Kantorerna Mikaela Malmsten-Ahlsved, Diana Pandey och Henrik Östman bjuder in till körsång i höst.
Kantorerna Mikaela Malmsten-Ahlsved, Diana Pandey och Henrik Östman bjuder in till körsång i höst.

Storsatsning på körverksamheten i Pedersöre församling

PEDERSÖRE.

Gillar du sång och gemenskap? I så fall finns det sannolikt en kör i Pedersöre församling som väntar på dig.

30.8.2023 kl. 18:03

Pedersöre församling har en höst fylld av sångglädje framför sig. Församlingens etablerade körer fortsätter som förr samtidigt som några nya tillskott har dykt upp.

För yngre familjemedlemmar ordnar kantorerna en barnkörsdag i Kyrko-
strand den 23 september. Under dagen utlovas både sång och lekar.

– Vi har förstått på en del föräldrar att de gärna vill att barnen sjunger i kör men att de har så mycket annat att de inte hinner. Om man inte hinner med barnkören annars kan man komma med på den här dagen. Barnen får upptäcka hur roligt det är att sjunga tillsammans, säger Mikaela Malmsten-Ahlsved.

Barnkörsdagen avslutas med ett familjecafé dit alla som vill är välkomna för att ta del av vad gänget hunnit övat in under dagen.


Splitterny ungdomskör

För dem som passerat åldersgränsen till barnkören startar församlingen en ny ungdomskör.

– I dagens ungdomskultur är det mycket fokus på solister. Det finns så många duktiga solister, och det är otroligt roligt, men jag tror att det också finns många som tycker om att sjunga men som inte är så frimodiga att de vågar stiga upp och sjunga solo.

Ungdomskören kommer att öva varannan fredagkväll innan ungdomssamlingarna börjar. Var övningarna hålls är ännu öppet och beror delvis på var i församlingen det finns störst intresse för kören. Eventuellt blir det en ambulerande verksamhet så att alla ungdomar kan vara med på liknande villkor. Mer information dyker upp i församlingens kanaler vartefter.

Det finns också planer på att sätta upp en påskmusikal med ungdomskören om intresse finns.

– Vi hoppas att det också kommer sådana som spelar lite instrument. Låt budet gå. Man får frimodigt komma med!


Purmo läggs till på körkartan

Inte heller de vuxna förbises i höstens program. Det finns redan flera körer för vuxna i församlingen, men hittills inte i Purmo. Det ska det bli ändring på från och med den 14 september. Då startar en ny kör i Purmo kyrkhem. Kören övar varannan torsdagkväll från 19.30 till 21.00.

– Också dagens vuxna har ganska fullt upp. Om man inte kan komma med på första övningen kan man meddela mig att man gärna är med men inte har möjlighet just då, säger Mikaela Malmsten-Ahlsved.

Om man vill vara med i kören men har svårt att få tiden att räcka till varje övning lovar hon att det också går att lösa, och man behöver inte vara Purmobo för att gå med i kören. Alla är välkomna med.


Sången en andakt

Vid sidan av nämnda nysatsningar fortsätter de etablerade körerna i församlingen som förr under ledning av kantorerna Diana, Henrik och Mikaela.

De räknar upp några anledningar till varför de vill satsa på körverksamheten.

– Det är församlingens uppgift att sjunga och prisa Gud. Vi ska uppbygga varandra genom sång och musik, säger Diana Pandey.

Mikaela Malmsten-Ahlsved betonar gemenskapen, men också musikens kraft.

– Texterna fastnar då man sjunger. Det är klart att man sjunger för att kunna sjunga för andra, men det är också en andakt för en själv.

Text: Rebecca Pettersson


Patrica Strömbäck är kaplan i Närpes församling.

Kolumn. Hur personlig är du, Gud? Hur mycket griper du in i världen, i människors liv och mitt liv? Gud, gör du upp planer, ordnar, styr och ställer, och beskyddar? 24.4.2024 kl. 17:41

TIDSKRIFTER. Förbundsarenan i samarbete med Åbo Akademi gjorde i början av året en undersökning där man kartlade finlandssvenskarnas läsvanor av tidskrifter. I rapporten som presenterades i mitten av april framgick att Kyrkpressen är den i särklass mest lästa tidskriften i Svenskfinland. 23.4.2024 kl. 15:15
– För kortare resor ska Svenska kyrkan vara restriktiv med flygandet, tycker biskop Fredrik Modéus. 

sverige. Efter att ha mottagit kritik har Växjö stiftsstyrelses arbetsutskott nu föreslagit att den planerade studieresan till Rom i stället ska gå till Finland. Dessutom har de beslutat att avstå från att flyga, skriver svenska Kyrkans tidning. 23.4.2024 kl. 12:46
Olja kan bli ett element vid konfirmation och vigsel i framtidens kyrkohandbok.

BISKOPSMÖTET. Bikt på webben, välsignelse med olja och tydligare förbön vid konfirmation kan det bli i kyrkohandboken. Det föreslås också bli mer formuleringar om barnfostran, livsmognad tillsammans, kropp och sexualitet när man gifter sig. Temana är många i förarbetet till en ny kyrkohandbok för kyrkan. 19.4.2024 kl. 09:34
Boken "Otillräcklig" har blivit en försäljningsframgång i Danmark. Den har utkommit på svenska och norska, och översätts nu till engelska.

KRAVKULTUREN. Den danska folkhögskolläraren och teologen Christian Hjortkjaer skrev en bok om hur det är att växa upp i ett samhälle där vi får höra: ”Just do it.” 17.4.2024 kl. 15:24
Lina Teir spelar många instrument, men närmast henne är ändå fiolen.

BERÄTTARKONST. Berättarkonstnären och musikern Lina Teirs livsåskådning hör ihop med glädje, inspiration och livsmening. 17.4.2024 kl. 15:05
Sirpa Tolppanen betonar vikten av inkludering i arbetet med att bygga gemenskap från grunden.

profilen. Prästen Sirpa Tolppanen har precis landat i Vanda där hon ska bygga upp en helt ny gemenskap – från grunden. 16.4.2024 kl. 15:34
Tidigare kände sig Beni Karjalainen ensam. Idag har han goda vänner och en sambo. FOTO: PRIVAT

Helsingfors. Beni Karjalainen vet hur det är att vara ensam, men också hur det går att komma ur ensamheten. Årets Gemensamt ansvar-kampanj samlar in pengar för att motarbeta ungas ensamhet. 12.4.2024 kl. 18:56
32 euro per dygn – det får hjälpledarna i snitt betalt enligt KP-enkät.

HJÄLPLEDARE. Sommarjobb eller frivilligkul? Kyrkpressen tittade på vad hjälpledarna får betalt på sommarens konfirmandläger, där de har en viktig roll. På Åland har församlingarna en arvodeskultur som sticker ut. 19.4.2024 kl. 15:53
Harry Holmberg finns i dag till för andra människor – i vården.

PRÄSTER. I Borgå stift är det på sina håll allvarlig brist på präster. Det som förr ofta blev ett livslångt kall är i dag ett yrke där många slutar och gör någonting annat. Forskningen antyder varför. 5.4.2024 kl. 11:23
Vid det här bordet fattar domkapitlets kollegium beslut om vem som blir herde i Petrus församling. Biskopen tycker det är trist att det gick så här.

kyrkoherdeval. Exceptionellt, jag tror inte det hänt förr i Borgå stift, säger biskop Bo-Göran Åstrand om det oavgjorda kyrkoherdevalet i Petrus församling i Helsingfors. Senast i maj blir det domkapitlet som fattar beslut om vem som blir kyrkoherde. 4.4.2024 kl. 09:56
Petruskyrkan söker ny herde – men vem det blir är fortfarande oklart.

kyrkoherdeval. Kyrkoherdevalet i Petrus församling oavgjort efter ett långt möte – församlingsrådets röster föll lika, 6/6. 3.4.2024 kl. 21:54
Rosanna Fellman vill komma vidare. ”Det Jakobstad ingen vill ha” är delvis en bearbetning, men boken är också ett sätt att ge andra som upplevt liknande utanförskap något att spegla sig i. Och som alltid då Rosanna Fellman är i farten är samhällskritiken genomgående.

litteratur. Då Rosanna Fellman var barn såg hon jämnåriga laestadianer få skit för sin tro. Samtidigt bad hon Gud om att inte längre behöva bli mobbad. I dag är hon motvilligt troende och aktuell med en ny bok. 3.4.2024 kl. 10:59
Ida-Maria Björkqvist är biträdande 
distriktsledare i baptistsamfundet.

profilen. Ida-Maria Björkqvist lämnade drömjobbet som journalist för att på heltid fundera på hur man ska locka personer under femtio till en kristen samling. 2.4.2024 kl. 10:00
Susann Stenberg blev ett viktigt stöd för Monica Björkell, som nyligen flyttat till Lovisa.

sorg. De har bearbetat varsin sorg. Monica Björkell har sörjt sitt drömbarn, Susann Stenberg mamman som valde att lämna sitt liv och sina barn. – Om vi inte jobbar med vår sorg ligger den därunder och äter upp våra batterier. 1.4.2024 kl. 19:30

Patrica Strömbäck är kaplan i Närpes församling.

Kolumn. Hur personlig är du, Gud? Hur mycket griper du in i världen, i människors liv och mitt liv? Gud, gör du upp planer, ordnar, styr och ställer, och beskyddar? 24.4.2024 kl. 17:41

TIDSKRIFTER. Förbundsarenan i samarbete med Åbo Akademi gjorde i början av året en undersökning där man kartlade finlandssvenskarnas läsvanor av tidskrifter. I rapporten som presenterades i mitten av april framgick att Kyrkpressen är den i särklass mest lästa tidskriften i Svenskfinland. 23.4.2024 kl. 15:15
– För kortare resor ska Svenska kyrkan vara restriktiv med flygandet, tycker biskop Fredrik Modéus. 

sverige. Efter att ha mottagit kritik har Växjö stiftsstyrelses arbetsutskott nu föreslagit att den planerade studieresan till Rom i stället ska gå till Finland. Dessutom har de beslutat att avstå från att flyga, skriver svenska Kyrkans tidning. 23.4.2024 kl. 12:46
Olja kan bli ett element vid konfirmation och vigsel i framtidens kyrkohandbok.

BISKOPSMÖTET. Bikt på webben, välsignelse med olja och tydligare förbön vid konfirmation kan det bli i kyrkohandboken. Det föreslås också bli mer formuleringar om barnfostran, livsmognad tillsammans, kropp och sexualitet när man gifter sig. Temana är många i förarbetet till en ny kyrkohandbok för kyrkan. 19.4.2024 kl. 09:34
Boken "Otillräcklig" har blivit en försäljningsframgång i Danmark. Den har utkommit på svenska och norska, och översätts nu till engelska.

KRAVKULTUREN. Den danska folkhögskolläraren och teologen Christian Hjortkjaer skrev en bok om hur det är att växa upp i ett samhälle där vi får höra: ”Just do it.” 17.4.2024 kl. 15:24