aftontapto med knäppta händer. 22.11.2022 kl. 22:46

festival. Att retreatgården Snoan fortfarande finns, behövs och verkar, det ska firas den 13–15 september. – Vi ser fram emot en fest med glädje, en fest för vad som varit och för vad Snoan har betytt, säger Kalle Sällström. 28.8.2024 kl. 16:17

SPLITTRING. För tjugo år sedan grundade Robin Nyman och Matti Aspvik en gudstjänstgemenskap i Jakobstads svenska församling. Sedan lämnade de församlingen, och många följde med in i den nya gemenskapen. Idag ser de att de gjorde mycket genuint och fint – men de ser också uppror, besvikelse och att de fastnade vid perifera saker. 26.8.2024 kl. 15:36

konflikt. Puls Helsingfors och Christoffer Perret svarar på frågorna kring gemenskapen som lämnat Petrus församling i fråga-svar-form på Puls Helsingfors webbsida. ”Vi fick klara besked”, säger de – men kyrkoherde Pia Kummel-Myrskog menar att diskussionen knappt hann börja. 25.8.2024 kl. 11:57

SPLITTRING. En stor del av de lekmän som varit aktiva i Puls-gemenskapen i Petrus församling i Helsingfors lämnar Petrus och bygger något nytt. De hade sin första samling i SLEY:s utrymmen i Helsingfors igår, söndag. 19.8.2024 kl. 14:33

SÖNDAGEN. Vi människor söker mening, vi söker förklaringar och logiska resonemang för att kunna förklara världen. Vi vill kunna förklara det vi ställs inför, särskilt då olycka drabbar oss. Varför sker det här? Varför sker det här mig? 18.8.2024 kl. 09:00