FOTO: Lars Hedman

Frimurare väcker debatt

Diktarbiskopen Karl-Erik Forssell var frimurare. Biskop John Vikström ställde sig negativ till präster som frimurare men ändrade sig. Biskop Björn Vikström är inte frimurare men en välkommen gäst hos orden. Men kritiken lever kvar.
8.3.2013 kl. 16:16
Domprosten Mats Lindgård i Borgå fick som ung präst en förfrågan om att gå med i frimurarna.

– Då var svaret nej, jag tyckte att kyrka och församling räckte som mitt sammanhang.

Sedan dess har flera diskussioner om frimurarna blossat upp och i dag känner han präster som är frimurare. Flera av dem har han stort förtroende för.

Kritiken gäller ofta att en del av verksamheten är hemlig. Det finns många andra sammanhang som där allt inte är tillgängligt för insyn, påminner Lindgård.

– Diskussioner utanför protokollet förs på många håll. Frimurarna utpekas för något de inte är ensamma om.

Dipl.ing. Tom Waselius är kapitelmästare för de 1 300 medlemmar som finns inskrivna i de finlandssvenska logerna. Han uppskattar antalet prästmedlemmar till mellan tio och femton.

Waselius är noggrann med att den rikssvenska storlogen bygger på uttalat kristen grund. De finskspråkiga logerna med sina kanske 8 000 medlemmar hör till flera skilda storloger som följer annorlunda regler.
Öppenheten har ökat under de senaste tio åren, det går till och med att anmäla sitt intresse över nätet. Låt vara att godkännandet fortfarande är logens kollektiva beslut.

Präster är välkomna.

– De hör så att säga till systemet, det finns specifika uppgifter för dem.

Exklusivitet är illa
Kyrkoherde Harry S. Backström i Väståbolands församling anser att prästeden där prästen lovat att ”alltid och överallt tjäna Kristi kyrka” inte ger stort utrymme för bindningar till andra organisationer. ”Ingen kan tjäna två herrar” citerar han ett känt bibelord.

Öppna och inkluderande organisationer som Evangeliföreningen eller Kyrkans Ungdom kan gå an.

Långt före sin prästbana var han en kort tid med i Odd Fellows men kom snart underfund med att här kan han inte vara med.

– Politiska partier är också exkluderande. Speciellt för en kyrkoherde är det svårt, då blir han en herde bara för en viss del av församlingen.

Tanken att tillhöra en hemlig och exkluderande organisation som frimurarna gör honom inte bara betänksam utan helt negativ.

– Alla i församlingen ska kunna känna sig likvärda och få en likvärd behandling. Det är centralt i evangeliet.

Inga hemliga förbindelser
Anders Lindström, nyvald ordförandemästare för Johanneslogen i Raseborg och kyrkoherde i Ekenäs församling vill inte ens kalla frimurarna ett hemligt sällskap. Han säger att systemet med grader uteslutande har med pedagogik att göra.

Läs hela artikeln i papperstidningen.
Rolf af Hällström



norge. För ett år sedan skakades Norge och hela världen av ondskan. Enligt Per Arne Dahl måste sorgen få ta tid. 22.7.2012 kl. 06:00

radio. Under sommarmånaderna bjuder Radio Vega på en rad specialgudstjänster. 20.7.2012 kl. 14:19

brödkö. Många diakonimottagningar har minskad bemanning eller stängt under sommaren. Också brödköer är stängda. 19.7.2012 kl. 13:45

Kyrkor i London uppmanas ringa i sina klockor och be för de olympiska spelen som inleds nästa vecka. 17.7.2012 kl. 08:00

påven. Biskopen i Helsingfors katolska stift Teemu Sippo hoppas att påven och patriark Kirill kunde träffas i Finland. 16.7.2012 kl. 15:34

Johanna Norrdahl jobbar i Jordanien med humanitär hjälp. Men hennes hjärta är i Sideby. 14.7.2012 kl. 20:00

Kommuniteten Taizé har komponerat en sång på finska. 13.7.2012 kl. 17:02

Söndagens gudstjänst i Lönneberga kyrka i Småland fick ställas in på grund av översvämningen. 11.7.2012 kl. 15:35

Nokia Mission ry byter namn och kommer i framtiden att heta Missiomaailma ry. 11.7.2012 kl. 11:04

Begagnat men ändå värdefullt är temat för den bostad som församlingen i Hervanta inrett till bostadsmässan. 9.7.2012 kl. 15:11

Höstdagarna fick en lillasyster – urpremiär för Sommardagarna. Se bilder! 8.7.2012 kl. 16:58

festival. Kyrkpressen besöker Gullbrannafestivalen i Halmstad, Sverige. 6.7.2012 kl. 14:32

En fjärdedel av danskarna skulle besöka kyrkan oftare om de fick ägna sig åt mindfulness, yoga och healing i gudstjänsten. Men majoriteten säger nej tack. 6.7.2012 kl. 13:58

Kristna skapelsetroende behöver inte bli nervösa över upptäckten av Higgsbosonen, skriver tidningen Dagen. 5.7.2012 kl. 13:48

Den nya kapellet i Kampen i Helsingfors hade fler än 40000 besökare i juni. 5.7.2012 kl. 10:43

livet. Evas Roos mammas plötsliga död, när Eva var bara tio år gammal, satte djupa spår i henne. 1.4.2021 kl. 04:53

tro. Ibland är patienten mycket svag, sedan piggnar den till. Tua Forsström och Sofia Torvalds möttes i ett samtal om hur deras tro klarat av sorg och uteblivna bönesvar. 2.4.2021 kl. 07:24

Kristinestad. Vad är öramössor och ”mörksondagan”? Annina Ylikoski berättar om folkdräkter och om hur påskens traditioner vuxit fram. 31.3.2021 kl. 14:01

Påsk. – Som människa och sångare har jag upplevt en enorm rikedom genom att ta del av påskens musikverk, säger Sören Lillkung. 31.3.2021 kl. 13:05

Påsk. – Att jag gör en liten sak som att hålla upp dörren för någon kan genom den så kallade fjärilseffekten leda till att någon kan komma på lösningen på klimatkrisen. Den sortens samband finns men vi har inte möjlighet att ha koll på dem – men det är väl det vi tror att Gud har. 31.3.2021 kl. 00:00