Beredskapsgruppen som består av förvaltningsdirektör Diana Söderbacka samt kyrkoherdarna Jockum Krokfors (Jakobstads svenska), Lotta Endtbacka (Jakobstads finska) och Kaj Granlund (Pedersöre) möts i Esse.

Pedersöre och Jakobstads svenska samarbetar kring strömmade gudstjänster 

strömning.

Nu är det strömmade gudstjänster över nätet som gäller den närmaste framtiden. Jakobstads svenska och Pedersöre församlingar samarbetar kring gudstjänsterna.

25.3.2020 kl. 16:28

Som en följd av coronakrisen har samfälligheten i Pedersöre tagit i bruk beredskapsledningsgruppen, som består av samfällighetens tre kyrkoherdar samt förvaltningsdirektören.

Gruppen har dragit upp riktlinjer för församlingarnas verksamhet.

– När regeringen höll sin presskonferens om undantagsttillståndet hade vi redan pratat igenom allt, säger Kaj Granlund, kyrkoherde i Pedersöre.

All församlingsverksamhet, utom en gudstjänst som strömmas på webben och förrättningarna, ställs nu in. Vid vigslar och dop får högst tio personer närvara.

Jordfästningarna förrättas i regel vid graven. Myndigheternas begränsning på tio personer gäller fortsättningsvis, men de allra närmaste anhöriga som vanligtvis är make/maka samt barn med familjer kan ändå delta. Detta måste diskuteras med jordfästningsprästen. De som hör till riskgruppen eller har lindriga förkylningssymptom ska inte delta.

Gudstjänsterna som strömmas hålls i en tom Pedersöre kyrka, den finska gudstjänsten klockan tio och den gemensamma svenska klockan tolv. Närvarande i kyrkan är endast prästen, kantorn, vaktmästaren som sköter tekniken och eventuellt en stödsångare för psalmerna.

– Trots det här arrangemanget är det en gudstjänstgemenskap där alla som ser eller lyssnar på strömningen deltar, säger Jockum Krokfors, kyrkoherde i Jakobstads svenska.

Här är länken till strömning av både ljud och bild. Den gamla länken för ljudströmningen från kyrkan som finns på församlingens hemsida är fortsättningsvis i funktion.

Om anhöriga så önskar är det också möjligt att strömma förrättningarna.

Inga förrättningar hålls i hemmen. Vigslar och dop hålls i Pedersöre kyrka eller i Achreniussalen i Esse församlingshem.

– Vi strävar efter att hålla redan bokade förrättningar, säger Krokfors. Men tio personers närvaro gäller vid dop och vigsel. Då måste man komma ihåg att brudparet samt präst, kantor och vaktmästare vid en vigsel är fem personer och att barnet och faddrarna kommer till vid ett dop. Jordfästningar måste vi ha, men de övriga kan man diskutera tidpunkten på.

– Vi försöker hitta flexibla lösningar. Man kan ju lämna bort kantorn och be vaktmästaren avlägsna sig när han inte behövs, säger Granlund.

Den som bokat en förrättning för tiden under det nationella undantagstillståndet uppmanas ta kontakt med församlingen.

– Det är viktigt att inte förlora gemenskapen eller festen. När det här gått över är vi mer än gärna med på att ordna minnesstunder, dop- och bröllopsfester, säger Krokfors.

Att man koncentrerar all verksamhet till Pedersöre kyrka är en förebyggande åtgärd ifall man tvingas sätta en fastighet i karantän. Då kan verksamheten flytta till en annan kyrka.

– Anställda kommer att finnas på plats för bön och samtal i Pedersöre kyrka varje helgdag klockan 13–14. Men dörrarna till kyrkan öppnas först efter gudstjänstens slut, säger Granlund.

Församlingarna funderar nu på hur konfirmandarbetet ska gå vidare. Troligen kommer Jakobstads svenska och Pedersöre församlingar att samarbeta kring det.

– Vi församlingsanställda finns fortsättningsvis till för alla. Vi finns till för samtal och diakonin fortsätter att ge bidrag. Men den första kontakten med oss ska nu ske per telefon eller per e-post. Församlingscentret är så välbesökt att vi inte kan fortsätta ta emot folk utan tidsbeställning, säger Krokfors.

Johan Sandberg

kvevlax. I många familjer har det blivit mycket hemmatid just nu, och det kan vara svårt att få tiden att gå. Här kommer lite tips från dagklubben om vad man kan göra hemma tillsammans med barnen. 1.2.2022 kl. 12:57

Kolumn. I skrivande stund sitter jag hemma vid mitt köksbord under en filt. 1.2.2022 kl. 12:47

kvevlax. För att få ungdomar att öppna upp behöver man ses många gånger och ansikte mot ansikte, konstaterar ungdomsarbetsledare Jukka Ihatsu. 1.2.2022 kl. 12:43

Larsmo. Då pandemin sköt upp en inplanerad kurs valde Boris Salo att spela in kursen i stället. Nu får flera församlingar glädje av den. 20.1.2022 kl. 14:00

sibbo. – Vi har det lite annorlunda än många andra, men vi har det bra, säger Dan Wickholm, som förra året utsågs till årets pappa. 1.2.2022 kl. 12:35

Kolumn. "Kyrkan har överlevt ofredsår och krig, tidigare pandemier, svältår och andra prövningar, och när coronapandemin är över står den fortfarande där." 1.2.2022 kl. 11:06

BORGÅ. Det blir en ljusfestival i Borgå också i år. – Vinterns mörker viker och ljuset tar över, säger evenemangsplanerare Katarina Broas. 1.2.2022 kl. 10:59

KORSNÄS. I Korsnäs drog församlingsarbetarna ut på fyra hjul med julens budskap. Skolor, äldreboende och Kårkulla fick besök av den glada julbussen under advent. 28.1.2022 kl. 13:44

Kristinestad. – Det är bra att det också är någon yngre med! säger Diana Lillhannus. Hon är yngst i församlingsrådet i Kristinestads svenska församling. 28.1.2022 kl. 13:44

jomala. I maj i fjol vann åttaåriga Molly Anderson sångtävlingen Vokalisten på Åland. – Jag vill bara sjunga! säger hon. 20.1.2022 kl. 10:52

Kolumn. "Jag vill bara vara med”, och så tittade hon på mig med en sådan blick som har erfarenhet av ett långt liv" 20.1.2022 kl. 10:49

HOUTSKÄR. Efter en paus på ett drygt år är Janette Lagerroos kaplan i Houtskär igen. – Alla är så glada och uppmuntrande! 20.1.2022 kl. 10:41

korsholm. Inställda grupper och högst tio personer i gudstjänsten är den krassa verkligheten just nu. – Det vi kan göra, det gör vi, säger kyrkoherde Mats Björklund. 20.1.2022 kl. 10:35

Kolumn. "Jag tänker drömma om att nya gemenskaper ska bildas." 20.1.2022 kl. 10:31

Solf. Hur har det känts att vara ny på jobbet, blev det som man tänkt sig? Vad var svårt, vad var roligt? Tre nyanställda i Solfs församling berättar om sina erfarenheter. 20.1.2022 kl. 10:27