Julia Degerth lever själv ovanligt ekologiskt, men förväntar sig inte radikala förändringar på en gång av sin omgivning.

Mindre av allt lagom till jul

Stressfritt.

Ekologiskt betyder inte automatiskt dyrt och tidskrävande. Tvärtom kan det bespara dig från stress och onödiga utgifter, inte minst inför julen.

28.11.2018 kl. 15:39

God mat och stämningen från ljus och röda borddukar hör till Julia Degerths jul.

– God mat på julen är sådant man inte äter annars. Jag tycker om olika lådor och alla goda pepparkakor och efterrätter som vi brukar äta i min familj.

Julia Degerth är känd för sin blogg Grön i Åbo/Zero waste (noll avfall) där hon skriver om sin vardag och om en ekologisk livsstil.

En av hennes poänger är att överdriven konsumtion kan försvåra vardagen, inte minst i storfamiljer.

– Konsumtion tar väldigt mycket tid. Det tar tid att gå runt i affärer. Där kan man tänka downsizing (ung. förminska). Vi behöver inte ha julmat för två veckor framöver. Jag tror att alla som köper för mycket varje år skulle ha det mindre stressigt om de tänkte i mindre skala. Det sparar tid, pengar och på miljön.

Jag tror att många tänker att miljötänk är lika med dyrt, men det kan vara tvärtom. Om vi konsumerar mindre sparar vi mer pengar.

Hon firar julen med sina föräldrar och är tacksam för det fina jobb de gör. Samtidigt kräver den stora mängden mat också en stor arbetsinsats.

I min familj är julen en ganska stressig tid. Man försöker skapa den perfekta julen, och då blir alla bara stressade och överarbetade. Ju mindre vi gör, desto mer avslappnade är vi ju. Det är klart att om vi tänker att allt måste vara ekologiskt och allt måste vara plastfritt så blir det stressigt. Men det räcker redan med att vi allmänt konsumerar mindre. Det är ett skönare sätt att leva.

Klappar som behövs

Julklappar är något hon tänkt på så här inför julen. Själv köper hon inga längre, men för dem som gör det har hon några tips.

– Vi kunde kanske börja tänka på vad varje paket är. Ibland köper man bara presenter som en vänlig gest, men det är inte något som personen verkligen behöver. Jag har på sistone tänkt mycket på att vi måste konsumera vettigt och inte bara för att det hör till. Ge sådana presenter som kan hjälpa mottagaren i livet! Det kan vara ekonomisk hjälp eller att man reparerar en stol som gått sönder.

Saker kan förstås också behövas.

– Om någon ska flytta hemifrån kan man köpa begagnade tallrikar till exempel. Om man ger något som den här personen ändå kommer att vara tvungen att köpa så ökar inte konsumtionen.

Om man inte direkt går till butiken sparar man pengar, betonar hon.

– Mycket går att hitta begagnat. Julgransfötter och julljus går säkert att hitta begagnat. Och behöver man tio olika prydnadstomtar? Kan man kanske ha färre prydnader men ändå ha en stämningsfull jul?

– Vi är lärda att tro att vi behöver alla de här sakerna, men det är inte så vi måste leva.

Tålamod och tolerans är något hon rustat sig med.

– Ingen lyssnar på mig om jag får det att låta som att de gör fel. Så jag försöker vara överpedagogisk och jätteförstående. Allt ska gå långsamt fram, och man behöver inte göra stora förändringar. Jag tror att människor blir jätteskrämda av det där att de tror att de måste ändra på hela sitt liv och att inget blir detsamma mera, så man måste vara jätteförsiktig och inte alls dömande. Det är den enda vägen att gå egentligen. Det kräver tålamod att kunna acceptera att det är en långsam process.

EKOLOGISKA JULTIPS

Ge julklappar som mottagaren verkligen behöver.

Presentpappret innehåller ofta för mycket färger för att kunna återanvändas som papper. Går det att hoppa över inpaketeringen? Kan du använda tidningspapper? Eller svep in i exempelvis en handduk om det råkar vara en del av gåvan.

Minska gärna på animalier och kött på julbordet. Om du känner att du har råd kanske du kan köpa viltkött.

Köp mindre mängder av allt och kom ihåg second hand-marknaden där man exempelvis kan hitta julgransfötter och julbelysning.

Om du har en stor krukväxt så kan den pyntas som julgran. Små träd som huggs ner har inte hunnit binda så mycket koldioxid än. Ett kalt träd, med grå och slät yta kan också vara en vacker inredningsdetalj året om och fungera som en ersättare för granen under julen.

Nästa år utkommer Julia Degerths bok Min lilla gröna – tips för en ekologisk vardag.

Ulrika Hansson

Kolumn. För oss som samlas till Höstdagarna från olika delar av Borgå stift blir det extra tydligt. Vi bär med oss olika dialekter, olika erfarenheter och olika vardagar. Ändå hör vi ihop. 20.10.2025 kl. 15:25

Alla helgons dag. Lördagen den 1 november, på alla helgons dag, är det många som besöker begravningsplatsen för att tända ljus. – Ifall du vill byta några ord med oss eller dricka en mugg varm glögg tillsammans så finns vi på plats i Månsas urnlund mellan klockan 16–19, säger diakonissorna Gunilla Riska och Tua Sandell i Petrus församling. 20.10.2025 kl. 15:11

Helsingfors. Textilier i kyrkan är inget nytt fenomen. Faktum är att den allra första “kyrkan” som nämns i Bibeln, tabernaklet, var en enda stor textil – ett tält, vävt tätt av tunna, tvinnade linnetrådar. Den som någon gång satt upp en väv vet vilken otroligt tidskrävande och tålamodsprövande process det projektet måste ha varit! 20.10.2025 kl. 15:07

Helsingfors. Kommer vi att upprepa de misstag som begicks under 90-talets depression? frågar familjerådgivare Anna Korkman-Lopes på familjerådgivningens 80-årsjubileum. 14.10.2025 kl. 15:06

HALLÅ DÄR. De bjuder in till sagostund vid orgeln i Matteuskyrkan, för dig som är i åldern 6–100. Orgelsagan När valen slukade Jona tar med lyssnaren på en berättelse i både ord och toner. 14.10.2025 kl. 15:22

Kolumn. Varför behövde en allsmäktig Gud sju dagar för att skapa världen? Om han är allsmäktig kunde det väl ha varit klart på en gång. Men så berättar inte skapelseberättelsen. Den visar i stället hur Gud skapar steg för steg. Först ljuset, sedan himmel och hav, och småningom växter, djur – och till sist oss människor. 14.10.2025 kl. 15:13

skriftskola. Hej du som fyller 15 år nästa år! I oktober är det dags att anmäla sig till skriftskolan. 30.9.2025 kl. 12:11

Kolumn. För några år sedan skaffade jag en tatuering på handen. Tatueringen föreställer en ”Ichthys”, alltså en fisk som formas av två böjda linjer. Kanske har du sett en sådan fastlimmad bak på bilar? 30.9.2025 kl. 12:06

Helsingfors. Han är tf församlingspastor i Johannes församling. – Min finländska fru fick hemlängtan efter tio år i Sverige, så nu bor vi i Helsingfors. 30.9.2025 kl. 11:59

PRÄSTVIGNING. Teologie magister Katarina Smeds prästvigdes i Borgå domkyrka igår. Hon ska jobba i Johannes församling. 29.9.2025 kl. 10:37

Helsingfors. Nu finns det en minnesplats också i Helsingfors för dem som förlorat ett barn i missfall eller tidig fosterdöd – eller vars famn är tom av någon annan orsak. 18.9.2025 kl. 10:26

Kolumn. För ett drygt år sedan tog jag ett jättesprång ut i det okända. Jag sade upp mig från ett tryggt jobb med stabil inkomst för att i stället bli frilansande musiker och skådespelare och egenföretagare. 16.9.2025 kl. 09:56

Helsingfors. – Är du boom eller ahaa? Barnkören Jubla delar upp sig i talkörsstämmor och klämmer i med Disneys ”Jag är en stjärna”, så att klassrumstaket i Kårböleskolan nästan lättar. 16.9.2025 kl. 10:06

petrus. Hon är gäst i nystartade Petrus Liv, som är en fåtöljgudstjänst med inbjudna gäster. – Med fåtöljgudstjänst associerar jag mer eller mindre bekväma berättelser och samtal i ett gudstjänstrum, säger Monica Cleve som till vardags jobbar som kyrkoherde i Hangö svenska församling. 16.9.2025 kl. 09:53

Helsingfors. Vi frågade sex människor och de svarade. Intervjuerna har ingått i en serie som publicerats på Kyrkan i Helsingfors Instagram och Facebook-kanaler sommaren 2025. 2.9.2025 kl. 11:10