Läsvärt med Patrick Wingren

Kultur. Bröderna Karamazov har format Patrick Wingren. Det märkte han när han nyligen läste Fjodor Dostojevskijs bok för andra gången. 5.11.2010 kl. 00:00

Johan Sandberg

– Dostojevskij förklarar ondskan i världen genom att påpeka att vi har den inom oss, säger Wingren. Det är inte någonting som sker utanför oss.

Det var något av det som drev honom i december 2008 att ställa sig på torget i Jakobstad och protestera mot domen två personer fick för snussmuggling.

– Domen var rättvis, säger han. Och alla som köpt snuset är delaktiga i den, likaså de myndigheter som sett mellan fingrarna. Vi kan inte säga att de fick den dom de förtjänade.

Första gången Wingren läste Bröderna Karamazov var han i tjugoårsåldern. Nyligen hade han med sig boken som semesterläsning i Cypern.

– Den har ett romantiskt språk och långa meningar. Den kräver att man läser koncentrerat. Det märkte jag inte minst när jag kom till sidan 700 och upptäckte att jag får börja om igen.

De tre bröderna i romanen har alla helt olika karaktärer. Den yngste, Aljosja, är den fromme troende, Ivan är ateist och förnuftsmänska. Dmitrij är livsnjutaren.

– Läser man inget annat ur boken bör man läsa kapitlet om storinkvisitorn, säger Wingren. Där får en gammal storinkvisitor i Sevilla möjlighet att fängsla Jesus och förhöra honom. Nå, Jesus säger absolut ingenting så förhöret blir en ilsken monolog.

Wingren beskriver kapitlet som suveränt.

– Inkvisitorn är arg över att Jesus kommer och stör kyrkan. Han frågar Jesus varför han inte gjorde stenar till bröd när han blev frestad i öknen. Jesus borde ju ha förstått att man håller folket lugna när man ger dem mat. I stället för att lugna folket ger han dem bara mera frihet. Det stör inkvisitorn något otroligt. Det här är skrivet på 1800-talet men det gäller lika mycket i dag.

Johan Sandberg

Det har varit tyst inför nomineringen av kandidater till kyrkomötet och stiftsfullmäktige. – Tiden är kort. Man borde börja nu, säger Rolf Kokkola. 27.10.2011 kl. 00:00

Kyrkpressen.fi. Kyrkpressen får nya webbsidor. De öppna bloggarna försvinner och nya element introduceras i stället. 27.10.2011 kl. 13:00

Han skulle alltid vara perfekt. Vit skjorta och välkammad, den mest pedanta av pojkarna. De andra festade - ändå det var han som fastnade i alkoholen. 27.10.2011 kl. 00:00

Lärkkulla folkakademi tar över verksamheten i skärgårdsfolkhögskolan på Houtskär. 25.10.2011 kl. 00:00

Gammallaestadianernas stormöte år 2015 hålls på Söderfjärden i Sundom i Vasa. Det står klart efter att arrangören, Finlands fridsföreningars förbund, godkänt föravtalet med  de mellan 30 och 40 markägarna och arrendatorena, skriver de österbottniska dagstidningarna. 25.10.2011 kl. 00:00