Karolin Wargh tycker det känns mäktigt att spela orgel.
Karolin Wargh tycker det känns mäktigt att spela orgel.

Karolin Wargh är årets kantor

Utmärkelse.

Karolin Wargh, kantor i Solfs församling, är årets kantor. – Det känns helt otroligt och väldigt roligt. Jag hoppas att jag genom den här utmärkelsen kan föra fram hur viktigt det är med orgelpedagogik, säger hon.

8.8.2019 kl. 16:23

Karolin Wargh fick utmärkelsen av styrelsen för Finlands Kantor-organistförbund, och priset överräcktes idag i Lahtis. Motiveringen lyder att hon är en musiker med brett kunnande som under sin karriär har utvecklat sig själv som musiker och musikpedagog. ”Hon gör sitt arbete med stort hjärta, entusiasm och skicklighet. Med det här valet vill styrelsen för Finlands Kantor-organistförbund lyfta fram det omfattande musikarbete som görs i Borgå stift”, heter det i motiveringen.

Karolin Wargh trivs verkligen med att undervisa i orgelspel.

– Jag undervisade i piano, och när jag aktiverade mina pianoelever och tog dem till orgeln märkte jag att det blev en succé. De tyckte det var väldigt roligt. Ingenting gör mig så förvånad som när någon påstår att barn och unga inte är intresserade av att spela orgel, eftersom jag har helt motsatt erfarenhet.

Inom Korsholms församlings musikskola har det vinnande konceptet varit att erbjuda pianoeleverna möjlighet att kombinera pianostudier med orgelstudier. Wargh undervisar både i piano och orgel i musikskolan. I Solfs församling, där hon jobbar deltid som kantor, erbjuder hon fem barn ur barnkören orgelundervisning. Det har aldrig varit svårt att fylla de platserna. För både barnkören och orgelklubben är samarbetet med den lokala skolan viktig för att integrera eleverna på ett naturligt sätt i församlingens verksamhet.

– I församlingen hör det till att kantorn själv skaffar sina vikarier. För mig har det blivit en glädje att på så sätt kunna utbilda egna kantorsvikarier. För en begåvad elev blir det dessutom plötsligt extra intressant att öva psalmer och mässan om man berättar för dem att de tjänar pengar på att sköta musiken under en gudstjänst.

Hon skulle vilja uppmana alla kantorer att erbjuda undervisning i orgel till exempel genom samarbete med församlingens barnkör.

– Jag är övertygad om att det inte kräver ett övermäktigt engagemang och att alla kantorer har lämplig kunskap och färdighet för att lyckas.

Hon menar att det är mycket viktigt att församlingarna är välvilligt inställda och öppnar sina dörrar för dem som visar intresse för att spela och öva orgel.

– Med engagemang och mod från kantorskåren kunde orgelspelandet blomstra i våra församlingar och vi kunde väcka ett större intresse för orgelspel. I förlängningen skulle det väcka ett större intresse för kantorsyrket.

Orgeln är ett roligt instrument för att den är som en hel orkester.

– Man kan experimentera med olika ljud och olika stämmor, och det tycker eleverna om. Det är förstås ganska knepigt med pedalerna, men det har eleverna alltid bara sett det som en rolig utmaning. De som har lite pianokunskap sedan tidigare ser det som en spännande, ny dimension.

Som alla musiklärare ser hon ett visst svinn bland eleverna – sådana som håller på i några år och sedan slutar. Men det finns också de som fortsätter, och hon har haft glädjen att se några av sina elever fortsätta med yrkesstudier i musik.

Vad var det som gjorde att du själv fastnade för orgeln?

– Jag var pianist, utbildad pianolärare. Det kändes väldigt mäktigt att spela på en orgel, jag tycker om klangvärlden. Jag tycker också det är roligt att öva upp koordinationen när man spelar med både händer och fötter, det känns motiverande när man ser att man lyckas.

Karolin Wargh arbetar på deltid som kantor i Solfs församling. Hon leder två körer i församlingen och har orgelelever via Orgelklubben. Dessutom undervisar hon i pianospel vid Korsholms församlings musikskola. Hon framför också regelbundet kammarmusik i samarbete med bland annat Kammarkören Psallite, Korsholms kammarorkester och Kammarkören Bel Canto.

Sofia Torvalds
Clas Abrahamsson kommer att vikariera Mia Bäck.

nytt från domkapitlet. Clas Abrahamsson förordnas som tf. kyrkoherde i Åbo svenska församling när Mia Bäck ska vara tjänstledig. Bland annat det här beslöt domkapitlet i Borgå stift vid sitt möte på tisdagen. 23.10.2019 kl. 19:08
Annette och Lasse Westerholm testar dansstegen inför söndagens högmässa i Kyrkslätt.

kyrkslätt. Visste ni att den finlandssvenska menuetten är en del av vårt immateriella kulturarv? I Kyrkslätt tar både menuett och folkmusik plats i gudstjänsten. – Vi måste också få tjäna Gud med våra kroppar, säger kyrkoherde Aino-Karin Lovén. 23.10.2019 kl. 16:02
Mats Lindgård säger att det har varit svårt att få gehör för domkyrkoförsamlingens önskemål i fastighetsfrågor.

Borgå. "Det är svårt att få gehör för domkyrkoförsamlingens önskemål", säger domprosten Mats Lindgård, som nu avgår som ordförande för gemensamma kyrkorådet i Borgå. 21.10.2019 kl. 18:15
"Vem dödade Bambi" är Monika Fagerholms senaste bok.

recension. ”Vad är ondska?” frågar Nathan – den vackra, begåvade – när ”gossarna” långt senare är samlade för terapisession med kändispsykologen. Svaret på frågan får läsaren själv söka efter, om det finns. 21.10.2019 kl. 13:15
Carina Nynäs och Lars Bergquist är äkta makar och kolleger. De har skrivit en bok om Carl von Linné tillsammans.

MINNESSJUKDOM. Hennes stora kärlek försvinner, bit för bit, in i minnessjukdomens dimma. De lever i ett vidöppet nu. De lever i ett Getsemane. Hon lever allt närmare Gud. 19.10.2019 kl. 17:07
Lisa Enckell blir församlingspastor i Berghäll.

församlingsliv. Gud har humor, säger Lisa Enckell. I höst ställde hon upp i biskopsvalet i Borgå stift, nu har hon bland 45 sökande utvalts att sköta en ettårig församlingspastorstjänst i den finska församlingen i Berghäll. 18.10.2019 kl. 11:49

Tjänster. Jessica Bergström-Solborg och Alexandra Äng har sökt den lediganslagna kaplanstjänsten i Mariehamns församling. 17.10.2019 kl. 14:54

bistånd. 200 000 människor har varit tvungna att fly från sina hem i nordöstra Syrien. Kyrkans Utlandshjälp stöder en lokal samarbetsorganisation och hjälper flyktingarna förbereda sig för den kommande vintern. 17.10.2019 kl. 11:14
Café Torpet i Haga i Helsingfors har varit särskilt omtyckt bland barnfamiljer.

nedläggning. Petrus församlings Café Torpet har blivit omnämnt som ett av Helsingfors bästa caféer för barnfamiljer. Men verksamheten har kostat församlingen för mycket, och nu läggs caféet ner. 16.10.2019 kl. 11:38
" ... sedan finns det vissa kolleger som aldrig hälsar, de låtsas som om jag var luft."

ledarskap. Kvinnor som leder församlingar kan få kämpa för att bli tagna på allvar. "Jag har märkt att det finns situationer där mitt kön definierar mig mer än det ämbete jag representerar, " säger biskop Kaisamari Hintikka. 16.10.2019 kl. 10:59
Slutet nått