”Bhattis död släcker hoppet i Pakistan”

Världen. Shahbaz Bhattis martyrdöd släcker hoppet för de kristna i Pakistan. Så kommenterar Johan Candelin nyheten om att minoritetsminister Shahbaz Bhatti mördats i Islamabad på onsdagmorgonen klockan nio lokal tid. 2.3.2011 kl. 00:00

Johan Sandberg

Shahbaz Bhatti fick stående ovationer då han mottog MKV:s Pro Fidepris av ordförande Johan Candelin i Larsmo den 20 mars 2004.

Bhatti har varit de mest frispråkiga försvararen av minoriteterna i landet. Candelins har arbetat tillsammans med Bhatti i åtta års tid inom ramen för Martyrkyrkans vänner. Sedan två år tillbaka har Candelin  även varit Bhattis representant och talesman i Europa.

Shahbaz Bhatti har besökt Finland två gånger, den första gången 2004 för att ta emot Martyrkyrkans Vänners profidepris i Larsmo. Som nybliven minister för två år besökte Bhatti bland annat Jakobstad.

På väg till möte

Shahbaz Bhatti var på väg till ett möte med regeringen när två män i en vit skåpbil stannade Bhattis bil. En av männen drog ut Bhatti medan den andra sprayade Bhattis bil med maskingevär. Bhatti var död när han anlände till sjukhuset. På platsen lämnade gärningsmännen flygblad med budskapet att så här kommer det att gå för envar som ifrågasätter hädelseparagrafen.

– Det kommer att vara mycket svårt för någon att träda till i Bhattis ställe, säger Candelin.

– Mordet är fruktansvärt och är i linje med mordet på Benazir Bhutto för fyra år sedan och guvernör Salman Taseer. Det kommer att påverka omvärlden förtroende för Pakistan då Bhatti var ansedd i väst.

Senast Candelin träffade Bhatti var för två veckor sedan i Washington DC. Där samtalade Bhatti över en timme med utrikesminister Hillary Clinton som lovade backa upp honom. De åkte vidare till Kanada, där Bhatti träffade statsminister Stephen Harper och talade inför landets parlament. Bhatti hade också inbokat ett möte med EU:s utrikesministrar den 13 mars.

– Bhatti räknade med att förr eller senare bli dödad, säger Candelin. Därför skaffade han sig heller aldrig familj. Den senaste tiden har Bhatti tagit emot många dödshot då han motsatt sig sharialagarna och hädelseparagrafen.

Dör hellre än kompromissar

– För en tid sedan gjorde jag en videointervju med Bhatti, som han bad mig överlämna till tevekanalerna Al-Jazeera och BBC World ifall han dödas, berättar Candelin.

I intervjun bekänner Bhatti sin tro på Jesus. Han säger också att han är redo att dö för sin tro.

– Trots varningarna jag fått tänker jag inte ändra på mina åsikter eller principer. Jag dör hellre än kompromissar, säger Bhatti i intervjun enligt hans önskemål nu publicerats och kan ses på http://www.bbc.co.uk/news/world-south-asia-12620506

Johan Sandberg

Kultur. Tomas Tranströmer har aldrig profilerat sig som en kristen poet. Ändå är de religiösa metaforerna ständigt närvarande i hans diktning. 18.10.2011 kl. 00:00

Kyrka. Domkapitlet i Borgå stift handlade fel då det i april 2009 avstängde Peter Lassus från kyrkoherdetjänsten i Övermark i sex månader. 17.10.2011 kl. 00:00

Kyrka. Kaplanen i Karleby svenska församling, Jan Nygård, är ny ordförande för Oasrörelsen. Nygård valdes vid ett möte i Larsmo i början av månaden. 17.10.2011 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkan har fått sina första barnombudsmän. Men ingen av dem är från en svenskspråkig församling. 17.10.2011 kl. 00:00

Samhälle. Kustannus-Oy Kotimaa överklagar anbudsförfarandet kring tidningen Kirkko ja kaupunki till marknadsdomstolen. Enligt klagan uppfyller anbudsförfarandet inte EU-direktiv. Anbudsgivarna ska inte heller ha känt till bedömningskriterierna, rapporterar Kotimaa24. 17.10.2011 kl. 00:00