Väktare på diakonimottagningar i Vasa

Kyrka.

Diakoniarbetarna i Vasa svenska församling vill vara tillgängliga också utanför centrum. Under två månader har de stöd av en väktare, men hur säkerheten på mottagningarna garanteras efter det är ännu öppet.

19.1.2011 kl. 00:00

Hanna Sandberg

Lena Streng räds inte jobbet som diakonissa, men är förberedd på att hotfulla incidenter kan inträffa utan förvarning.

Under 2000-talet har drogmissbruket i Vasa ökat, och det finns fler oberäkneliga klienter på diakonimottagningarna än tidigare.

Lena Streng, ledande diakonitjänsteinnehavare i Vasa svenska, är ändå inte rädd för att gå på jobb.

Streng upplever väktarensom en trygghet, men känner sig ändå inte lite obekvämmed hans närvaro i väntrummet eftersom det signalerar en viss hårdhet.

– Jag skulle hellre ha en extra diakoniarbetare som kunde ägna sig åt själavård på mottagningarna, säger Streng.

 Läs mera i Kyrkpressen 3/2010.

Marina Wiik

Nelson Mandelas förtrogne. Kritikern med humor och hjärta. Rättvisans försvarare. 16.3.2012 kl. 16:47

Gud 50 tv-gudstjänst Ralf Karlsson. Finlandssvenska tv-gudstjänster firade 50 år. 16.3.2012 kl. 16:00

kyrkhelg. Olof Edsinger är gästtalare på Kyrkhelg Syd i Helsingfors. Han ska tala om bland annat Guds helighet. 16.3.2012 kl. 09:11

Elisabeth Rehn, snart 77, har störtat med flygplan, välsignats av påven och gråtit med mödrar som förlorat sina barn. 15.3.2012 kl. 16:07

kina.   Förföljelserna av de kristna i Kina har under de två senaste åren varit de mest intensiva på två decennier. China Aid kan namnge tjugotusen försvarare av mänskliga rättigheter som kidnappades, fängslades eller hotades under fjolåret. 14.3.2012 kl. 19:05