Unga vill påverka i församlingen

Kyrka. UK uppmanar församlingarna i stiftet att bilda ungdomsråd. 31.1.2011 kl. 00:00

Christa Mickelsson

Ungdomarnas möjligheter att påverka i den egna församlingen diskuterades i en debatt med många goda exempel. I Kronoby finns ett fungerande ungdomsråd, i Pernå har man ungdomsdirektion och i Jakobstad är ungdomarna som bäst engagerade i en större ungdomssamling de själva tagit initiativ till.

 – I slutändan hänger det ändå på din egen aktivitet. Ställ upp i ungdomsrådet, ryck din ungdomsarbetsledare i ärmen, ta initiativ! sa Tomas Hellund.

I sitt beslut uppmanar UK församlingarna att bilda ungdomsråd bestående av ungdomar och unga vuxna, ungdomsarbetsledare samt en förtroendevald från församlingsrådet.

Nina Österholm

Biskopen i Åbo ärkestift Kaarlo Kalliala uttrycker sitt deltagande med anledning av de tragiska händelserna i Påmark. 19.6.2012 kl. 15:00

Enligt professor Miikka Ruokanen är gammellaestadianismen inte en sekt utan en schism, skriver Kirkko & kaupunki. 19.6.2012 kl. 10:49

Martyrkyrkans Vänner har nyligen skrivit samarbetsavtal med den lutherska kyrkan i Burma (Myanmar). 18.6.2012 kl. 16:46

Finska Missionssällskapets sommarfest är i full gång i Kronoby. 16.6.2012 kl. 15:28

Idéer och sångförslag söks till psalmbokens tilläggshäfte. Vem som helst kan sända psalmer och idéer. 17.6.2012 kl. 06:00