Här bandas körsång till en gudstjänst i Korsholms svenska församling.

TYSTNAD, TAGNING!

korsholm.

Ungdomsarbetsledaren fick friska upp sina videoredigeringskunskaper och prästerna lära sig tala till en församling de inte kan se. De nya erfarenheterna kan användas också när vardagen normaliseras.

6.5.2020 kl. 09:40

Det var en utmaning för alla församlingar jag känner till. Ingen hade ju förväntat sig beskedet att nu om en vecka ska alla börja sända live, säger Tommy Rannanpää som är ungdomsarbetsledare i Korsholms svenska församling.

Att strömma video på nätet är inte så krävande i teorin, allt som behövs är en smarttelefon och en internetuppkoppling. Det var så många församlingar kom igång.

I Korsholms svenska konstaterade man ändå att man ville höja kvaliteten genom att banda in gudstjänsterna i förväg och utnyttja flera kameror, mikrofoner och mixerbord. Ju mer man vill få kontroll över ljudkvaliteten och kameravinklarna, desto mer växer kraven på utrustning, tekniskt kunnande – och tid.

Tommy Rannanpää fick börja friska upp gammal kunskap.

– Jag har haft som hobby att filma, men det har lite legat på hyllan de sista åren.

Tekniken för med sig diverse utmaningar, och mer och mindre roliga anekdoter – som när de i några veckor funderade på varför kameran alltid stängde av sig själv mitt i predikan. (Det visade sig vara en begränsning inprogrammerad i den typen av kamera de använder.)

Församlingen gör även andra videor och innehåll på nätet, för till exempel barn- och ungdomsarbetet. För Tommy Rannanpää har ändå gudstjänsterna varit i fokus – en helt ny arbetsbild.

– Jag har räknat att en gudstjänst för mig har tagit 20 till 25 timmar att jobba med.

Men han ser också de positiva sidorna.

– Man lär sig nya saker. Och problemen man möter gör att man får erfarenhet av vad som fungerar och vad som kan utvecklas.

Till exempel har de konstaterat att kortare gudstjänster och korta videoklipp går bäst hem.

”Vi borde vara på nätet”, har han och hans kollegor tänkt tidigare. Nu när de tvingas lära sig programmen och tekniken tror han att det är något de kan ta med sig framöver, till exempel i form av mer online-verksamhet för ungdomar.

– Det skulle kännas tråkigt att bara kasta bort den här kunskapen.


Vi är inte tv-evangelister

Att leda gudstjänsten framför en kamera istället för en församling är också en helt ny erfarenhet för de flesta.

– De flesta av oss är inte tv-evangelister. Vi är inte vana med att ha en kamera som tittar skoningslöst på oss, så redan det känns spännande, säger t.f. kyrkoherde Rune Lindblom.

Han saknar att se församlingsbornas ansikten, ögonkontakten med dem han talar till.

– Vi ser hur människor reagerar: Nu tappade jag konfimanderna, nu är jag tråkig. Nu sa jag någonting som intresserar honom, nu vill han veta mera.

Det är en kontinuerlig feedback: det här funkar, det här funkar inte.

– Allt det blir borta när det enda man har framför sig är en kamera och en uttråkad kamerakille som tar det här tredje gången. Om man inte är van att uppträda för en kamera så blir det platt.

Rune Lindblom berättar om en präst som bad sina församlingsbor ta selfies, som prästen printade ut och tejpade fast på kyrkbänkarna.

– Jag föreställer mig nog den församling jag brukar ha där. Jag tror att till stor del är det ju samma människor som tittar.

Församlingen kanske når ut längre nu, när man bara klicka sig in för att ta del av en live-sändning.

– Men jag kan ju inte tänka mig Lovisabon som i misstag landade i Korsholms svenskas flöde, utan det är nog dem jag brukar ha i bänkarna som jag skriver predikan för.

Emelie Wikblad

Närpes. Påsken är vanligen en intensiv tid för församlingsmästaren, med nio dagar i tjänst. För Per-Erik Björklund, kyrkvaktmästare i femte generationen, är skärtorsdagens mässa den viktigaste traditionen. 7.4.2020 kl. 09:19

korsnäs. Kantorn började köra buss och jobbar nu som barn- och ungdomsarbetsledare. Jan-Ola Granholm trivs med ett jobb där han inte behöver sitta inomhus när solen skiner. 7.4.2020 kl. 09:11

Kolumn. Anette Engsbo skriver om torkade frön som blir grönt gräs och saker som måste gå sönder för att nya ska kunna växa. 7.4.2020 kl. 09:04

Solf. Var passar påskharen in och varför har Jesus röda märken på händerna? Pyssel och legogubbar kan hjälpa till att göra påskens berättelse begriplig för barn. 7.4.2020 kl. 09:00

korsholm. I dagklubben får barnen leka med jämnåriga. Genom leken, musik och aktiviteter tränar de olika färdigheter. Nu håller grupperna paus, men anmälningen till höstterminen är öppen. 7.4.2020 kl. 09:00

Kolumn. Vart är vi riktigt påväg nu? När Rune Lindblom frågar Gud får han två svar. 26.3.2020 kl. 16:05

Kolumn. Daniel Norrback fundera på hur vi förmedlar tron till barnen och vilken bild de får av Gud. Ligger betoningen på regler eller relation? 26.3.2020 kl. 16:14

Nagu. I Nagu hjälper församlingens ideella arbetare till med Gemensamt Ansvar-insamlingen. – När jag var barn under kriget fick jag ett par skor av en välgörenhetsorganisation, nu betalar jag tillbaka, säger Raili Svahnström. 26.3.2020 kl. 15:20

mariehamn. För Gunnevi Styrström blev prästjobbet ett drömjobb, ett jobb där hon fått betyda något i människors liv, här och nu. 26.3.2020 kl. 13:58

sibbo. Varken han eller hon hade planer på att hitta någon ny. Men den dök upp ändå, kärleken. 25.3.2020 kl. 22:25

Borgå. "Vad betyder alla restriktioner för dig som människa den närmaste tiden? Gator och torg står tomma." 25.3.2020 kl. 22:16

sibbo. Ett konstverk i glas ska pryda det tolv meter höga fönstret bakom altaret i Söderkulla kyrka. Allmänheten är välkommen att bidra med teckningar och foton som kan påverka slutresultatet. 25.3.2020 kl. 21:45

hjälparbete. Då de tre kompisarna Hanna, Mathilda och Mikaela ville göra något för att hjälpa gatubarnen började de måla och sälja kvastar. 25.3.2020 kl. 16:50

strömning. Nu är det strömmade gudstjänster över nätet som gäller den närmaste framtiden. Jakobstads svenska och Pedersöre församlingar samarbetar kring gudstjänsterna. 25.3.2020 kl. 16:28

petalax. Hans gradutema väckte idén till en egenkomponerad mässa. Att tvingas fira gudstjänst i en tom kyrka känns konstigt, men Frank Isaksson hoppas få se människor sträcka ut handen till varandra i en gemensam nödsituation. 25.3.2020 kl. 08:00