Håkan Ahlnäs är aktuell med sin utställning Svart på vitt i stadsbiblioteket i Nykarleby.

Håkan Ahlnäs tro har präglat hans konst och hans liv

nykarleby.

Håkan Ahlnäs har alltid varit aktiv i både kyrkliga och kulturella sammanhang. Enligt honom är kyrkans viktigaste uppdrag enkelt – att motverka ensamhet.

28.1.2025 kl. 10:25

Hela januari ställer Håkan Ahlnäs ut sin konst i Astasalen i Nykarleby. I utställningen ”Svart på vitt” ingår också sakrala motiv. Det gör det ofta då Håkan Ahlnäs är i farten.

Redan som liten pojke såg han sin pappa måla. Håkans farbror var läkare till yrket men en duktig tecknare på fritiden. De konstnärliga anlagen går i släkten.

– Jag har ju varit pälsfarmare och har numera ateljé i pälshuset. Som pälsfarmare kunde man med andra halvan av huvudet be för något eller tänka ut motiv till målningar medan man arbetade.

Han är känd för att varva och experimentera med olika tekniker. Han har hållit ett flertal utställningar och dessutom gett ut de två konstböckerna Livet och Flanör i sex städer.


Från yngst till äldst

Också tron har alltid varit en viktig del av Håkans liv. Han är uppvuxen i ett hem där kyrka och tro värderades högt av både föräldrar och syskon.

– Om man överdriver lite kan man säga att Jesus är min vän den bäste. Det låter ju väldigt fromt och ska inte tas så allvarligt, men ändå som en sanning.

Väckelserörelsen Kyrkans Ungdom är hans andliga hemvist, liksom den egna församlingen. Han är medlem i kyrkofullmäktige och har på ett eller annat sätt varit engagerad som förtroendevald i församlingen i flera decennier.

– Jag ställer inte upp några fler gånger, jag tycker att jag har åldern inne. Då jag började var jag nästan yngst i alla sammanhang, och nu är jag nästan äldst överallt där jag är, säger Håkan.

Då han blickar tillbaka på sina år som förtroendevald i församlingen hittar han en av höjdpunkterna rätt nära tillbaka i tiden: renoveringen av Sankta Birgitta kyrka.

– Ljudåtergivningen blev åtgärdad och ljuskronorna fick ellampor som komplement till de levande ljusen, värmen installerades i golvet och så vidare. Det har helt klart skett förbättringar.


Du har i många år gett av din tid till församlingen. Har det gett dig något i utbyte att verka som förtroendevald?

– Jag har fått mycket från församlingen och väckelserörelserna under årens lopp.

Håkan berättar om barndomens söndagsskola i bönehuset hemma i Socklot och om tonårens första stiftsläger. Om förbundsmöten och årsfester.

– Det finns ju också en evangelisk krets här i Nykarleby och den evangeliska rörelsen har stått väldigt stark till exempel i Jeppo. Jag anser att vår kyrka är stark genom sina väckelserörelser.

Själv är han aktiv i många olika sammanhang. Han är en flitig gudstjänstbesökare, engagerad kyrkvärd och så deltar han i samtalsgruppen för män.

– Det här med gubbdagis ser jag som väldigt betydelsefullt. Det finns många ensamma människor i dag, och om en människa i ett par dör, då har vi män ofta värre att klara oss som änklingar än kvinnor som änkor.

Att motverka ensamhet och hjälpa utslagna människor ser han som en av den världsvida kristna kyrkans viktigaste uppgifter. Det är ett arbete som inte tar slut i första taget.

– Om vi vill vara kyrka och tar det på allvar, då har vi fullt med arbete.

Rebecca Pettersson


Ledare. Teologi är svårt. Det torde alla som bekantat sig med ämnet och teologiska diskussioner och debatter vara nogsamt medvetna om. Lättare blir det inte av att utvecklingen inom teologin, liksom inom övriga vetenskapsgrenar, går mot allt djupare men samtidigt ofta också allt snävare kunnande. Experterna vet allt mera om allt mindre. 7.5.2008 kl. 00:00

Marina Wiik. 7.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkostyrelsen stoppar planerade byggnadsarbeten intill Purmo kyrka eftersom tillstånd att riva en del av kyrkmuren saknas, rapporterade Jakobstads tidning förra veckan. Muren, som är byggd år 1861, är skyddad av kyrkolagen. 6.5.2008 kl. 00:00

Världen. Den sydafrikanska före detta ärkebiskopen Desmod Tutu uppmanar världens ledare att inte delta i invigningen av OS i Peking förrän de kinesiska ledarna på allvar stoppat våldet mot tibetanerna. 6.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Varannan vecka sedan i höstas har nitton ungdomar i Korsholms svenska församling samlats till hjälpledarutbildning. I söndagens gudstjänst välsignades de för sina uppgifter i församlingen. 6.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkomötets session i dag inleddes med andakt till minne av olycksoffren i Burma. 6.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkomötet inledde sin session i går med sedvanliga ceremonier. Biskop Gustav Björkstrand, och mötesledamöterna Åsa A Westerlund och Stig Kankkonen valdes till Borgå stifts elektorer. 6.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Att bevara kyrkans enhet och vända den negativa trenden med unga vuxna som skriver ut sig ur kyrkan. Det är enligt biskop Gustav Björkstrand viktigast under det nya kyrkomötets fyraårsperiod. 5.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Det i februari valda kyrkomötet inledde sin verksamhet idag då dess vårsession inleddes med en mässa i Åbo domkyrka. 5.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. – Det är på tiden att de tvistefrågor som pågått inom kyrkan lämnas därhän och att man istället blickar framåt. Nu behöver kyrkan mod att förnya sig, konstaterade kultur- och idrottsminister Stefan Wallin vid kyrkomötet i Åbo i dag. 5.5.2008 kl. 00:00

Världen. Vad har den syrisk-ortodoxa biskopen Süleiman Wannes gemensamt med Livets Ord-ledaren Ulf Ekman? Jo, det är Jesus Kristus, som de båda manifesterade för i Stockholm den tredje maj. 5.5.2008 kl. 00:00

Världen. När OS startar i Beijing den 8 augusti öppnar också Café Scandinavia. Det är Svenska kyrkan och Norske Sjømannskirken som står bakom satsningen och målet är att erbjuda stillhet och samtal om livet. 4.5.2008 kl. 00:00

Världen. Lördagen 3 maj samlas kristna från olika kyrkofamiljer och språkgrupper i Stockholm för att manifestera sin tro på Jesus Kristus. 3.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Det i februari valda kyrkomötet konstituerar sig under sin veckolånga session som inleds i Åbo måndag 5 maj. 2.5.2008 kl. 00:00

Teologi. Universitetens examensförnyelsen gör att fler teologer än vanligt blir färdiga i vår. 2.5.2008 kl. 00:00

kyrkoherdeval. Mikael Forslund, en av kandidaterna i kyrkoherdevalet i Vasa, är missnöjd med domkapitlets bedömning av kandidaternas meriter. 8.2.2017 kl. 16:53

pensionsfond. Avkastningen på Kyrkans pensionsfond överskred målet på sex procent i fjol. 8.2.2017 kl. 15:04

Norska kyrkan. Den första februari tog Norska kyrkan i bruk ett könsneutralt vigselformulär, där bland annat orden ”brud” och ”brudgum” tagits bort. 6.2.2017 kl. 12:27

Bok. Kyrkpressens redaktör Sofia Torvalds tilldelades i söndags, på Runebergsdagen, ett av Svenska litteratursällskapets litteraturpris. 6.2.2017 kl. 12:23

mening. I sin färska bok skriver Merete Mazzarella om det som är så stort att det nästan blir pinsamt. 2.2.2017 kl. 09:04