Det går inte att ta miste på sångarglädjen. Alla generationer tar ton, enstämmigt eller flerstämmigt.

Ett levande musikliv är Korsholms varumärke – varje vecka kommer 135 människor till församlingen för att musicera

musik.

Glada skratt hörs i kyrkan i Korsholm. Barnkören har avslutat sin övning och kvällens höjdpunkt har börjat – kurragömma i kyrkan.

1.1.2026 kl. 19:00

Barnen fyller hela det stora kyrkorymmet med liv och rörelse. De springer omkring och söker nåt skrymsle att gömma sig i. När de blivit funna väntar de vid altaret tills någon sätter sig på altarringen och börjar räkna. Vips är de borta igen.

– Av erfarenhet har jag lärt mig att räkna alla barnen innan leken börjar för att vara säker på att alla hittats innan vi slutar, säger kantor Erica Nygård som leder kören tillsammans med sin kollega Michael Wargh.

Erica avser den gången då några barn hade gömt sig på trappan utanför. Där satt de tills nästa körövning tog vid.

– Lyckligtvis avslöjades de av sångarna i Psallite som kom till sin övning.

När barnens lek är slut tar kammarkören Psallites övning vid. Erica leder också den. Den kören står för den mest avancerade repertoaren och ställer de högsta kraven på sångarna.

Under tiden står tre damer i församlingshemmets kök. De kokar det viktiga kaffet till kaffestunden som ska inleda Kör för allas övning. De lovar att kaffet är starkt. Löftet håller.

Kör för alla är kontrasten till Psallite. Det är en lågtröskelkör där redan namnet säger vad kören handlar om.

– Sångarna sjunger gärna – men inte i stämmor – nog i kanon. Många i kören har haft fyra eller fem i sång i skolan och fått höra att du inte kan sjunga för du kan inte hålla ton, säger kantor Ann-Christine Nordqvist-Källström som leder kören.




Men när kören ställer sig upp och sjunger Bara i dig har min själ sin ro är det som att själen finner ro. Enstämmigt och vackert.

Kom med och sjung, säger sångare i både Psallite och Kör för alla. Jag tackar för erbjudandena och inväntar fortfarande på att Kör för tondöva ska starta.

Det är en vanlig onsdag kväll i Korsholms svenska församling. På programmet står tre körövningar där alla församlingens tre kantorer är engagerade. Men inte bara det, i kyrkans södra flygel har Julianna Luoma sånglektion med sin sånglärare, operasångaren och taxichauffören Jenny Sandelin.

Nästa dag fortsätter det. Då har Michael övning med kyrkokören, blåsensemblen och ungdomskören.

I princip varje vecka kommer 135 människor till församlingen för att delta i någon av dess körer eller ensembler. Dessutom får ett sextiotal elever enskild undervisning i sång eller något instrument.

Sången och musiken har blivit något av ett varumärke för Korsholms svenska församling. Inte minst tack vare församlingens tidigare kantor Rainer Holmgård. Han startade församlingens musikskola 1965 när han kom till församlingen.

– Då skulle jag ha kunnat försörja mig på att ge lektioner, men jag tyckte att de lika gärna kunde tas in i församlingen. Det var ett sätt att föra ut ordet som är grunden för församlingens verksamhet. Många har också inlemmats i församlingsgemenskapen genom musikskolan, sade han i en intervju för Kyrkpressens lokalsidor för Korsholm inför musikskolans sextioårsjubiueum tidigare i höst.

– Många unga som inlett sitt musicerande i musikskolan är i dag en stabil grund församlingens musikproduktioner. För mej har det varit en innerlig fröjd att följa de unga från de första stapplande musikstegen till mogna musikutövare.


En medveten satsning på musiken

Rainer Holmgård gick i pension år 2010. Än idag prioriterar församlingsrådet medvetet att satsa ekonomiska resurser på musiken. Församlingen har tre anställda kantorer och åtta timlärare i musikskolan. I år är församlingens nettosatsning på musiken 45 euro per församlingsmedlem. För eleverna kostar lektionerna, men inte så mycket som de närliggande musikinstituten.

– Vi försöker vårda det som Rainer startat så gott det går. Det bygger ju på att frivilliga kommer hit vecka ut och vecka in och medverkar i i gudstjänster och konserter. Annars skulle inte funka, säger Erica.

Camilla Särs är en av dem. Sedan 2021 spelar hon cello i kammarorkestern och får lektioner i musikskolan av en cellist i Vasa stadsorkester.

– Korsholms svenska församlings musikskola är ganska unik, någon motsvarande finns inte. Det är Rainer Holmgårds förtjänst, säger hon.

Camilla började i musikskolan som vuxen genom att ta orgellektioner av Ann-Christine. Så sjöng hon i tio år i Psallite innan kammarorkestern.

– Det är något speciellt att musicera tillsammans. Det är roligt att sjunga i kör men ännu roligare att spela i orkestern. Jag har fått många vänner i församlingen tack vara musiken.

Camilla är inte den enda vuxna eleven i musikskolan. Några åldergränser finns inte. Det är upp till lärarna att bestämma den nedre åldersgränsen.

För tillfället erbjuder musikskolan enskild undervisning i orgel, piano, sång, blockflöjt, tvärflöjt, trumpet, klarinett, gitarr, cello, sång och harpa. Utbudet har med tillgängliga lärare att göra.

Sång är det populäraste ämnet. Jenny Sandelin är enda sånglärare och har 23 elever, flest av alla lärare musikskolan. Hon har varit sånglärare sedan 2018.

– Alla mina elever sjunger inte opera. Det är väldigt varierat eftersom jag har både unga flickor och äldre som elever. Jag är glad över att också männen har varit intresserade av sånglektioner, säger Jenny.

Hon, liksom kantorerna, har noterat att det är mest kvinnor som sjunger. Körerna har en ständig underbemanning på tenorer och basar.

– Det kan bero på att manskören Vasa sångargille i stan drar ganska många manliga sångare, säger Ann-Christine.

Själv skulle Jenny helst stå på scenen och sjunga själv. Men konserterna har inte kommit igång efter coronan ännu.

– Jag skulle gärna kunna lämna bort taxichaufförsjobbet. Men jag tycker faktiskt om det också. Det har varit jätteroligt för mig som är äventyrslysten och social. Att leva på att uppträda är också en osäker bransch.


Vad betyder musikskolan och musiklivet i församlingen?

– Jag har upplevt att folk är jättestolta över församlingens musikverksamhet. Församlingsmedlemmarna går aktivt på konserter så musiken har en samlade inverkan, säger Erica.

Michael håller med.

– Det är rikedom och den där extra kryddan i gudstjänstmusiken, säger han.

Satsningen på musiken är också en orsak till att kantorerna trivs i församlingen. Ann-Christine har jobbat längst, i 35 år. Michael var ensam kantor på Replot i 13 år och kom till Korsholm för att få mera action och utmaning.

– Jag har hållits här för det har varit så intressant och mångsidigt, säger Erica.

Text och foto: Johan Sandberg


sommar. Cirka 260 vägkyrkor från norr till söder öppnar sina dörrar igen till glädje för sommarresenärerna. 9.6.2017 kl. 09:06

litteratur. Patrik Hagman, Sofia Torvalds, Björn Vikström och Amanda Audas-Kass ger ut böcker på Fontana Media till hösten. 5.6.2017 kl. 15:08

europa. Europeiska kyrkokonferensen tar ställning till EU:s ekonomiska utveckling i en färsk publikation. 5.6.2017 kl. 15:02

Evangelisation. Församlingarna i Österbotten tar som bäst ställning till medverkan i missionskampanjen Kraft till förändring. Bakom den tvåspråkiga kampanjen står IRR-TV. 1.6.2017 kl. 10:58

livshistoria. Dage Härus är säljaren och företagaren som bokdebuterar vid 86. Han vill dela med sig av den kunskap han samlat under sin långa karriär, där självförtroende, entusiasm och nåd är tre nyckelingredienser. 1.6.2017 kl. 10:35

sley. Prästvigning av finländsk medarbetare vållar internationell oro. 29.5.2017 kl. 16:21

musik. Sopranen Minna Nyberg har levt sig in i 1600-talsnunnan Mariana Alcoforados liv. 24.5.2017 kl. 11:06

förtjänsttecken. Under kyrkodagarnas festmiddag i Åbo på lördag kväll agerade biskop Björn Vikström presidentens förlängda arm och dela ut två förtjänsttecken. 20.5.2017 kl. 22:44

Kyrkodagarna. Finlands asylpolitik var ett hett diskussionsämne på Kyrkodagarna. Biskopen har undertecknat medborgarinitiativ och uppmanar andra att bekanta sig med initiativet. 20.5.2017 kl. 18:37

flyktingpolitik. Statsminister Juha Sipilä är beredd att höja antalet kvotflyktingar som Finland tar emot. 20.5.2017 kl. 10:19

Helsingfors. 4000 sångare i närmare 300 körer och musikgrupper från hela landet deltar under veckoslutet i Kyrkans musikfest i Helsingfors. Festen öppnades storslaget på Senatstorgets trappor på fredag kväll. 19.5.2017 kl. 19:55

beslutsfattande. Demokratin i stiften försämras om stiftsfullmäktige slopas. Det säger stiftsfullmäktiges ordförande Heidi Juslin-Sandin. 19.5.2017 kl. 15:19

biskop. Borgå stifts Björn Vikström bekräftar att han ämnar lämna över biskopsstaven efter ungefär tio år i ämbetet. Något han gick ut med redan när han vigdes till biskop i november 2009. 17.5.2017 kl. 16:27

profilen. Föräldrarna gav bort henne och adoptivmamman misshandlade henne. För fem år sedan inledde Lena Salo en process som resulterade i att hon kunde försonas med sin barndom och förlåta sina föräldrar. 17.5.2017 kl. 14:33

Helsingfors. Då nomineringstiden för kandidater i biskopsvalet i Helsingfors stift gick ut på måndagen hade tre kandidater ställts upp. 16.5.2017 kl. 10:54

mission. Domkapitlet i Borgå har inte anställt någon ny stiftssekreterare för internationellt arbete och mission. Biskop Bo-Göran Åstrand vill vänta på domkapitlets nya strategi som kommer om ett år. 28.4.2023 kl. 13:00

politik. Bibelförankrad konservatism betraktade man på SFP:s partikansli som ”gubbarnas” världssyn. Men riksdagsvalet visade partisekreterare Fredrik Guseff på någonting annat. Unga laestadianer i Österbotten är nu en politisk faktor som utmanar SFP – via Kristdemokraterna. 1.5.2023 kl. 19:00

kyrkoherdeval. Domkapitlet har konstaterat att både Camilla Svevar och Johan Kanckos är behöriga för tjänsten. Domkapitlet placerar Camilla Svevar i första förslagsrum. 28.4.2023 kl. 10:10

KOLUM. I mitt arbete som studentpräst träffar jag unga studerande som söker sig till mig för samtal. Deras värld har mörknat så mycket att de har klivit över den tämligen höga tröskeln att söka hjälp hos en präst. 24.4.2023 kl. 08:00

biskopar. Den finländska teologen Jaakko Rusama har valts till biskop för den lutherska kyrkan i Storbritannien. 26.4.2023 kl. 15:02