Håkan Ahlnäs är aktuell med sin utställning Svart på vitt i stadsbiblioteket i Nykarleby.

Håkan Ahlnäs tro har präglat hans konst och hans liv

nykarleby.

Håkan Ahlnäs har alltid varit aktiv i både kyrkliga och kulturella sammanhang. Enligt honom är kyrkans viktigaste uppdrag enkelt – att motverka ensamhet.

28.1.2025 kl. 10:25

Hela januari ställer Håkan Ahlnäs ut sin konst i Astasalen i Nykarleby. I utställningen ”Svart på vitt” ingår också sakrala motiv. Det gör det ofta då Håkan Ahlnäs är i farten.

Redan som liten pojke såg han sin pappa måla. Håkans farbror var läkare till yrket men en duktig tecknare på fritiden. De konstnärliga anlagen går i släkten.

– Jag har ju varit pälsfarmare och har numera ateljé i pälshuset. Som pälsfarmare kunde man med andra halvan av huvudet be för något eller tänka ut motiv till målningar medan man arbetade.

Han är känd för att varva och experimentera med olika tekniker. Han har hållit ett flertal utställningar och dessutom gett ut de två konstböckerna Livet och Flanör i sex städer.


Från yngst till äldst

Också tron har alltid varit en viktig del av Håkans liv. Han är uppvuxen i ett hem där kyrka och tro värderades högt av både föräldrar och syskon.

– Om man överdriver lite kan man säga att Jesus är min vän den bäste. Det låter ju väldigt fromt och ska inte tas så allvarligt, men ändå som en sanning.

Väckelserörelsen Kyrkans Ungdom är hans andliga hemvist, liksom den egna församlingen. Han är medlem i kyrkofullmäktige och har på ett eller annat sätt varit engagerad som förtroendevald i församlingen i flera decennier.

– Jag ställer inte upp några fler gånger, jag tycker att jag har åldern inne. Då jag började var jag nästan yngst i alla sammanhang, och nu är jag nästan äldst överallt där jag är, säger Håkan.

Då han blickar tillbaka på sina år som förtroendevald i församlingen hittar han en av höjdpunkterna rätt nära tillbaka i tiden: renoveringen av Sankta Birgitta kyrka.

– Ljudåtergivningen blev åtgärdad och ljuskronorna fick ellampor som komplement till de levande ljusen, värmen installerades i golvet och så vidare. Det har helt klart skett förbättringar.


Du har i många år gett av din tid till församlingen. Har det gett dig något i utbyte att verka som förtroendevald?

– Jag har fått mycket från församlingen och väckelserörelserna under årens lopp.

Håkan berättar om barndomens söndagsskola i bönehuset hemma i Socklot och om tonårens första stiftsläger. Om förbundsmöten och årsfester.

– Det finns ju också en evangelisk krets här i Nykarleby och den evangeliska rörelsen har stått väldigt stark till exempel i Jeppo. Jag anser att vår kyrka är stark genom sina väckelserörelser.

Själv är han aktiv i många olika sammanhang. Han är en flitig gudstjänstbesökare, engagerad kyrkvärd och så deltar han i samtalsgruppen för män.

– Det här med gubbdagis ser jag som väldigt betydelsefullt. Det finns många ensamma människor i dag, och om en människa i ett par dör, då har vi män ofta värre att klara oss som änklingar än kvinnor som änkor.

Att motverka ensamhet och hjälpa utslagna människor ser han som en av den världsvida kristna kyrkans viktigaste uppgifter. Det är ett arbete som inte tar slut i första taget.

– Om vi vill vara kyrka och tar det på allvar, då har vi fullt med arbete.

Rebecca Pettersson


Kyrka. På skolavslutningen i lördags hyllade lågstadieelver i Nykarleby Sankta Birgitta kyrka med närmare 400 gula ballonger. 3.6.2008 kl. 00:00

Världen. Både prästvigda kvinnor och de biskopar som vigt dem bannlyses härefter automatiskt. 3.6.2008 kl. 00:00

Världen. Gift dig genom bilfönstret på Power Big Meet i Västerås i sommar! 3.6.2008 kl. 00:00

Människa. Frälsningssoldaten Martin Musembe från Kenya gjorde på lördagen sensation i Stockholm Marathon. 2.6.2008 kl. 00:00

Samhälle. "Det är samhället som borde se sig i spegeln, inte de som skuldsatts på grund av depressionen." 2.6.2008 kl. 00:00

Världen. Barack Obama, lämnar sin kyrka, Trinity United Church of Christ. 2.6.2008 kl. 00:00

Människa. – Jag vill prova på något nytt, säger Guy Karlsson i Finström-Geta församling. Han slutar som kantor efter en lång karriär. 2.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Ärkebiskop Jukka Paarma vigde teologie doktor Matti Repo till biskop i landets största stift. 2.6.2008 kl. 00:00

Världen. Den andra årliga bönedagen för den kristna satellit tv-kanalen SAT-7, deras publik och medarbetare infaller i dag den 1 juni.   1.6.2008 kl. 00:00

Samhälle. På måndag inleder tusentals ungdomar sina sommarjobb – bland annat på gravgården. 31.5.2008 kl. 00:00

Samhälle. Den vietnamesiske man som sökte hjälp av församlingen i Åbo utvisades i dag. 30.5.2008 kl. 00:00

Samhälle. "Huvudaktören bakom kyrkans röst på Radio Dei försvinner. Nu gäller det att hitta ett nytt lokomotiv." 30.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. På söndag vigs teologiedoktor Matti Repo till biskopsämbetet i Tammerfors stift. 30.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Ett finsk-vietnamesiskt par har sökt hjälp hos den finskspråkiga Henriks församlingen i Åbo. 29.5.2008 kl. 00:00

Världen. Enligt Amnestys årsrapport fängslar 45 länder i världen människor för åsikter eller tro. 30.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Ungas möjligheter att påverka lutherska kyrkans beslutsfattande måste bli bättre. Nu vädjar NAVI till kyrkomötets framtidskommitté om att något måste göras. 23.3.2017 kl. 00:00

Bok. Kyrkpressens recensent Sofia Torvalds har läst Philip Teirs nya roman Så här upphör världen. 23.3.2017 kl. 00:00

äktenskap. Den kompromisslösning som Mariehamns församling tagit fram i frågan om äktenskap för samkönade par är till biskop Björn Vikströms belåtenhet. 20.3.2017 kl. 15:09

hopp. Det finns de som samlar på frimärken, och andra samlar på kapsyler. I del tre av en serie i sex delar berättar Karin Erlandsson att hon samlar på berättelser om det kristna hoppet. 16.3.2017 kl. 16:12

kyrkslätt. När det är religionstimme i Kyrkslätt undervisas alla barn, oberoende av åskådning, i samma grupp. Oacceptabelt, säger Jarri Vuorio, vars son hör till ortodoxa kyrkan. 16.3.2017 kl. 13:17