De ukrainska kyrkornas ledare berättar om sina krigserfarenheter vid Europeiska kyrkokonferensens generalförsamling i Tallinn i juni 2023.

Europeiska kyrkokonferensens generalförsamling: ”Det kommer inte att bli lätt att nå en framtida fred”

EUROPEISKA KYRKOKONFERENSEN.

Rysslands anfallskrig och strävan efter rättvisa och hållbar fred blev ett av huvudtemana under mötet.

22.6.2023 kl. 11:28

Generalförsamlingen för Europeiska kyrkokonferensen tog i uttalanden ställning till kriget i Ukraina, klimatförändringen och ekologiska kriser, och den globala migrationen och flyktingfrågan.

I en paneldiskussion berättade kyrkoledarna i Ukraina hur det känns att leva mitt i kriget. En av huvudtalarna var den vitryska oppositionsledaren Sviatlana Tsikhanouskaya.

I uttalandet om Ukraina uppmanar kyrkokonferensen ”kyrkor, regeringar och det civila samhället att stöda Ukrainas motstånd mot Rysslands anfallskrig.” Med det avses framför allt bön och humanitär hjälp, och arbetet för att främja en rättvis fred.

Kyrkokonferensen konstaterar att ”det inte kommer att bli lätt att nå en framtida fred. Kyrkor, speciellt de som idag är delade på grund av politisk eller regional tillhörighet, bidrar till konflikten och lidandet. De måste försöka vara fredsmäklare, budbärare för rättvisa och sanning, förespråkare för ansvarstagande och mänskliga rättigheter.”


Läs också:
Professor Pamela Slotte vald till medlem i ekumeniskt samarbetsorgan

Samlade omkring 300 personer från olika kyrkosamfund

Europeiska kyrkokonferensens (Conference of European Churches, CEC) generalförsamling samlade omkring 300 personer från olika kyrkosamfund i Tallinn i Estland 14–20 juni.

Europeiska kyrkokonferensen påpekar att den globala migrationens mänskliga pris är stort vid Europas gränser. Under de dagar som generalförsamlingen hölls drunknade nästan 500 människor vid den grekiska kusten. Kyrkokonferensen kallar till bön och vaka på söndag 25 juni 2023.

Europeiska kyrkokonferensens generalförsamling, som hålls vart femte år, väljer en centralkommitté som ansvarar för att genomföra de riktlinjer som generalförsamlingen beslutit om.



Europeiska kyrkokonferensen är ett ekumeniskt samarbetsorgan för protestantiska, lutherska, ortodoxa och anglikanska kyrkor. Till kyrkokonferensen hör ca 114 kyrkor från alla länder i Europa. Konferensen strävar efter att främja kyrkornas enhet, fred och mänskliga rättigheter i Europa.

KP/KT


Heidi Juslin-Sandin. Vid Finska Missionssällskapets årsmöte valdes Heidi Juslin-Sandin till Borgå stifts representant i styrelsen. Juslin-Sandin är koordinator för Röda korsets frivilligverksamhet. 9.6.2014 kl. 13:56

finska missionssällskapet . Gränsöverskridande, trots olikheter. Finska Missionssällskapet har firat årlig sommarfest med blandade åsikter, språk och kulturer. 8.6.2014 kl. 11:39

församlingsval. I höst blir det församlingsval den nionde november. Valförberedelserna i församlingarna har redan börjat. 4.6.2014 kl. 15:20

För vinnaren i Arvid Mörne-tävlingen Josefin Öst är poesin ett sätt att komma från språkets konventioner. – Aldrig är man så fri som när man skriver dikter, säger 27-åringen. 6.6.2014 kl. 07:00

sara torvalds. Sara Torvalds växte upp i en agnostisk familj, pappa var chefredaktör för minoritetskommunisternas tidning Enhet. 5.6.2014 kl. 08:00