Fritiden tillbringar Christina Båssar helst i stallet eller på hästryggen.

Församlingen gör ett värdefullt arbete – "Med ett par personer kan de ställa till med musikal!"

korsnäs.

Kommundirektör Christina Båssar tycker om närheten och flexibiliteten som den lilla orten erbjuder. Församling och kommun står varandra nära här – och har återväxten som gemensam utmaning.

2.9.2020 kl. 09:31

– Jag har alltid varit väldigt förtjust i små kommuner, säger Korsnäs kommundirektör Christina Båssar. Jag började i tiderna min karriär i Maxmo kommun, som då var ungefär hälften mindre än vad Korsnäs är idag.

Hon tycker om att ha överblick och kunna upprätthålla nära kontakt med de som jobbar inom kommunen.

– Samtidigt har man också möjlighet att vara flexibel och prova på ett och annat nytt.

Korsnäs är en utpräglad kustkommun. Här har man från början livnärt sig på fiske och jakt. Orten har också formats av blygruvan som verkade här och lockade nya människor till svenskdominerade Korsnäs.

– Jag skulle säga att människorna här är väldigt självständiga, de har egna åsikter – men samtidigt är de öppna för influenser utifrån.

För några år sedan namngavs Korsnäs som Finlands lyckligaste kommun, när man jämförde faktorer för sociala problem och invånarnas hälsa.

– Jag tror att den här närheten i ett litet samhälle gör att det är väldigt låga trösklar att ta kontakt. Det sociala sammanhanget är lätt att greppa.

Naturen finns runt knuten.

– Det är enkelt att ta sig ut i skog och natur. Havet ligger nära. Jag tror nog att folk värdesätter den här jordnärheten.

Kyrkan gör ett värdefullt arbete

Kommunen och församlingen har ett nära samarbete.

– Jag ser att kyrkan har en viktig funktion i Korsnäs. De gör ett väldigt värdefullt arbete med diakonin och med ungdomsarbetet.

Hon berömmer speciellt församlingens medarbetare som med sitt musikaliska kunnande tar sig an och engagerar ungdomar.

– De är fenomenalt bra. Med ett par personer kan de ställa till med musikal!

Att engagera människor och skapa kontinuitet och bredd identifierar hon som en utmaning för församlingens frivilligverksamhet som även återspeglas inom kommunens förtroendeorgan.

– Det är en liknande utmaning som både församlingen och kommunen har: vi konkurrerar idag med väldigt många andra fritidsaktiviteter. Unga familjer har inte så lätt att hitta tiden att koordinera karriär och familjeliv med egna och barnens hobbyer.

Hon har en förhoppning om att årets erfarenheter av distansmöten och nya tekniska lösningar för förvaltning också kunde bidra till att göra tröskeln lägre för fler att engagera sig.

Korsnäs har hittills klarat coronaåret bra på de flesta fronter. De hör till de kommuner som är ofärgade på smittokartorna.

– Vi har förmän som varit proaktiva på alla sätt och gjort de säkerhetsåtgärder som behövs. Till vår lycka har vi en personal som engagerat sig från dag ett.

När det behövts fler händer inom äldreomsorgen har det funnits människor som kunnat tänka sig att flytta över från dagvård eller utbildning.

– Väldigt många har också bytt ut semesterpenningen till ledig tid, istället för att bli permitterade. Det är tacksamt.

För ekonomin är den front där även Korsnäs drabbats.

– Där får vi nog kämpa. Troligen slutar det här året på minus – hur mycket på minus beror på hur mycket staten kommer emot.

Fyra frågor till Christina Båssar

Vad gör du helst på fritiden?

– Jag tillbringar helst min fritid tillsammans med min yngsta dotter i stallet, alternativt på hästryggen.

Vad brukar du lyssna på i bilen?

– Radio Vega, radio X3M eller någon podd.

När var du senast i kyrkan?

– I söndags, då min dotter blev konfirmerad. Det var en enkel fråga, skrattar hon.

Vilken var senaste boken du läste?

– Jag tror det var en av Sofie Sarenbrants deckare. Jag älskar skräckfilmer och -böcker, jag är en storkonsument av Stephen King. Ju mer verklighetsfrämmande desto bättre.

Emelie Wikblad

Kolumn. "Vad är mina bekymmer mot hela världens? Att förminska sina egna bördor är inte heller rättvist." 22.3.2023 kl. 16:51

korsholm. På långfredagen framför Korsholms kammarorkester och kammarkören Psallite bland annat Requiem av Gabriel Fauré. – Vi hoppas publiken får känna frid efter konserten, säger Ann-Christine Nordqvist-Källström. 22.3.2023 kl. 16:46

BORGÅ. Oratoriekören i Borgå bjuder igen en gång på högklassiga konserter i påsktid: Nelsonmässan och Via Crucis. – Det är en upplevelse även om man inte alls skulle känna till klassisk musik, säger Eric-Olof Söderström. 22.3.2023 kl. 16:35

Kolumn. "Att be en bön varje dag känns lika nödvändigt som att andas." 22.3.2023 kl. 16:31

vanda. Mari Johnson kommer att jobba i ett år med att starta ny församlingsverksamhet, inte minst i västra Vanda. – Önskemålen kom från medlemmarna, säger hon. 22.3.2023 kl. 16:29

sibbo. Camilla Wiksten-Rönnbacka leder en nystartad projektkör som uppträder i påsdagens högmässa i Sibbo. 15.3.2023 kl. 16:34

Kolumn. "Vår uppgift som vuxna är att på ett sunt sätt bemöta ett osunt beteende." 15.3.2023 kl. 16:30

BORGÅ. Sandra Mellberg är hushållsrådgivare på Marthaförbundet. Hennes råd i ekofastan: Ät enligt säsong, och gör småskaliga men långsiktiga förändringar! 15.3.2023 kl. 16:26

Kristinestad. Alla kan lära sig sjunga gospel, säger Nanna Rosengård. Dessutom mår man bra av att sjunga i kör! 9.3.2023 kl. 17:53

malax. Pensionärstiden får vänta ett tag till för Bodil Backman, som nu hoppar in som ekonomisekreterare i Malax församling. Hon har jobbat på kontor i över 50 år – och trivs. 9.3.2023 kl. 17:49

Kolumn. Fastetiden kan hjälpa oss att sålla bort allt som vill komma i vägen och skymma ljuset som strålar ut från evangeliet, skriver Kristina Örn. 9.3.2023 kl. 17:44

nykarleby. Efter ett års renovering kan man snart börja boka förrättningar i nyrenoverade Sankta Birgitta kyrka i Nykarleby. I maj ska renoveringens första skede vara klart, men för säkerhets skull kommer församlingen att ta emot bokningar från juni. 8.3.2023 kl. 10:33

Kolumn. Frågan är inte enkel. Tolkningsmöjligheterna är många. Utgår frågan från frågeställarens gudsbild eller en gudsbild som frågeställaren har uppfattat att finns i samhället, men som personen själv inte omfattar? Vad menas med ”att tro”? 8.3.2023 kl. 10:18

Gemensamt Ansvar. I år fokuserar insamlingen Gemensamt Ansvar på förebyggande av våld bland unga. Det behövs verkligen, konstaterar kriminalkommissarie Leif Malmberg i Borgå. 22.2.2023 kl. 22:27

kvevlax. – De editerade foton på mig som de lade ut på nätet, de ropade öknamn och kastade grus på mig, berättar Selma Nylunds . Hon försökte vara ”rätt”, men det var en omöjlig uppgift. Årets Gemensamt Ansvar-insamling vill motverka våld bland unga. 22.2.2023 kl. 22:09