Stefan Gustavsson på Keswickdagar

Kyrka. Det finns mängder av kristendomsfientlig litteratur idag där Kristus och kristen tro attackeras. Den kristna tron har visserligen ifrågasatts i alla tider men det markanta för idag är att kritiken kommer så starkt från humanisterna, konstaterade Stefan Gustavsson som var huvudtalare vid årets Keswickdagar i Helsingfors. 17.10.2007 kl. 00:00
Det finns mängder av kristendomsfientlig litteratur idag där Kristus och kristen tro attackeras. Den kristna tron har visserligen ifrågasatts i alla tider men det markanta för idag är att kritiken kommer så starkt från humanisterna, konstaterade Stefan Gustavsson som var huvudtalare vid årets Keswickdagar i Helsingfors.

Dagarnas tema, ”Får man vara kristen idag?” gav en initierad inblick i tidens tankemönster med den förhärskande humanismen i spetsen.

– Idag är humanism och ateism ofta samma sak. Man har placerat människan i centrum och avskaffat Gud. Man upprepar gärna tanken att ”religionen är roten till allt ont”, men den logiken håller inte.

Försvann det onda i de ateistiska regimerna i till exempel Sovjet och Kina, frågade Gustavsson och beskrev hur ett samhälle och en moral utan Gud ser ut.

– Det finns en risk att vi kristna isolerar oss från tankeströmningar och samvaro med människor omkring oss, att vi gosar oss i vår egen mysiga gemenskap, sade Stefan Gustavsson och uppmuntrade till samtal och debatt med dem som tänker annorlunda.

Läs mera i Kp 42/2007.

Kristina Fernström

Han växte upp på en levande prästgård. Sin karriär har han gjort som företagsledare. Nu är Martin Glader kyrklig förtroendeman och talar för fler frivilliginsatser i församlingen och för att staten tar sitt kulturhistoriska ansvar för kyrkor och begravningsplatser. 13.12.2012 kl. 11:33

julia hanhikoski. Lucia Julia Hanhikoski tror att möten med medmänniskor ger henne kraft att orka med luciauppträdandena – som kan bli så många som nittio. 13.12.2012 kl. 11:25

12.12.12 är ett vigseldatum som inte går att glömma. 12.12.2012 kl. 13:29

Kyrkans kulturpris 2012 ges till finska missionssällskapets evenemang de vackraste julsångerna. 12.12.2012 kl. 10:39

Påven Bendictus XVI har gått med i mikrobloggen Twitter. 11.12.2012 kl. 13:45