Se med kärlek på din historia

Kultur. Emma och Uno fick sex barn i tät följd, när det sjätte föddes bodde de inte längre tillsammans. Vad var det som hände? Märta Tikkanen har skrivit en roman om sina morföräldrar. 27.8.2010 kl. 00:00

Sofia Torvalds

Märta Tikkanens nya bok handlar om hennes släktingar

Märta Tikkanen har skrivit många mer eller mindre självbiografiska böcker. Men när hon den här gången gett sig in på att skildra en komplicerad kärlekshistoria har hon fått göra det med lite större distans.

– Det har varit jätteskönt! säger hon och menar att det är lättare att inte skriva om sig själv, även om boken handlar om släktingar.
Emma och Uno Stadius hade, som sagt, sex barn. Det betyder att det finns en lång rad med barnbarn och barnbarnsbarn som har egna minnen och uppfattingar om sina mor- och farföräldrar.

– Därför stannade jag för att kalla boken för ”roman”, säger Tikkanen.

På det viset har hon också med gott samvete kunnat rekonstruera fiktiva scener om sådant som inte finns dokumenterat.

Besvärliga Uno

Berättelsen börjar i Kyrkslätt. Uno Stadius är ny föreståndare på Finns folkhögskola, Emmas pappa Carl Arkadius äger Överby gård. Hon är arton när det träffas, mindre än ett år senare är de gifta. På bröllopet verkar pappa Carl djupt bedrövad. Varje år föds ett barn, Uno gör karriär som föreläsare, folkhögskoleman och skriftställare i Sverige, Emma och barnen bor mest i Finland. Han har aldrig pengar och sätter sprätt på Emmas hemgifte, i ett huj är pengarna borta.

I sitt testamente ser Carl Arkadius till att Uno inte kommer åt Emmas förmögenhet. Uno blir djupt sårad, Emma är ledsen, läsaren ropar ”hurra!”.

Vad ska man riktigt säga om Uno?

– Ja, utgångspunkten är ju att han var besvärlig. Men samtidigt har jag också en viss förståelse för honom liksom min mamma hade. Och så blir jag så glad över hans formuleringar, jag som är en ordmänniska.

Läs mera i Kyrkpressen 34/2010.

Sofia Torvalds

psalmbokstillägget. Kyrkpressen publicerar här alla de 150 förslagen till det psalmbokstillägg som förväntas kunna tas i bruk i församlingarna om två år. 26.11.2014 kl. 11:45

Lite av en äventyrare är han nog, Aatto Lamminpää. I stället för den Transsibiriska järnvägen tar han den Transit-Sibiriska landsvägen och kör den 6 000 kilometer långa vägen till Sibirien. Med sin Ford Transit, årsmodell 1989. 26.11.2014 kl. 11:25

Tyska kyrkan Tyska församlingen Deutsche kirche . Eget dagis, lånad präst och medlemmar över hela landet, det är några av hemligheterna bakom Tyska församlingens starka gemenskap. 26.11.2014 kl. 00:00

Sociologen Thomas Rosenberg kritiserar både församlingarna och medierna för bristfällig information inför församlingsvalet. 25.11.2014 kl. 00:00

gravskändning. Den tidigare talmannen och bankdirektören Thorvald Erikssons grav i Mariehamn har utsatts för kraftig vandalism, rapporterar Nya Åland. 24.11.2014 kl. 12:44