– Enbart under de senaste tjugo åren har det grundats 1,2 miljoner nya kristna församlingar i världen, säger Johanna Björkholm-Kallio.

"Kristendomen växer mest i det globala syd – kyrkornas röst där borde bli starkare"

profilen.

Johanna Björkholm-Kallio är ny sakkunnig i missionsteologi vid Kyrkostyrelsen. – Mission är gränsöverskridande, säger hon.

12.8.2024 kl. 10:00

Johanna Björkholm-Kallio är på slutrakan med sina doktorandstudier. Hon forskar i utbildningen av missionärer vid Finska Missionssällskapet 1944–1960, under en tid då missionärsrollen professionaliserades.

Dessutom är hon sedan maj sakkunnig i missionsteologi vid Kyrkostyrelsen.


Vad ser du mest fram emot i ditt nya jobb?

– Kontakten till stiften, församlingarna och missionsorganisationerna, och utbildningsverksamheten. Jag skulle vilja att det samlande arbetet verkligen nådde ut till församlingarna. Jag kommer också att fortsätta forska – en del av mitt jobb är att hålla mig uppdaterad med den nyaste forskningen.


Vad är mission?

– Mission är väldigt brett. Missionens grund är den treeniga guden, Missio Dei – Guds mission. Fadern sänder sonen och den heliga Anden ut i världen, och den heliga Anden inspirerar oss att göra det praktiska arbetet. Det inkluderar social rättvisa och all hjälpverksamhet. Till missio­nen hör också det ekumeniska arbetet, kontakten med andra kyrkor och kyrkosamfund. Mission är gränsöverskridande.


Är mission att omvända människor?

– Så var det förr. I dag bearbetar missionen kolonialismens börda. En av missionens starkaste tyngdpunkter idag är fred, försoning och arbete för social rättvisa.


Vad har gjort att du själv blivit intresserad av mission?

– Det första var att Senegalmissionären Marianne Ly kom på besök i lågstadiet. Hon kom till Ytteresse skola och hade med sig en massa grejer från Afrika. Det var jättespännande att titta på föremålen. Jag kommer från en tvåspråkig familj som lyssnade både på den lutherska och ortodoxa gudstjänsten, så jag var van med en mångdimensionalitet. Jag hade också en god vän som var katolik från Vietnam.


Vad tycker du är det finaste som missionen åstadkommit och åstadkommer idag?

– Hopp. Missionen och evangeliet för med sig hopp in i en värld av krig, konflikter och hot om krig. Hoppet säger att det finns något mer än det lidande vi genomgår just nu, och Gud bär oss också i lidandet. Det görs mycket gott med missionens pengar.


Berätta om de nyaste rörelserna inom den världsvida kristna kyrkan och missionen!

– De karismatiska kyrkorna växer globalt, det grundas nya migrantförsamlingar i Europa hela tiden och i Finland växer den katolska kyrkan sakta men säkert. Enbart under de senaste tjugo åren har det grundats 1,2 miljoner nya kristna församlingar i världen. Människor bär på en stor andlig längtan och vår uppgift är att hitta vägar att mötas och växa tillsammans i tro.

– Kristendomen växer mest i det globala syd, och det betyder att kyrkornas röst där borde bli starkare. År 2025 förväntas antalet kristna i det globala syd vara 2,59 miljarder, medan de är 751 miljoner i det globala nord.


Vad skulle du vilja säga till någon annan om att vara kristen?

– Ett liv som Jesu efterföljare blir aldrig tråkigt. Gud har goda planer för oss hur vi än har det. Som kristna går vi igenom allt som kan möta en människa, men mitt i det är vi burna av Gud själv.


Vad är viktigt för dig i livet?

– Efter coronaåren har jag insett hur fint det är att få leva nära naturen med våra tre barn. Jag njuter av fågelsången och av att se dimman lätta över skog och vatten. Vi bor vid en sjöstrand och själen vilar varje kväll när jag ser hur solen går ner över vattnet. En dag såg jag ett lodjur komma över vägen och en annan dag fick vi beundra vackra tjädrar. Tänk att Gud skapat allt det här för oss!


Johanna Björkholm-Kallio

– Sakkunnig i missionsteologi. Bor i Savitaipale i Södra Karelen och pendlar ett par dagar i veckan till kontoret i Helsingfors.

– Har m
an och tre barn.

– Gör på fritiden: ”Det har varit ganska magert med fritid, men jag läser mycket och gärna. Jag gillar särskilt historiska romaner.”

– Ser fram emot: Missionspartnerkonferens den 26–30 augusti i Helsingfors.

Text och foto: Sofia Torvalds


lediga tjnster. Däremot ville fyra bli stiftssekreterare för församlingsdiakoni vid domkapitlet i Borgå, och en kyrkoherde i Sjundeå. 18.4.2016 kl. 15:45

tempelplatsens kyrka. Tusentals turister gästar sommartid tempelplatsens kyrka varje dag. 18.4.2016 kl. 11:17

våga fråga. Veckans läsarfråga handlar om föräldrar som lägger sig i sina vuxna barns liv. 18.4.2016 kl. 09:59

scouting. Under Scoutveckan 18-24.4 hörs och syns scouterna extra mycket. 15.4.2016 kl. 13:56

Försvarsmakten. Dopundervisning och att vistelsen i Finland är registrerad räcker för den som vill bli döpt och medlem i den evangelisk-lutherska kyrkan. 15.4.2016 kl. 11:36

profilen. Annika Luther har grävt fram otrevligheter familjen inte pratade om. 15.4.2016 kl. 11:16

diakoni. Hundägarna fick egen bönbok. 15.4.2016 kl. 08:25

tagg. Flyktingförläggningen på skärgårdsön Nagu stängs i slutet av april. Känslorna ligger på ytan bland både frivilliga och asylsökande. 14.4.2016 kl. 11:26

Kultur. En dag märkte författaren Laura Honkasalo att hon hade utvecklats till en snåljåp. Det var dags att skriva en bok om att vända på slantarna. 13.4.2016 kl. 16:47

Det norska kyrkomötet beslöt på måndagen att också par av samma kön ska kunna få kyrklig vigsel. Av kyrkomötets 115 närvarande delegater röstade 88 för kyrklig vigsel av samma kön. 11.4.2016 kl. 15:49

Allmänt. Församlingarna i Borgånejden funderar fortfarande på möjligheten att bilda en kyrklig samfällighet. 11.4.2016 kl. 12:52

Allmänt. Församlingarnas dagklubbar är fortsättningsvis populära. 11.4.2016 kl. 10:30

notis. Oberoende av lutherska kyrkans ståndpunkt i äktenskapsfrågan kan präster från och med mars nästa år viga par av samma kön. Biskopen i Borgå stift, Björn Vikström, uppmanar till eftertänksamhet. 11.4.2016 kl. 09:53

Semester. Var finns tanken om globalt ansvar? Varför fattar vi inte långsiktiga beslut? Det undrar biståndsorganisationerna efter nyheten att regeringen skär bort ytterligare 25 miljoner i anslag för biståndet. 8.4.2016 kl. 15:21

bildtest. Kristian Thulesius är en man som levt med många identiteter. 8.4.2016 kl. 15:19

kyrkbrand. Den brunna kyrkan i Rautjärvi var ett nytt andligt hem för släkter från Rautjärvi kommuns östra del – som avträddes till Sovjetunionen. 27.12.2022 kl. 13:30

BISKOPENS JULHÄLSNING. Den här vintern ska jag göra något jag aldrig gjort förut. När det blir riktigt kallt kommer jag att ta på mig gröna, stickade sockor. Jag är inte riktigt van vid det. Jag trivs mera i svart. Men de här sockorna är speciella. Jag fick dem av några diakoniarbetare som en hälsning för att kyrkans diakoni fyller 150 år i år. Och grönt är diakonins färg, livets och medmänsklighetens färg. 25.12.2022 kl. 10:00

HJÄLP. En läsare efterlyste fakta om diakoni, vilket passar fint som final på diakonins jubileumsår, och som avstamp för det nya året. Vet du vad som utmärker en diakonal församling och vilka egenskaper en diakoniarbetare inte klarar sig utan? 22.12.2022 kl. 15:13

jesus. – Det finns både en konfirmand och en forskare här uppe, säger Lundprofessorn Dick Harrison och knackar på sitt huvud. Han vill tro och betraktar sig definitivt som en kristen. Som historiker tycker han Bibelns Jesus håller för överraskande mycket källkritik – utom kanske julevangeliet då. 22.12.2022 kl. 10:00

JULTIPS. Som bäst blir julen värme och gemenskap. Som sämst blir den press, jämförelse och ensamhet. 22.12.2022 kl. 19:00