En tidning i Ordets tjänst

Ledare. Fredagen 9.1.1970 utkom det första numret av Kyrkpressen. Alltså för 40 år sedan. 7.1.2010 kl. 00:00

Illustration: Jan Lindström

Dåvarande biskopen i Borgå stift Karl-Erik Forssell hoppades i sin hälsning att tidningen skulle bli en röst från Guds värld. Hans förhoppning var att tidningen skulle bli en klar röst ”som redigt talar om tidsläget, berättar om nöd och problem, men också en klok röst, som talar om våra uppgifter, vårt ansvar, våra möjligheter att hjälpa”.Mest av allt hoppas biskopen att ”den skulle bli en varm röst … eftersom den skall bära Kristi kärlek till oss”. Detta var mera än ett biskopligt önskemål. Enligt biskop Forssell var detta ett måste.

Biskopens tankar fanns på första sidan under rubriken ”KYRKPRESSEN – en ny röst”. På sista sidan berättade dryga dussinet kyrkoherdar varför deras församlingar hade gått in för att prenumerera på den nya tidningen.
Det gemensamma budskapet för alla formulerade Kasköherden Karl-Erik Borg så här: ”Ett effektivt sätt att göra ’hembesök’ i varje hem”.

Den tanken tog också huvudredaktör Bror Borgar fasta på i sin presentation av tidningen. Han skrev bland annat att ”en av Kyrkpressens huvuduppgifter är att vara ett medium för evangelisation, d.v.s. att föra mera utanför stående grupper bland församlingarnas medlemmar i närmare kontakt med evangeliet och kyrkan”.

De tankar och förväntningar som var aktuella då Kyrkpressen grundades är det bara att säga ja och amen till också Anno Domini 2010. Det gör vi bland annat genom att arbeta med mottot ”För ordets frihet och det Ord som frigör”.
Första delen av mottot – För ordets frihet – signalerar att Kyrkpressen är en journalistisk produkt som produceras enligt journalistiska principer och god journalistisk sed. Uppgiften är till denna del att ge läsarna korrekt och betydelsefull information och på så sätt hjälpa dem att orientera sig i sin verklighet.
Andra delen – för det Ord som frigör – förpliktar tidningen att fylla sin missionsuppgift. Att föra ut budskapet om Guds kärlek till oss människor och om Hans frälsningsgärning i Jesus Kristus.

Utmaningarna för en kristen och kyrklig tidning som Kyrkpressen är många.
Till de stora utmaningarna hör att vara en trovärdig kristen röst i samhällsdebatten. Också då trovärdigheten förutsätter konstruktiv kritik och seglats i motvind.
Trovärdigheten kan bevaras endast och enbart om tidningen lever upp till sitt motto. Tidningen måste leva upp till de allmänna journalistiska idealen och följa journalistisk etik. Men för en kristen tidning är detta inte tillräckligt. Tidningen må vara hur journalistiskt fullödig som helst, men förmedlar den inte det budskap den är satt att förmedla har den mist sitt existensberättigande.
Det är budskapet om Ordet som frigör.

Det som de modiga och trosvissa pionjärerna bakom Kyrkpressen satte igång resulterade i ett projekt som med fog kan kallas unikt: en tidning som når ut till praktiskt taget alla församlingsmedlemmar i Borgå stift.
Detta har förutsatt två saker. För det första välsignelse och för det andra församlingarnas massprenumerationer. Det första får vi tacka Gud för. Det andra tackar vi församlingarnas beslutsfattare för.
Ett tredje element är förstås att tidningen upplevs som läsvärd och därmed prisvärd. Att den är det tyder positiva läsarundersökningar och fortsatta massprenumerationer på, men en kvalitetsbedömning undandrar sig oss som gör tidningen.

Vi försöker för vår del göra en så bra tidning som möjligt. Och det inte endast under det jubileumsår som vi nu i Jesu namn har gått in i.

Stig Kankkonen



Ett alternativ till ett stort släktbröllop kan vara att gifta sig utomlands endast i kretsen av de närmaste eller på tu man hand. Bröllopsresan kommer på köpet. 25.5.2012 kl. 09:46

Det kristna förlagets styrelse leds av garvat tidningsproffs. 22.5.2012 kl. 14:23

Prinsessan Estelle döps på tisdag. Dopet direktsänds i svensk tv och på webben. Samtidigt lockar domkyrkoförsamlingen till att låta döpa sig eller sitt barn. 21.5.2012 kl. 15:57

Ortodoxa kyrkan har öppnat en Facebooksida om patriarken i Moskva. 20.5.2012 kl. 08:00

Suviradio.fi är sommarvarianten av populära julkanalen. I juni börjar kanalen höras på nätet. 19.5.2012 kl. 08:00

Leo Komarov tycker att Kyrkpressen har dåliga frågor. Men det kan bero på att hockeyspelare på toppnivå inte vill tänka på rädsla eller press. 18.5.2012 kl. 10:00

Många brinner för kyrkan men ger upp. Varför, undrar Daniel Jakobsson. 17.5.2012 kl. 08:00

– Min uppgift är inte att övertyga människor om att jag nog har erfarenheter och vet en del om livet. Men det är klart att jag kommer att möta fördomar som präst, jag är ju så ung. 16.5.2012 kl. 13:16

En stor majoritet av finländarna är positivt inställda till att kristna kulturdrag syns i våra skolor. 15.5.2012 kl. 15:17

Skriftskolor i Ålborg har fått undervisning om psykiska sjukdomar. Målet är att motverka fördomar. 14.5.2012 kl. 15:15

I dag firas mors dag. 13.5.2012 kl. 06:00

Korsholms kyrkliga samfällighet får understöd för utveckla en webbplats för ungdomar. 11.5.2012 kl. 16:51

I dag ordnas Jesusmanifestationen i Stockholm centrum. 12.5.2012 kl. 08:00

Åsa A. Westerlund är ny svensk medlem i plenum. 10.5.2012 kl. 18:59

Då tiden gick ut för att lämna in ombudsinitiativ hade kyrkomötesombuden lämnat in sammanlagt sex initiativ. 10.5.2012 kl. 13:29

DOKUMENTÄRFILM. När Suvi West växte upp var hon van vid att andra berättade om samernas liv på film. Nu regisserar hon dokumentärfilmer och får själv bestämma hur hennes folk skildras. 12.5.2021 kl. 12:52

KYRKOHERDETJÄNST. Kyrkoherden i Väståbolands svenska församling, Harry S Backström, är hittills enda sökanden till kyrkoherdetjänsten i Pedersöre. Ansökningstiden går ut på fredag. 12.5.2021 kl. 11:39

TRÄNING. Lina Björkskogs livsfilosofi är enkel: Sådant som får dig att må bra – gör mer av det. I skolan var hon den som var med i alla innebandylag och fotbollsturneringar. Idag jobbar hon med och bloggar om träning. 12.5.2021 kl. 16:05

FRIMÄRKEN. Tuomas Anttila samlar inte längre frimärken för egen räkning. Det här får många köpare att återvända till hans nätauktioner – de vet att han inte tar undan de bästa märkena till sin egen samling, utan säljer vidare allt som kommer in. 11.5.2021 kl. 16:27

SKAPADE. Länge tyckte Linnea Ekstrand att det hon kunde – att jobba med händerna – inte var viktigt eller värdefullt. Idag är skapandet hennes yrke. 11.5.2021 kl. 09:52