De ukrainska kyrkornas ledare berättar om sina krigserfarenheter vid Europeiska kyrkokonferensens generalförsamling i Tallinn i juni 2023.

Europeiska kyrkokonferensens generalförsamling: ”Det kommer inte att bli lätt att nå en framtida fred”

EUROPEISKA KYRKOKONFERENSEN.

Rysslands anfallskrig och strävan efter rättvisa och hållbar fred blev ett av huvudtemana under mötet.

22.6.2023 kl. 11:28

Generalförsamlingen för Europeiska kyrkokonferensen tog i uttalanden ställning till kriget i Ukraina, klimatförändringen och ekologiska kriser, och den globala migrationen och flyktingfrågan.

I en paneldiskussion berättade kyrkoledarna i Ukraina hur det känns att leva mitt i kriget. En av huvudtalarna var den vitryska oppositionsledaren Sviatlana Tsikhanouskaya.

I uttalandet om Ukraina uppmanar kyrkokonferensen ”kyrkor, regeringar och det civila samhället att stöda Ukrainas motstånd mot Rysslands anfallskrig.” Med det avses framför allt bön och humanitär hjälp, och arbetet för att främja en rättvis fred.

Kyrkokonferensen konstaterar att ”det inte kommer att bli lätt att nå en framtida fred. Kyrkor, speciellt de som idag är delade på grund av politisk eller regional tillhörighet, bidrar till konflikten och lidandet. De måste försöka vara fredsmäklare, budbärare för rättvisa och sanning, förespråkare för ansvarstagande och mänskliga rättigheter.”


Läs också:
Professor Pamela Slotte vald till medlem i ekumeniskt samarbetsorgan

Samlade omkring 300 personer från olika kyrkosamfund

Europeiska kyrkokonferensens (Conference of European Churches, CEC) generalförsamling samlade omkring 300 personer från olika kyrkosamfund i Tallinn i Estland 14–20 juni.

Europeiska kyrkokonferensen påpekar att den globala migrationens mänskliga pris är stort vid Europas gränser. Under de dagar som generalförsamlingen hölls drunknade nästan 500 människor vid den grekiska kusten. Kyrkokonferensen kallar till bön och vaka på söndag 25 juni 2023.

Europeiska kyrkokonferensens generalförsamling, som hålls vart femte år, väljer en centralkommitté som ansvarar för att genomföra de riktlinjer som generalförsamlingen beslutit om.



Europeiska kyrkokonferensen är ett ekumeniskt samarbetsorgan för protestantiska, lutherska, ortodoxa och anglikanska kyrkor. Till kyrkokonferensen hör ca 114 kyrkor från alla länder i Europa. Konferensen strävar efter att främja kyrkornas enhet, fred och mänskliga rättigheter i Europa.

KP/KT


kyrkostyrelsen. Församlingarna har fått nya direktiv om hur de kan bedöma sin verksamhet och sina beslut ur barnens synvinkel. En bedömning av ”barnkonsekvenser” är ett material som utarbetats av Kyrkostyrelsen. Församlingarna får ge feedback på det.– Hur ska kyrkan inredas? Börjar julandakten just då barnen brukar sova på dagen? Får barn och unga delta i planeringen av verksamheten? Församlingarna fattar dagligen beslut som påverkar barnens delaktighet, säger Pekka Asikainen vid Kyrkostyrelsen. 10.1.2014 kl. 14:06

markus von martens. Det sägs att en katt har nio liv. Kyrkoherde Markus von Martens omväxlande livshistoria tyder på att samma princip också kan gälla för människan. 9.1.2014 kl. 00:00

Studentmissionen firar sitt 50-årsjubileum i år genom att satsa på arbetet bland de studerande i Jakobstad. I vår satsar föreningen lika mycket i Jakobstad som på andra de andra finlandssvenska studieorterna. 8.1.2014 kl. 07:00

bo-göran åstrand. Svenska folkpartiet meddelar att kyrkoherden i Jakobstad, Bo-Göran Åstrand, kandiderar i EU-valet. 7.1.2014 kl. 13:04

Sara Grönqvist. På trettondagen blev Sara Grönqvist installerad som kaplan och Maria Wikstedt välsignad till tjänsten som församlingspastor i Väståbolands svenska församling. 7.1.2014 kl. 12:02