Kyrkomusikerna Erica Nygård och Ann-Christine Nordqvist-Källström anser att motivationen ökar om man har möjlighet att påverka sina arbetsuppgifter.

Ett utbyte av idéer

korsholm.

”Blicken framåt” var temat för årets Forum för kyrkans musik, det vill säga en samling för stiftets alla kantorer. Med temat vill man lyfta fram barn och unga och fokusera på kyrkomusikernas ork och motivation.

25.1.2023 kl. 16:15

Ett femtiotal av stiftets kantorer samlades i mitten av januari till Forum för kyrkans musik i Vasa och Korsholm.

– Det är ett utbyte av idéer om vad man kan skapa. När man jobbar i sin egen församling finns en viss tradition. Under de här dagarna möter man andra kolleger med andra idéer och infallsvinklar, säger Erica Nygård som är kyrkomusiker i Korsholms svenska församling.

– Många kantorer jobbar också ensamma i sin församling, så det kan vara bra att få utbyta tankar, säger Ann-Christine Nordqvist-Källström som också är kyrkomusiker i Korsholms svenska församling.

I år låg fokus bland annat på kyrkomusikernas ork och motivation.

Vad gör att ni orkar och känner er motiverade i ert dagliga jobb?

– Själv jobbar jag med barnkörer nu och det är så givande för de är oerhört duktiga. Och förstås är det roligt att ibland få positiv respons. Man ger mycket av sig själv som musiker, och det känns skönt att någon förstår det. Det ligger mycket jobb bakom helheten av bibeltexter och musik i en gudstjänst, säger Erica Nygård.

– När jag leder ”Kör för alla” märker jag att deltagarna är glada och tacksamma över att kunna ses och sjunga. De trivs där och att jag har något jag kan hjälpa dem med. Kören är öppen för alla, också sådana som kanske fått höra i skolan att de inte kan hålla tonen, säger Ann-Christine Nordqvist-Källström.

De är båda eniga om att de aldrig hittills hamnat i en sits av total brist på motivation.

– Eftersom jag själv kan påverka vad jag gör så känner jag också motivation, säger Nygård.

– Vi får till exempel välja psalmer själva och då finns det möjlighet att välja sådant som inspirerar, då blir det roligt också för en själv, säger Nordqvist-Källström.

En annan viktig del av kyrkomusikdagarna var barn och unga.

– Vi träffade till exempel studerande till kyrkliga yrken från Novia i Jakobstad och Vasa, säger Nygård.

I programmet fanns också flera föredrag och diskussioner om samarbetet mellan skola och församling, inte minst i form av orgelpedagogik.

– I vår församling har det i huvudsak varit i form av att vi lär ut ett antal psalmer till klasserna, och så andakter naturligtvis, förklarar de båda.

Vilka aktuella frågor diskuterar ni i er bransch just nu?

– Det handlar mycket om framtiden och rekrytering till sång- och musikgrupper, säger Nordqvist-Källström.

– Speciellt nu efter coronatiden. Vågar folk komma tillbaka till sina grupper? Det är ofta pensionärer som varit aktiva. De har varit försiktiga med smittorisken och kan ha en högre tröskel att komma tillbaka, säger Nygård.

– Vi försöker satsa på att öva i större utrymmen för att möjliggöra för fler att medverka. För det har ju visat sig att det finns en ökad risk för smitta med körsång, säger Nordqvist-Källström.

Forum för kyrkans musik märktes också för vanliga församlingsbor i form av flera konserter.

– Bland annat musikalen ”Jakten på den försvunna psalmskatten” visades igen. Den är ett samarbete mellan barnkörer och kyrkomusiker i Korsholm, Solf, Kvevlax och Replot, säger Nordqvist-Källström.



Styrelsen för Pörkenäs har nekat rollspelsföreningen Eloria att hålla ett lajv på lägergården under påsken. 28.3.2013 kl. 12:00

När journalister rapporterar om kyrkliga frågor leder bristande kunskaper lätt till dålig journalistik. 27.3.2013 kl. 12:45

I trädgården. 31.3.2013 kl. 10:00

Vid graven i trädgården. 29.3.2013 kl. 18:00

I korsets skugga. 29.3.2013 kl. 15:00

På korset. 29.3.2013 kl. 15:00

På vägen till Golgata. 29.3.2013 kl. 12:00

I prokuratorns residens. 29.3.2013 kl. 10:00

På översteprästens gård. 28.3.2013 kl. 23:00

I Getsemane trädgård. 28.3.2013 kl. 21:00

I översteprästens palats. 28.3.2013 kl. 18:00

Påskvandringen Via Crucis involverar över hundra skådespelare. 25.3.2013 kl. 11:02

Matteus församling är bland de första i norden att använda sig av en skriba-app för telefoner. 25.3.2013 kl. 10:08

I dag rider Jesus in i Jerusalem. Igen. 24.3.2013 kl. 09:00

Guds ord har sin egen kraft och Bibeln kan läsas och förstås helt utan akademiska förkunskaper. Men om man som KP:s redaktör inte kan låta bli att försöka förstå hur andra kristna tänker, då kan det där med olika bibelsyner bli minst sagt utmanande. 23.3.2013 kl. 12:00

kaplansval. Ett enhällig kapellråd valde igår kväll Janette Lagerroos till ny kaplan i Houtskär. – Jag är jätteglad att jag fick jobbet, säger hon. 4.11.2021 kl. 14:27

VÄSTÅBOLANDS SVENSKA FÖRSAMLING. Harry S. Backström meddelade på onsdagskvällen att han avgår som kyrkoherde för Väståbolands svenska församling. Han tillkännagav sitt beslut via ett e-postmeddelande som gick ut till anställda, förtroendevalda och media. 3.11.2021 kl. 20:46

AVSTÄNGNING. Dennis Svenfelt blir avstängd från prästämbetet för fyra månader, meddelar domkapitlet idag. – När man inte kan sköta sin tjänst som det ankommer en tjänsteman är man inte lämplig för jobbet, säger Lars-Eric Henricson, som är lagfaren assessor vid domkapitlet. 28.10.2021 kl. 16:33

PERSONPORTRÄTT. Anders Adlercreutz lagar hellre mat än talar inför publik. Han tycker mer om rutiner än improvisation. Han anser att det finländska samhällets superkraft är förtroendet vi känner för andra. – Jag önskar att vi kunde känna tillit också till personer som inte ser ut som vi. 27.10.2021 kl. 08:23

ETT GOTT RÅD. – Din osäkerhet är något värdefullt, skulle Monika Fagerholm säga till Monika, 20 år. I den här serien ger personer goda råd till sitt yngre jag. 26.10.2021 kl. 14:52