En livskraftig tjugoåring

Kultur. Svenskfinlands mest anrika gospelkör firar sitt 20-årsjubileum inkommande veckoslut. 29.10.2008 kl. 00:00

Christa Mickelsson

Simon Djupsjöbacka är His Master's Noises nuvarande dirigent.

– Utan His Master’s Noise skulle det andliga och musikaliska livet i Svenskfinland vara betydligt fattigare, säger dirigenten Simon Djupsjöbacka.

His Master’s Noise har många bollar i luften. Kärnverksamheten består av körhelger och konserter, men kören har också medverkat i flera teaterföreställningar. Senast deltog tjugo korister i Svenska Teaterns uppsättning av musikalen The Sound of Music.

– Grundmålet är att sprida evangeliet. Kören har en medvetet öppen och ekumenisk profil, säger Simon Djupsjöbacka.

Han greppade dirigentpinnen 2003 då Tomas Höglund avsade sig uppdraget.

– Jag hade inte sjungit med i kören, men tyckte att det skulle vara synd om den lades ner, säger Djupsjöbacka. 

Han hade tidigare varit vicedirigent i Akademiska sångföreningen, men aldrig haft huvudansvaret för en kör.

– Många korister slutade samtidigt som Tomas, och när jag blev dirigent började vi i stort sett från noll. Men jag har blivit väl mottagen och lärt mig mycket under de gångna åren.

Slår på stort

His Master’s Noise har just nu över 50 medlemmar, varav de flesta är mellan 18 och 35 år.

– Just nu finns det ett jämnt intresse för kören. Speciellt för nyinflyttade studerande fungerar den ofta som en inkörsport till övrig församlingsverksamhet.

Under de gångna månaderna har ändå exeptionellt många samlats till körövningar i Andreaskyrkan. Under lördagens jubileumskonsert uppträder 140 tidigare och nuvarande korister. Jubileumskören leds av Djupsjöbacka och hans föregångare Sören Lillkung, Malin Storbjörk och Tomas Höglund. Konserten följs av en jubileumsbankett då även den nya historiken presenteras. Banketten är avsedd för nuvarande och tidigare körmedlemmar.

– Vi är en informell och jordnära kör, så det där med att klä upp sig kändes kanske lite främmande för en del. Men vi bestämde oss ändå för att slå på stort och fira ordentligt.

Vad har du för tankar inför framtiden?

– Jag önskar förstås att vi ska få ett fint jubileum. På längre sikt vill jag gärna spela in en skiva med material som skrivits specifikt för kören. Skivprojektet har skjutits upp flera gånger, men jag hoppas det blir av 2010.

Marina Wiik

Samhälle. Kyrkligt aktiva ungdomar är mer toleranta mot sina muslimska jämnåriga än icke-troende, skriver Kotimaa24. 2.8.2011 kl. 00:00

Kyrka. Gammallaestadianerna i Vasanejden bygger ett nytt samlingshus i Korsnäståget i Vasa. 1.8.2011 kl. 00:00

Världen. Den norska regeringen har öppnat en elektronisk kondoleansbok på nätet. 28.7.2011 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkans Ungdoms årliga sommarläger pågår som bäst i Pieksämäki. De omkring 700 lägerdeltagarna trivs i den tryckande värmen under det sex dagar långa lägret. 28.7.2011 kl. 00:00

Kyrka. Den norska kyrkans ledande biskop Helga Haugland Byfuglien värms mitt i sorgen av omvärldens förböner. 25.7.2011 kl. 00:00