När Kari Kuula bygger med lego blir han uppslukad, tiden försvinner.

Församlingen har en stor legoutställning i Grankulla – ”Legon är så underbart konkreta. Och vackra!”

LEGO.

Utanför kyrkan går ett fotgängarstråk, och där, vid fönstret, knäböjer barnen och kikar in. Här finns staden Grankulla – men i lego! ”Det är byggt av någon konstnär”, går ryktet bland barnen. Men byggare är prästen, forskaren och legofantasten Kari Kuula.

4.3.2026 kl. 19:41


K
ari Kuula har alltid gillat att bygga med lego. Har delar in sitt legobyggande i tre faser: först byggde han själv, sedan byggde han med sina barn, nu bygger han med sina barnbarn.

Ett av hans verk är en legoversion av Grankulla kyrka, utställd vid ett fönster så att förbipasserande kan beundra den. Den fick sin början när han upptäckte att han hade legoklossar i samma färg som orgeln i Grankulla kyrka.

– Jag tog foton på orgeln och byggde den av legoklossar – och den liknar faktiskt den verkliga orgeln. Sedan byggde jag kyrksalen, altaret, dopfunten … Och sedan skaffade jag ännu mer legobitar och byggde hela interiören.

Först tog han foton och mätte upp avstånden med steg, sedan fick han tag på kyrkans ritningar och fortsatte med hjälp av dem. Grankulla kyrka i legoversion har varit utställd i kyrkans fönster i 1,5 år och blivit en sevärdhet. Nu hämtar Kari Kuula bit för bit ny delar till landskapet, för att utställningen ska nå ett crescendo i mars när den svenska och finska församlingen har en stor legoutställning i Grankulla.

Ett bygge som han skapat särskilt till utställningen är Grankulla stadshus.

– Den är en vit tegelbyggnad från 60-talet och den var rolig att bygga. Jag byggde också en lekfull interiör så att alla kan se hur huset ser ut på insidan. Då kan jag också vara kreativ – det riktiga stadshuset har inte en spaavdelning eller ett bankvalv!




Som Joakim von Anka

När han börjar bygga är det svårt att sluta. Tid och rum försvinner.

– Klockan nio på kvällen kan jag titta på klockan och tänka att jag bygger en liten stund, och plötsligt är klockan tre på natten.

Han är församlingspastor i Grankulla finska församling, han är författare och teolog och forskare. Han lever i en abstrakt tankevärld. Legobyggandet blir en motvikt.

– Legon är så underbart konkreta. Och vackra! Jag har många lådor med legoklossar hemma, sorterade efter form och färg. För oss legobyggare är det en underbar känsla att doppa handen i legolådan och låta klossarna rinna mellan fingrarna. Det är samma känsla Joakim von Anka har när han simmar i sin bassäng med guldpengar.

Alla tycker förstås inte att det är lika underbart med lego.

– Det där lilla klirret som uppstår när en legobit åker in i dammsugaren är inte särskilt njutningsfullt. Det klirret, och sedan känslan av att trampa på en vass legobit, är bekant för alla legobyggare.


Kroppen som försvann

Till legobyggenas egenskaper hör att de går sönder men kan repareras. Någon gång river man det man byggt, sorterar klossarna, och bygger sedan något nytt.

Att tänka annorlunda och lite galet är tillåtet. Kari Kuula pekar på ett utrymme på Grankulla legokyrkas andra våning. Här finns i verkligheten ett kaféutrymme med några bord.

– Men jag byggde ett pingisbord där. Och jaha, någon har placerat en hund på pingisbordet.

I kyrkans legoversion finns också kylrummet där kistor förvaras före jordfästningarna. Där finns två legokistor: Kari Kuula lyfter på locket till den ena.

– Här borde finnas en kropp, men någon måste ha flyttat den någon annanstans. Och här uppe har vi en simbassäng – den finns inte på riktigt!

Finns det något du ännu drömmer om att bygga?

– Jag har tagit foton på Helsingfors domkyrka, men om man byggde den i proportion till legogubbarnas storlek så skulle den bli alldeles enorm. Jag har också funderat på riksdagshuset: det har en sådan form att det skulle bli ett bra legobygge. Jag har en tanke om att bygga en apokalyptisk katastrofversion av riksdagshuset, så att bara något hörn står kvar.

Militära byggen hör egentligen inte till legovärlden. Det kan finnas sjörövarskepp i lego, eller Star Wars-raketer, men inga moderna soldater eller pansarvagnar.

– Men legobyggare bygger förstås sådana ändå. På webben hittar man exempelvis instruktioner på hur man bygger en Leopard-pansarvagn.

Kari Kuula påpekar att det har hänt mycket med lego sedan han var barn. När han var liten och fick en legobil kunde han snabbt själv lista ut hur den skulle byggas.

– Men om du idag vill bygga exempelvis ett sjöflygplan (han visar upp ett som han har på sitt arbetsrum) så går det inte, det är för svårt utan instruktioner. Som med alla hobbyn blir legobyggandet snabbt next level.


Lego i Grankulla kyrka

– Legoutställning i Grankulla kyrka lördagen den 7 mars klockan 12–17 och söndagen den 8 mars klockan 12–15.

– Lego- och duplobyggare är välkomna att ställa ut sina egna verk (kolla in anmälningslänk på Grankulla finska församlings webbsida).

– På söndag (8 mars) blir det tvåspråkig familjemässa i kyrkan kl. 10.

Sofia Torvalds


Förnyelse. Pastor Keld Dahlmann arbetar med att hjälpa nya och gamla församlingar att bli livskraftiga och växande. Nu besöker han Helsingfors. 9.5.2018 kl. 11:52

asylpolitik. Solen sken över ett välfyllt torg i Jakobstad på lördagsförmiddagen. Men det tema som lockat cirka 500 personer dit var inte lika positivt. Manifestationen var ett uttryck för missnöje över det man upplever som en inhuman finländsk flyktingpolitik. 28.4.2018 kl. 13:48

Kyrkpressen. En chockhöjning av postens distributionsavgifter tvingar Kyrkpressen till inbesparingar. Under sommarmånaderna utkommer tidningen varannan vecka. 26.4.2018 kl. 20:52

PROFET. Jordan Peterson är Youtube-ålderns vishetslärare, och unga män följer honom i stora skaror. Kan en äldre herre som uppmanar killar att rycka upp sig och stå raka i ryggen vara farlig? Kanske. 26.4.2018 kl. 16:48

Understöd. Sund-Vårdö församling för det största enskilda byggnadsunderstödet från Kyrkostyrelsen bland församlingarna i Borgå stift. Understödet på 74 700 euro är för det första skedet av renoveringen av Sunds gamla prästgård. 25.4.2018 kl. 14:05

Livshållning. "Under den senaste veckan har jag ändå ställt mig frågan om jag ibland ger för stort rum åt ett negativt tänkande." 26.4.2018 kl. 00:00

Välbesökt. God mat, ett femtiotal deltagare, och en intressant livshistoria. Så kan en kvinnobrunch se ut. 26.4.2018 kl. 00:00

musik. Niels Burgmann är nyanställd i Matteus församling. 26.4.2018 kl. 00:00

Jäkt. Morgonandakter och middagsböner – hinner man med sådant mitt i vardagen? Och gör det någon skillnad? 26.4.2018 kl. 00:00

Strukturer. Det behövs administrativa förändringar för att klara ekonomin och rekryteringen av arbetskraft. 23.4.2018 kl. 11:02

åsikter. Kyrkoherde Janne Heikkiläs uttalande om kvinnor i prästämbetet och om att viga frånskilda väckte diskussion. Domkapitlet kan inte väga prästers åsikter, endast pröva beredskapen att samarbeta, säger biskopen. 16.4.2018 kl. 18:12

flyktingar. Efter ett nytt avslag på sin asylansökan håller familjen Gill på att ge upp. 16.4.2018 kl. 09:15

Tjänster. Kyrkoherdetjänsten i Saltviks församling har inom utsatt ansökningstid sökts av Peter Blumenthal. Det meddelar domkapitlet. 13.4.2018 kl. 16:06

ämbetssyn. Biskoparna ger en skrapa mot seg diskriminering av kvinnor i prästtjänst. 13.4.2018 kl. 13:18

metoo. – Vi sviker vårt uppdrag som kyrka om vi inte är beredda att lyssna till de här obehagliga berättelserna som handlar om maktmissbruk och sexualitet. 13.4.2018 kl. 13:04

biskopar. I biskopskollegiet sitter i höst för första gången tre kvinnor som biskopar. Valet var överraskande jämnt. 16.6.2023 kl. 15:50

ekumenik. Susanna Lönnqvist bytte och blev präst i Metodistkyrkan. Efter närmare ett år förklarade domkapitlet i Borgå stift nu hennes "prästämbete förlorat". 16.6.2023 kl. 15:18

Konst. Pauliina Kittilä läste en bibeltext om hur Hesekiel profeterade över döda ben och väckte dem till liv. Bibelstället och bön ledde henne till en tjänstledig höst, en målarresa till Finlands fyra hörn – och en sommarutställning i Helsingfors domkyrkas krypta. 15.6.2023 kl. 13:54

ÄMBETSFRÅGAN. Dennis Svenfelt, tidigare församlingspastor i Pedersöre, har på eget initiativ avsagt sig prästämbetet i den evangelisk-lutherska kyrkan i Finland. 15.6.2023 kl. 11:06

LIVSBERÄTTELSE. Gud visar sin storhet i bön då han förvandlar, leder och upprättar. Det säger Saul Mäenpää, delägare i Friends & Burgers. – Jag ber inför arbetsdagen och inför möten. När man praktiserar bön ser man också med tiden Guds svar. Det är mycket som börjar med bön. 14.6.2023 kl. 14:00