Stefan Gustavsson på Keswickdagar

Kyrka. Det finns mängder av kristendomsfientlig litteratur idag där Kristus och kristen tro attackeras. Den kristna tron har visserligen ifrågasatts i alla tider men det markanta för idag är att kritiken kommer så starkt från humanisterna, konstaterade Stefan Gustavsson som var huvudtalare vid årets Keswickdagar i Helsingfors. 17.10.2007 kl. 00:00
Det finns mängder av kristendomsfientlig litteratur idag där Kristus och kristen tro attackeras. Den kristna tron har visserligen ifrågasatts i alla tider men det markanta för idag är att kritiken kommer så starkt från humanisterna, konstaterade Stefan Gustavsson som var huvudtalare vid årets Keswickdagar i Helsingfors.

Dagarnas tema, ”Får man vara kristen idag?” gav en initierad inblick i tidens tankemönster med den förhärskande humanismen i spetsen.

– Idag är humanism och ateism ofta samma sak. Man har placerat människan i centrum och avskaffat Gud. Man upprepar gärna tanken att ”religionen är roten till allt ont”, men den logiken håller inte.

Försvann det onda i de ateistiska regimerna i till exempel Sovjet och Kina, frågade Gustavsson och beskrev hur ett samhälle och en moral utan Gud ser ut.

– Det finns en risk att vi kristna isolerar oss från tankeströmningar och samvaro med människor omkring oss, att vi gosar oss i vår egen mysiga gemenskap, sade Stefan Gustavsson och uppmuntrade till samtal och debatt med dem som tänker annorlunda.

Läs mera i Kp 42/2007.

Kristina Fernström

Kyrkpressen utkommer som vanligt också efter den 17 maj. 3.5.2013 kl. 21:41

Erik Liljeström har gjort en intressant resa medan han skrivit sina memoarer. Jag har levt om mitt liv, säger han. 5.5.2013 kl. 12:00

Finska Missionssällskapets familjearbete befrämjar jämlikhet. 4.5.2013 kl. 17:00

Maria Pettersson hade ingen aning om vad hon gav sig in på då hon bestämde sig för att medverka i tv-programmet Studieliv. I efterhand har hon genom alla utmaningar och nya situationer lärt sig mer om sig själv och om Gud. 4.5.2013 kl. 12:00

För författaren Carita Nyström är trädgården en plats där allt påminner om att livet går vidare. 3.5.2013 kl. 18:00