Kyrkoherde Kristian Willis hoppas att det snart ska finnas en engelskspråkig pastor i Vanda svenska.

Vanda svenska hoppas på engelskspråkig pastor – "Mig veterligen första gången"

VANDA SVENSKA FÖRSAMLING.

Snart kan det finnas en engelskspråkig pastor i Vanda svenska församling. Engelskspråkiga tjänster i svenska församlingar hör till ovanligheterna.

8.9.2023 kl. 10:19

Gemensamma kyrkorådet i Vanda föreslår för gemensamma kyrkofullmäktige att en ny engelskspråkig pastorstjänst ska inrättas i Vanda svenska församling. Beslutet fattades under Gemensamma kyrkorådets sammanträde den 6 september.


Kristian Willis, tf. kyrkoherde i Vanda svenska församling, förklarar att Vanda är Finlands mest internationella stad. Enligt Vanda stads prognos kommer 35,9 procent av befolkningen att ha en invandrarbakgrund år 2024.


”Det är viktigt att kyrkan svarar på de behov som uppstår i samband med den kraftiga ökningen av internationell befolkning i Vanda. Kyrkoherdarna i Vanda höll ett möte om hur vi som kyrkan bäst kunde betjäna den internationella kristna befolkningen. Där föddes idén om att Vanda svenska församling kunde ta ansvaret för den här arbetsformen”, skriver Kristian Willis per mail.


Vanda svenska församlings församlingsråd har diskuterat frågan under 2023 och har nu lovat att vara värdförsamlingen för den nya engelskspråkiga gudstjänstgemenskapen. Finansieringen för det engelska arbetet kommer från den kyrkliga samfälligheten.



Erfarenhet av språkliga minoriteter

Anledningen till att det är Vanda svenska församling som tar på sig den uppgiften är att de är den enda församlingen i Vanda som omfattar hela staden. Dessutom har både församlingen och Borgå stift erfarenhet av att jobba med språkliga minoriteter.


Även om den engelska verksamheten planeras lyda under svenska församlingen betyder det inte att Vanda svenska församling ska ansvara för hela den internationella verksamheten i Vanda kyrkliga samfällighet.


”Det är alla församlingarnas gemensamma uppgift. Vanda svenska församling drar sitt strå till stacken genom att vara värdförsamlingen för den engelska prästen och gudstjänstgemenskapen som hen leder."


"Att det är just Vanda svenska församling som blir värdförsamling för det nya engelska arbetet leder hoppeligen till att allt flera nya finländare väljer att integrera sig på svenska i vårt land”, skriver Kristian Willis.



Skrider till verket i januari

Om allt går vägen kan den nya pastorn börja jobba tidigast den 1 januari 2024. Två förutsättning för det är att gemensamma kyrkofullmäktige inrättar tjänsten på sitt möte den 19 september, och godkänner finansieringen för tjänsten under sitt möte den 28 november.


”Många församlingar i Svenskfinland har verksamhet på engelska men mig veterligen är det första gången som en prästtjänst för det engelska arbetet inrättas i en svensk församling”, skriver Kristian Willis.

Text: Rebecca Pettersson
Foto: Arkiv/Emelie Wikblad


På sommaren ska musikälskaren gå i kyrkan. Det är gratis och det är terapeutiskt. 15.6.2012 kl. 11:02

Film om rasism och tv-program om utslagning bland unga fick understöd. 14.6.2012 kl. 11:25

eko. I en ekoskriftskola funderar ungdomarna på hur vi kan respektera skapelsen i vårt vardagliga liv. 13.6.2012 kl. 12:22

lekholmen. Lägerholmen Lekholmen i Helsingfors skärgård fyller 75 år. Jubileet firades på söndagen. 12.6.2012 kl. 13:59

Terapeuten och författaren Tommy Hellsten berättar i färska numret av tidningen Askel att han befann sig i livsfara under en svår seglats för en månad sedan. 11.6.2012 kl. 16:03

Den nya prästdräkten för kvinnor fick pris i designtävlingen Vuoden Huiput 2011. 8.6.2012 kl. 12:56

Lägerholmen Lekholmens 75-årsjubileum firas med festmässa på söndag. 7.6.2012 kl. 15:55

I kyrkans krypta ställs etiken och tekniken mot varandra. Var går gränsen? 7.6.2012 kl. 06:00

Stora skaror har besökt det nyöppnade kapellet i Helsingfors centrum. 6.6.2012 kl. 10:49

Receptserien Karins Kyrkkaffe finns nu på webben. 5.6.2012 kl. 10:51

Magnus Engblom valdes till ordförande på nya stifsfullmäktiges första sammanträde. 4.6.2012 kl. 09:48

. I sommar är 279 vägkyrkor öppna för resenärer. 3.6.2012 kl. 08:00

Kyrkostyrelsen ska flytta till mindre och funktionsdugligare utrymmen. 2.6.2012 kl. 06:00

Blogg. I höst fortsätter bloggen med nya spännande bloggare. 1.6.2012 kl. 14:43

Kapellet i Påras i Kronoby står nu klart. På torsdagskvällen välsignades kapellet av kyrkoherde Markus Ventin och kontraktsprosten Hans Häggblom. 1.6.2012 kl. 09:18

närståendevåld. Sara Mikanders jobb är att stöda personer som drabbats av närståendevåld eller sexuella övergrepp. – Jag har lärt mig att den som inte behöver hålla uppe en fasad mår ganska okej. 19.3.2021 kl. 15:04

relation. Louise Häggström hade en varm och rolig pappa som såg och bekräftade henne. Han dog när hon var tonåring. Hennes behov av bekräftelse finns kvar, något hon pratar om utan att förställa sig. 18.3.2021 kl. 15:01

Bok. Kan vi förändra andra människor? Antagligen inte, tänker Magnus Londen, som skrivit en satir om en konsult vars motto är ”no change” – ingen förändring. – Men om vi själva kommer till att vi vill förändras kan vad som helst ske. 18.3.2021 kl. 09:42

profilen. Thomas Lundin är aktuell med en ny talkshow där alla gäster är en överraskning för honom. 17.3.2021 kl. 10:32

bröllop. Går det att fira bröllopsfest i sommar, eller måste man skjuta på festen eller fira i mindre skala? Susanna Nygård hoppas få fira ett stort bröllop och Michaela Rosenback tänkte om i fjol. 17.3.2021 kl. 09:00