Elias Edström är frilansande scenkonstnär som regisserar, skådespelar och undervisar.

”Att bli sviken av vänner och övergiven av Gud – det är ett absolut mörker”

Via crucis.

I sin gestaltning av Jesus har Elias Edström tänkt på manlig vänskap och hur den tar sig uttryck. Lärjungarna låg ju i famnen på Jesus. Det fanns en närhet.

14.4.2025 kl. 18:00

På långfredagen spelas den vandrande föreställningen Via Crucis i Borgå och direktsänds på Yle Arenan. Elias Edström som spelar Jesus ser det som en utmaning att inte bara försöka visa på smärtan, utan faktiskt gå in i den.


Hur är det att spela Jesus, kristendomens viktigaste person, konungarnas konung? Väldigt många har ju en egen föreställning om vem Jesus var, eller är.

– Jag försöker att inte tänka för mycket på vad andra ska tänka. Som med all konst måste människor få lägga in sina egna tolkningar utgående från sina egna erfarenheter.

– Jesus är en väldigt bekant karaktär också för mig. I kristen tro är han ju både sann gud och sann människa. Det är lite annorlunda mot andra karaktärer jag spelat. De har bara varit sanna människor.


Vad vill du ta fasta på i din gestaltning av Jesus, hurdan tror du att han var?

– För mig är Jesus en speciell karaktär i och med att jag tror att han också är en levande person.

– Då handlar det inte bara om att försöka sätta sig in i hans sinnesstämningar, utan också om att försöka låta sig själv fyllas av den karaktären. Lite så tänker man också i kinesisk teater.


Hur gör du det?

– Det är mycket bön och bibelläsning, meditation och kontemplation. Det handlar om tillit, att ge plats åt helig ande att göra sitt.

– Jag är ju bara en skådespelare, men jag vill gärna ge utrymme för något större än mig själv i konsten. Konst ger alltid en ny dimension av verkligheten, och det är som man brukar säga att verkligheten är bäst på teater.

– Själv är jag född i Esbo år 1988. Jag är begränsad i det, i mina erfarenheter och i min kropp. Men i teatern kan jag smaka på hur det är att leva i andra tider. Då får man kanske också en lite bredare förståelse av den mänskliga erfarenheten och livet.


Är det någon del av Via Crucis, eller någon aspekt av påskens händelser, som berör dig särskilt mycket?

– Jag tycker jättemycket om sättet som regissören Jermo Grundström behandlar relationen mellan Jesus och lärjungarna och därmed också vänskapsrelationer mellan män.

– Det här utspelar sig i en kultur väldigt särskild från vår kultur. I den kontexten fanns det en annan intimitet och närhet mellan män. De låg till bords och det står att lärjungarna lutade sig mot Jesus bröst.

Det här utspelar sig i en kultur väldigt särskild från vår kultur. I den kontexten fanns det en annan intimitet och närhet mellan män. De låg till bords och det står att lärjungarna lutade sig mot Jesus bröst.

– Det här är något som regissören valt att lyfta fram, och i det blir också Judas svek starkare. Fastän Jesus visste vad som skulle ske så upplever jag att han på något vis inte ville att det skulle ske genom Judas. Judas var en av de tolv, en av de närmaste i den inre kretsen … det måste ha gjort så ont.

– Påsken handlar inte heller bara om den fysiska smärtan, utan också om den sociala, psykologiska och andliga smärtan. Att bli sviken av vänner och övergiven av Gud. Det är ett absolut mörker.


Och hur är det att gå in i det mörkret?

– Förra gången vi gjorde korsfästelsen kunde jag förnimma en väldigt stark smärta. Utmaningen är kanske att låta smärtan komma. Att inte tänka ”nu ska jag visa smärtan” utan faktiskt gå in i den. Det är skrämmande, men också spännande som en utmaning.

Via Crucis i Borgå – och på Yle Arenan

Påskvandringen Via Crucis spelas fredagen den 18 april klockan 20 i Borgå, med start i Maren.

Via Crucis direktsänds i år också på Yle Arenan och kan ses på Arenan i en vecka efteråt.

Påskvandringen ordnas för femte gången och budgeten för vandringen är cirka 70 000 euro. Både som privatperson och samfund kan man understöda påskvandringen ekonomiskt.

Text: Rebecca Pettersson


Kyrka. Från och med april får 16-åringar rösta i församlingsval. 20.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. I går debatterade den nya centrumförsamlingen Johannes fyra kyrkoherdekandidater kring urbana frågor och fiktiva problem. 19.3.2009 kl. 00:00

Kultur. Svenska kyrkans pris 2009 för insatser för sverigefinsk kultur gick till prosten Juhani Rantanen i Borås och utredningssekreteraren Kaisa Syrjänen Schaal i Stockholm. 19.3.2009 kl. 00:00

Stig Kankkonen. Det är inte allt för ofta jag mera grundligt städar mitt ganska stora skrivbord hemma, men ibland händer det. 19.3.2009 kl. 00:00

Ledare. Det som nästan kan kallas en ödesgemenskap mellan samhället och kyrkan visade sig bli ett centralt tema då kyrkans nu och framtid diskuterades under Kyrkans forskningscentrals jubileumsseminarium i Tammerfors. 19.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Antalet jämställdhetsplaner i församlingarna har fördubblats under åren 2004-2007. 18.3.2009 kl. 00:00

Insändare. Det är glädjande att Ungdomens Kyrkodagar intresserar sig för och har diskuterat utbildningen av kantorer och kommer med synpunkter på hur denna kunde förändras. 26.3.2009 kl. 00:00

Insändare. Det är glädjande att Ungdomens Kyrkodagar intresserar sig för och har diskuterat utbildningen av kantorer och kommer med synpunkter på hur denna kunde förändras. De förslag till utveckling som UK framför är dock redan verklighet. Den studerande som så önskar har möjlighet att inrikta sig på icke-klassisk musik, som t.ex gospel, vid musikutbildningen i Jakobstad och vid Sibelius-Akademin. Orgelspel, som redan i sig är ett ytterst mångsidigt och stilmässigt brett område, är inte det enda alternativet till fördjupning i kantorsutbildningen. På Sibelius-Akademin finns femfördjupningsalternativ, tyngdpunkten kan alltså istället ligga på solosång, körledning eller t.ex. på ett program där rytmmusik ingår. Inte ens vid ansökningen till utbildingen krävs prov i orgelspel. Orgelspel hör givetvis till grundutbildningen, liksom även solosång och körledning.Varje kantor har i sitt arbete en stor frihet att själv profilera sitt arbete genom att använda sig av olika musikaliska stilar och uttrycksmedel. Ansvaret för detta ligger på den enskilde kyrkomusikern, och på de medel och resurser som de enskilda församlingarna har till förfogande.Med dessa tankar välkomnar vi alla intresserade att söka till kantorsutbildningen, och där bekanta sig med ett mångsidigt och givande yrke.Kyrkomusikerföreningens arbetsutskottPia Bengts, ordförandeAnna Maria Böckerman, vice ordförandeNiels Burgmann, sekreterare 18.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. Veckan mot rasism 14-22.3.2009 uppmärksammar fördomar gentemot etniska minoriteter. 18.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. En reklamkampanj med ateistiskt budskap planeras i Finland. 17.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Alpha-konferensen vid Lärkkulla fortsätter i dag. 14.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. Kanal Hoppets nätbaserade radiokanal Higher Ground ljuder nu också i mobiltelefoner. 15.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. Bibelkuppen har startat i skolorna runt om i Svenskfinland. 16.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Karlebyprästen Peter Silfverbergs predikan den första februari har anmälts till domkapitlet. 13.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Tempelplatsens kyrka i Helsingfors belönas för sin lättillgänglighet.  13.3.2009 kl. 00:00

biskopsval . Vid dagens möte beviljade domkapitlet vid Borgå stift biskop Björn Vikström avsked. Samtidigt fastställde man tidtabellen för valet av ny biskop, den 19 mars 2019 blir det biskopsval i Borgå stift. 18.9.2018 kl. 14:19

dagbok. I dagböckerna möter vi en ung, social, spontan yngling, en man som senare blev den farbror vi kallar Topelius. 17.9.2018 kl. 11:17

podd. Mer vardagstro än teologiska frågor när ungdomsarbetsledare och präst gör podcast. 14.9.2018 kl. 13:23

sexualitet. Predikanten levde ett dubbelliv. I över 20 år försökte han förtränga sina känslor och bad till Gud om helande. Idag vill Anthony Venn-Brown berätta öppet om vad självhatet gjorde med honom. Hans berättelse har även hjälpt andra. 13.9.2018 kl. 14:48

Analys. Katolska kyrkan är i så djup kris att många undrar om den ska överleva. Nu blir kraven på att påven ska avgå allt mer högljudda. 13.9.2018 kl. 10:30