William och Jonatan Snellman i Savds självbetjäningsbutik i Jakobstad.

Träningskläder med kristet budskap – om driv, etik och textilindustrin

FÖRETAGARE.

Bröderna William och Jonatan Snellman har skapat ett koncept som slår hårt just nu. Aderton månader efter lansering har deras varumärke Savd växtvärk. Det är som om varken Jakobstadsregionen eller USA kan få nog av träningskläder med kristna budskap. – Jag tror det har att göra med en trend vi ser i världen överlag, säger Jonatan Snellman.

18.2.2026 kl. 15:29

Sedan 2018 har brorsorna William och Jonatan Snellman byggt företag inom e-handeln. Enligt modellen för dropshipping har de sålt allt från kökstillbehör till produkter för husdjur.

– Djurtillbehör är otroligt stort, säger William Snellman.

– Mycket större än kristna träningskläder. Det är betydligt mer nischat, säger Jonatan Snellman.

Träningskläder med kristet budskap hittas nämligen också i brödernas samling av verksamheter. De är hjärnorna bakom Savd.

Savd har slagit stort bland unga i Jakobstadsregionen. I högstadieskolorna, på gymmen, på ungdomssamlingarna och i gatubilden – överallt där det finns unga finns Savd representerat. Ändå är deras största marknad inte Österbotten, utan USA. Där finns 90 procent av kunderna.

– Amerikanerna är mer frimodiga med att visa och bära sin tro. Här är vi kanske lite mer återhållsamma, men vi ser en förändring också här, säger Jonatan.

Just nu har Savd växtvärk. Aderton månader efter lansering har de skickat iväg över 200 000 ordrar. Under 2025 hade de som mål att komma upp i en omsättning på 10 miljoner, ett mål de uppnått. Mer än så säger de inte.


Nu ger hundåren avkastning

Savd är något av ett passionsprojekt för bröderna Snellman.

– Vi har testat mycket under åren, men jag har alltid haft i tanken att jag vill ha ett eget klädmärke för träningskläder. Något som man får utveckla lite som man vill, säger Jonatan.

William konstaterar att de efter flera år inom e-handel lärt sig en del. De vet hur man bygger upp infrastrukturen för ett varumärke, de kan logistik och marknadsföring – och växtvärken de känner av nu är ett positivt problem.

– Under de fem första åren hade vi andra problem. Vi växte inte och hade begränsat med resurser.

Bröderna kommer från en kristen familj och identifierar sig båda som troende. Tränar gör de dessutom också.

– Det här är ett sätt att kombinera två saker som hör till ens personliga liv, säger Jonatan.


Vad är er tanke med Savd, är kläderna ett sätt att missionera eller att bygga gemenskap mellan kristna?

– Både och, säger Jonatan.

– Tanken bakom Savd är att sprida Guds ord och uppmuntra andra att bära sin tro med stolthet, säger William.

De är faktiskt lite överraskade över hur stort Savd har slagit lokalt, att så många unga vill visa upp sin kristna identitet.

– Jag tror det har att göra med en trend som vi ser i världen överlag. Kristna har tidigare varit lite nertryckta, våra värderingar har inte varit så populära. Nu då världen är ganska kaotisk söker fler en stabil grund. Man ser det både globalt och lokalt, säger Jonatan.


Jesus, vinst och välgörenhet

Bröderna Snellman vill jobba så mycket som möjligt med folk de tycker om. Just nu arbetar Jonatans fru med produktutvecklingen, Williams fru hoppar in vid sidan av sitt lärarjobb. Deras syster jobbar deltid i företaget medan både en svåger och en svägerska jobbar heltid.

Allt som allt sysselsätter de 25 personer som finns utspridda över Finland, USA, Kanada, Ukraina och Filippinerna. Flera jobbar i företaget som independent contractors, frilansare.

Bland de anställda hittas grafiska designers, folk som jobbar med foto, film och annonskampanjer för marknadsföring. Några hanterar logistik och kundsupport.

Företagets lager finns i USA, produktionen i Kina och kunderna över stora delar av världen.

– Det är därför det krävs så mycket resurser. Vi har bara 24 timmar i dygnet och vi har båda fru och barn. Den personal vi har nu behövs nog, säger William.

Varumärket Savd hittas i ett amerikanskt bolag som ägs av bröderna Snellman. Produkterna utvecklar de själva, så just Savd kan inte placeras under kategorin dropshipping-företag.


Jesus var ju inte så mycket för det här med att samla skatter på jorden. Hur resonerar ni kring att göra ekonomisk vinning på kristendomen?

– Varje företag som säljer en bibel med vinst faller ju under samma kategori, men jag har det här i åtanke i princip varje dag. Hur kan jag bedriva business så att det blir något positivt, så att jag inte drivs av personlig vinst? säger Jonatan.

Ännu har de varken lyft lön eller tagit ut dividend från Savd utan lever på sina andra företag.

– Men det här är en business och vi är människor. Självklart vill vi att verksamheten ska gå med vinst. Efter alla år som vi tagit risker och slitit är det klart att vi vill ha lön för det, för det är otroligt utmanande.

De nämner välgörenhet som en av sina målsättningar med Savd. Just nu har de ingen konkret plan framåt, men i liten skala har de gjort donationer och välgörenhetssatsningar lokalt. I framtiden säger de att de vill jobba med organisationer som bekämpar psykisk ohälsa, ett område som engagerar dem personligen. 2017 förlorade de en bror i psykisk sjukdom.


Som ett uttalat kristet företag, hur mycket av vinsten är man skyldig att ge vidare?

– Det finns ju inte specificerat. Ska man gå efter Luther och ge tionde? Det handlar väl ganska långt om vad man känner i sitt hjärta, säger Jonatan.

– Nu då vi är ganska nystartade är svaret kanske också något annat än vad det är om fem år. Man måste sätta på sin egen syrgasmask först. För att vi ska kunna växa och anlita mer folk behöver vi först se till att företaget är hälsosamt.


Savds produktion finns i Kina. Vad tänker ni om att kläder med kristet budskap produceras i en kommunistisk enpartistat där arbetarnas villkor är kända för att vara dåliga?

– Oftast är de kläder man har på sig gjorde i Kina. Alla har telefoner som är gjorda i Kina. En väldigt stor procent av tillverkningen finns där, säger William.

Jonatan säger att Savd fått en del negativa kommentarer kring det här på sociala medier.

– Jag tycker det är hyckleri att skriva de kommentarerna på en telefon som är gjord i Kina medan man har på sig en tröja som är producerad i Kina.

De säger att produktionen i landet är så stor och utbyggd att man i dag får bra kvalitet till ett rimligt pris. De kunde flytta produktionen, men då skulle priserna gå upp avsevärt.

Bröderna har besökt leverantören som de jobbar med.

– Vi ser att också Kina utvecklas och att stereotypen inte riktigt stämmer. Sen kan vi inte ta ansvar för någon som vi inte jobbar med, säger Jonatan.


I vilken mån känner ni till arbetarnas villkor i er produktion?

– De känner vi inte till exakt. Vi har en leverantör som vi jobbar med och tar olika produkter från olika fabriker. Men det är inget underbetalt barnarbete som pågår, så mycket har vi på klart.

– Hur leverantören fördelar pengarna är något som vi inte kan kontrollera, men vi betalar dem en skälig kompensation, säger Jonatan.

Framgången med Savd talar sitt tydliga språk och responsen som når bröderna Snellman är i huvudsak positiv.

– De enda gångerna vi får kritik är då någon kommer och intervjuar oss, säger Jonatan.


Med driv kommer stress – och mening

William säger att det är som om det är meningen att det här ska hända just nu, att Savd – och därmed det kristna budskapet, ska synas. De har satt sitt fokus på USA. Den lilla butiken i Jakobstad sköter i princip sig själv. Ändå har Savd slagit igenom också i hemtrakterna.

– Folk tycker att det vi gör är bra.

Om tio år hoppas de att de fortfarande jobbar med att skapa något. Kanske har de en portfölj med ännu fler varumärken.

– Men kanske också lite mer tid för resor och att spela golf, säger Jonatan.

Efter åtta år som företagare, utan någon vidare semester, kan William ibland känna att det vore skönt att ta ut lite långledigt.

– Men tillika har man hört ganska mycket om framgångsrika företagare som sålt sina företag och kunnat gå i pension. Några månader senare är de uttråkade och deprimerade – för det var drivet, att få bygga och skapa något varje dag, som gjorde att de ville stiga upp om mornarna.


William Snellman

– Är 31 år.
Jobbar med att driva företag inom e-handel tillsammans med brorsan Jonatan.
– Kommer från Lepplax i Pedersöre, bor i Larsmo tillsammans med frun Sara samt sönerna Dennis och Joar.

Jonatan Snellman

– Är 29 år.
Driver företag inom e-handel tillsammans med William.
– Kommer från Lepplax i Pedersöre, bor i Jakobstad med frun Julia och sonen Todd.

Text och foto: Rebecca Pettersson


Instruktioner. Crazygaste sommarflinet. Högsta människopyramiden någonsin. Sista kvällen-fiilis vid lägerbålet. 19.5.2009 kl. 00:00

Kerstin Haldin-Rönn. 20.5.2009 kl. 00:00

Kultur. På Kristi himmelsfärdsdag, torsdagen den 21 maj, firar Finska Missionssällskapet 150 år. På Senatstorget i Helsingfors ordnas en jubileumskonsert. 19.5.2009 kl. 00:00

Kyrka. Domkapitlet har kallat de fem biskopskandidaterna till samtal onsdagen den 20 maj.   19.5.2009 kl. 00:00

Samhälle. Diakoni- och ungdomsarbetare förenade framgångsrikt sina krafter   inom Gemensamt Ansvars projekt Anna & Arvo. Projektet stärkte   kontakten mellan generationer och visade att det går bra för unga   att ansvara för medmänniskor. 18.5.2009 kl. 00:00

Människa. Biskop Wille Riekkinen utnämndes på söndag 17.5.2009 till goodwill ambassadör i arbetet mot homofobi. Föreningen ranneliike ry utnämner varje år en good will ambassadör vid 1705-evenemanget mot homofobi. 18.5.2009 kl. 00:00

Kyrka. Jon Lindeman har valts till ny kyrkoherde i Finström-Geta församling på Åland, rapporterar Ålandstidningen. 18.5.2009 kl. 00:00

Samhälle. Vasas minsta skola förbereder sig för sin första våravslutning. Bakom sig har Vasa kristliga skola sitt första läsår, med 13 elever plus tre i hemundervisning. I höst får skolan minst sju elever till. 18.5.2009 kl. 00:00

Kyrka. Helsingfors stifts 50-årsjubileum firas med festmässa. 17.5.2009 kl. 00:00

Instruktioner. Kandidaterna i biskopsvalet är klara - nu kan debatten starta! 15.5.2009 kl. 00:00

Kyrka. Hongkongbandet Crossroads, som delvis består av ungdomar som fått hjälp vid Finska Missionssällskapets drogavvänjningscenter, kommer till Finland på sommaren. 16.5.2009 kl. 00:00

Kyrka. Rampljuset har slagits på inför höstens biskopsval. Möt kandidaterna i text, ljud och bild när de besvarar medias kvistiga frågor – och fiktiva problem. 15.5.2009 kl. 00:00

Samhälle. För fram dina åsikter, debattera, rösta och påverka. Det är tanken bakom webbtjänsten initiativkanalen.fi som främst riktar sig till ungdomar men ingenting hindrar att även äldre personer deltar i debatten. 15.5.2009 kl. 00:00

Världen. Kyrkans Utlandshjälp fortsätter sitt arbete i Tchad. Utrikesministeriet har beviljat Utlandshjälpen 200 000 euro för arbetet i flyktinglägren i östra Tchad. Biståndsarbetarna som evakuerades från Koukou har återvänt till området. 15.5.2009 kl. 00:00

Kyrka. Från nästan ingenting har Peter och Ann-Marie Wikström i Sibbo under cirka tio års tid lyckats utveckla en blomstrande söndagsskola med många barn. För det uppmärksammas de med Församlingsförbundets söndagsskolpris 2009. 14.5.2009 kl. 00:00

Kristinestad. Biskop Björn Vikström har gett kaplanen Markus Engström i Kristinestad en varning för det språkbruk som han använt i en insändare i tidningen Syd-Österbotten. 4.2.2019 kl. 14:18

människohandel. Ett offer är inte nödvändigtvis inlåst, utan låset utgörs av psykologisk makt. 14.11.2017 kl. 00:00

Asyl. Itohan Okundaye är ett människohandelsoffer med en son född i Finland. Efter ytterligare ett avslag från Migri kan de hämtas när som helst av polisen. 1.2.2019 kl. 18:21

biskopsvalet 2019. En biskop mitt i hjorden, en kyrka som bär mening, att börja med bön, att gå tillsammans. De är fyra kandidater med fyra livsberättelser och fyra perspektiv på vad det innebär att vara biskop. 30.1.2019 kl. 11:00

agricola församling. På söndag firas Svenskfinlands nyaste församling. Skönt att äntligen komma igång och roligt med fler kollegor, tycker medarbetarna i Agricola svenska. Utmaningar finns också, i ekonomin och de större geografiska avstånden. 29.1.2019 kl. 09:05