Barnledarna uppvisar yrkesskicklighet

Kyrka.

För första gången deltar barnledarna i de finländska mästerskapen i yrkesskicklighet, Mästare 2009.

26.1.2009 kl. 00:00

www.taitaja2009.com

Under tre dagar tävlar över 300 unga studerande om FM-titlar inom 37 olika yrkesgrenar. Tävlingarna som ordnas i Botniahallen väntas bli årets största publikevenemang i Österbotten, antalet besökare beräknas till närmare 35 000.

Kristliga Folkhögskolan i Nykarleby har tillsammans med tre finska folkhögskolor valt att delta i mästerskapen som arrangeras i Vasa i mars. Under tre dagar tävlar över 300 unga studerande om FM-titlar inom 37 olika yrkesgrenar.

– Det är första året som barnledarna är representerade i tävlingen och vi kommer att delta i en uppvisningsgren, berättar Patrik Lindgren, utbildare inom barn och familjearbete, för pod.fi.

Till tävlingarna bygger man upp riktiga arbetspunkter med maskiner och apparater inom olika yrkesområden. Publiken får följa med tävlingsprestationer och praktiskt kunnande som mäts och bedöms inom tävlingen.

Mästerskapen pågår i tre dagar och under dagarna kommer barnledarna att ordna olika program åt barn.

Cirska 35 000 besökare väntas gästa mästerskapen.

Kyrka. Långköraren i Esse, var det nya församlingshemmet ska byggas har tagit ett steg framåt. Kyrkorådet i församlingen har röstat för ett nybygge vid ån, där det gamla församlingshemmet stod. 15.4.2011 kl. 00:00

Kultur. Lovsångerna har burit henne genom både tuffa tider och glädje. Nu ger Isabella Ström ut sina egna lovsånger på skiva. 15.4.2011 kl. 00:00

Människa. Vreden är en viktig katalysator för vuxenlivet. Fel använd tar den ditt liv. 14.4.2011 kl. 00:00

Människa. Nicklas Holmgård uppmanar församlingarna att fråga vad ungdomar kan och vill göra i stället för att gissa sig till det. 14.4.2011 kl. 00:00

Ledare. På söndag är det dags för det 36 riksdagsvalet i Finland. Vägen dit har varit lång, och utspelen många. Vissa gick obemärkt förbi, andra hade vi gärna varit utan. 14.4.2011 kl. 00:00