Att Johan Myrskog började skriva lovsånger handlar delvis om hur hans egen tro och Gudsrelation utvecklats.

Ett nytt inhemskt album med lovsånger är skrivet av ett gäng från Petrus församling

lovsång.

När musiker från Petrus församling i Helsingfors släpper ett nytt album är målet inte att skapa hitsinglar – utan att göra lovsångsmusik som känns relevant i Finland år 2020.

30.12.2019 kl. 16:14

Det nya året bjuder på ett nytt inhemskt album med lovsånger. Liv i överflöd släpps på Spotify i januari och ett smakprov i form av singeln Strömmar i öknen går redan att lyssna på.

Sångerna är skrivna och inspelade av ett gäng från Petrus församling i Helsingfors.

– Jag tyckte det var dags att skriva ny musik, säger Johan Myrskog, som tog initiativet till det nya albumet och själv har skrivit fyra av de fem sångerna.

– Det var som att jag plötsligt hade en massa låtar i mina händer som jag kände: de här behöver jag göra något med. Särskilt en av låtarna var som en download från himlen. Här: ta och gör något med den här.

Den femte sången är skriven av Susanna Sandell. Hon hade blivit tillfrågad att vara med i lovsångsprojektet som pianist och sångare, men en morgon när hon satt och spelade piano började hon spontant skriva.

– Det blev snabbt en sång, jag skrev den under kanske tjugo minuter. Det är en lugn och enkel lovsång, säger Susanna Sandell. Foto: Privat

Texten till Underbart skapad är inspirerad av psaltarpsalm 139.

Hon skickade en ljudfil till Johan Myrskog, som tyckte att den skulle fungera i helheten på albumet.

Riktiga människor bakom musiken

För Susanna Sandell är det viktigaste att lovsång känns äkta, inte att den faller inom en viss stil eller genre.

– Jag tycker det är skönt att det finns olika typer av lovsångsmusik. Det jag tycker är kul med de här låtarna är att de är väldigt olika musikaliskt och genremässigt. Att det finns en frihet att lovsjunga med det man själv kan, med det man själv tycker om – det tycker jag är viktigt.

Johan Myrskog kan tycka att den dominerande ”lovsångsgenren” har en tendens röra sig i samma hjulspår.

– Det finns ett visst sound, som kommer från USA och England, som fungerar jättebra. Det kommer nya goda låtar hela tiden, som inspirerar mycket till att själv skriva och till att växa i att lovsjunga och tillbe.

Men med det nya albumet vill de inte bara följa en färdig form, utan göra musik som är relevant i den egna vardagen och på sitt eget språk.

– Jag tycker det är viktigt att ha sånger som talar till den verklighet som vi lever i just här, just nu, säger Myrskog.

Det ska också höras att det finns riktiga människor bakom musiken. Han ser charmen i att låta små imperfektioner vara kvar.

– Vi har inte velat överproducera albumet.

Sånger som blir församlingens egna

Samtidigt som soundet är eget ska musiken också vara lättillgänglig för en vanlig församlingsmedlem – annars tjänar musiken inte sitt syfte.

– Det handlar inte nödvändigtvis om artistskap utan om hur vi kan tjäna församlingen och nå ut till människor, själva stiga åt sidan och i stället peka på Jesus, säger Johan Myrskog. Jag tänker ju aldrig: ”Hur kan jag göra en hitsingel?”

Han har märkt att för honom börjar annat låtskrivande lätt handla mycket om att förverkliga sig själv.

– Men i det här projektet handlar det väldigt lite om mig själv. Jag har kanske varit den som tagit tag i det, men målet har varit att kunna involvera så många som möjligt och göra det till en församlingsgrej.

Att det är roligt att göra musik tillsammans är inte heller oväsentligt. På albumet medverkar både församlingsanställda och -medlemmar med sång, musik och grafisk design.

De hoppas att musiken inte bara ska stanna inom Petrus utan också få inspirera och tjäna på andra ställen.

– Det handlar sist och slutligen om att Guds rike ska få bryta ny mark. Både inom församlingar och utanför, säger Myrskog.

Emelie Wikblad



Kyrka. Ungdomens kyrkodagar börjar på torsdag i Karis. Sju motioner och fem initiativ ska diskuteras. 27.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. Nordsjö Sjömanskyrka invigs i morgon tisdag kl. 18. 26.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. Efter nästan ett års renovering togs Mikaelskapellet i Barnens By, Fagersta på söndag i bruk vid en högtidsgudstjänst. 26.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. För första gången deltar barnledarna i de finländska mästerskapen i yrkesskicklighet, Mästare 2009. 26.1.2009 kl. 00:00

Kultur. Albertus Pictor, en av de största i svensk konsthistoria, firas med utställningar, böcker och eget frimärke.   25.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. Ekonomgrupp ska sköta den åländska församlingsekonomin. 26.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. I Purmo ordnas förbönskvällar en gång i månaden. Programmet består av lovsång och en kort andakt. 24.1.2009 kl. 00:00

Människa. – Jag ser på livet som ett skissblock: när man ritar bygger man vidare på tidigare utkast och får inte vara rädd för att börja om från början. 20.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. En lista med erforderliga tio undertecknare har inlämnats för att kalla honom till extra kandidat. 23.1.2009 kl. 00:00

Världen. Intronisering av den nyvalde patriarken planeras ske den 1 februari 2009. 24.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. Stiftets barnledare diskuterar media på rådplägningsdagarna i Karis. 23.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. I samtalen med det ekumeniska rådet för främjande av kristen enhet och vid audiensen hos påven framgick det klart att den katolska kyrkan eftersträvar konkreta resultat i det ekumeniska arbetet. 23.1.2009 kl. 00:00

Världen. Skandinavisk bibelbarometer visar att bibelintresset hos unga människor ökar.  23.1.2009 kl. 00:00

Kultur. Efter ett mångårigt arbete invigs den nya orgeln i Sta Birgitta på Lemland i dag. 25.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. Gemensamt Ansvar 2009 hjälper invandrare i Finland och stöder fattiga människors möjligheter att försörja sig i Bangladesh. 23.1.2009 kl. 00:00

Bok. När Anton Lundholm växte upp i det svenska bibelbältet var homosexualitet en icke-fråga. När han själv, efter många års kamp, kom ut ur skåpet raserades hans Gudbild. 26.1.2018 kl. 08:44

kyrkoherde. Hans Boije, direktor för Johannelunds teologiska högskola i Uppsala, har sökt kyrkoherdetjänsten i Vörå församling. 23.1.2018 kl. 15:37

profilen. Då båten sjunkit och det kalla vattnet gjort dem stelfrusna såg Tom Tiainen bara en lösning, att be Gud om hjälp. Den hjälpen kom. Senare samma kväll övertygade Gud honom om varifrån den kommit. 24.1.2018 kl. 15:00

ärkebiskopval 2018. Att bevara kyrkans enhet utan att tysta ner dem som tänker annorlunda eller tumma på det befriande kristna budskapet är en av framtidens största utmaningar, enligt Björn Vikström. 22.1.2018 kl. 13:25

ekonomisk utredning. Församlingarna i Helsingfors ska beställa en utomstående utredning av ekonomin. 15.1.2018 kl. 11:32