Lekholmen öppnar för gäster igen

lekholmen.

Helsingforsförsamlingarnas lägerö Lekholmen har inlett säsongen. Efter fjolårets paus är den öppna verksamheten igång igen – det betyder att man får besöka holmen även om man inte är lägerdeltagare.

9.6.2021 kl. 06:00

– Förstås kan det bli restriktioner men vi räknar med att kunna ordna läger på Lekholmen mer eller mindre normalt i sommar, säger Ida-Marie Eklund som är ungdomsarbetsledare i Petrus församling.

Eklund har också ett glädjande besked till alla som saknade Lekholmen i fjol. I sommar har holmen också öppen verksamhet, vilket betyder att man kan besöka Lekholmen även om man inte är lägerdeltagare.
– Holmen kommer att öppna, det går båtar och vi har sommaranställda holmungdomsledare. Det känns skönt att öppna upp, ungdomarna har frågat efter det här.

De svenska församlingarnas lägerö Lekholmen tillhör Helsingfors kyrkliga samfällighet och används av Petrus, Matteus och Johannes församlingar. Till sommarverksamheten hör både läger och så kallad öppen verksamhet. Inom ramarna för den öppna verksamheten kan unga komma ut till ön utan att vara del av ett läger. I fjol höll den öppna verksamheten paus och det var endast de som deltog i konfirmandlägren som vistades på ön, men i år räknar man alltså med att kunna bedriva mer eller mindre normal verksamhet.

För att minimera risken för smittspridning har man ändå vissa säkerhetsföreskrifter.
– Grundprincipen är att lägren hålls åtskilt från varandra och inte har några gemensamma programpunkter, andakter eller måltider. Lägren pågår vid sidan av varandra i egna stugor.
– Den största skillnaden blir för holmborna som tidigare har deltagit i en del av lägerverksamheten men som nu blir sin egen grupp.
I sommar är det också viktigt att man anmäler sig senast dagen innan man tänkt anlända till holmen som holmbo, och att man bara kommer om man är helt frisk.

Ungdomarna längtar efter läger

Förra sommaren var den första med restriktioner på Lekholmen.
– Den efterlämnade ändå en positiv känsla efter lägren. Med tanke på hur osäkert det var veckorna före lägren blev det jättebra. Ungdomarna väntade bara på att få åka på läger, på något som skulle ge dem känslan av normalt liv, och jag har samma känsla i år: ungdomarna längtar verkligen efter att få åka på läger.

Den viktigaste insikten som Eklund tog med sig från förra sommaren var att man inte ska ge upp trots att omständigheterna är svåra.
– Även om vi har speciella omständigheter och behöver ta säkerheten i beaktande för att kunna ordna ett tryggt läger så går det ändå att ordna läger på något sätt.

Gemenskapen var jättefin på de läger jag var med om, speciellt efter den sociala isoleringen under våren.

Petrus församling har valt att skjuta på starten för konfirmandundervisningen och inledde undervisningen först i mitten av maj. Än så länge är det ingen som hört av sig till Eklund med frågor om hur man gör för att ordna trygga läger under denna andra pandemisommar.
– Förra året kom det en del frågor från föräldrarna när situationen var ny för alla, men många föräldrar var ockå väldigt glada över att vi ordnade läger eftersom ungdomarna ser så mycket fram emot dem.

Många hjälpledare

Under vintern är det många unga som valt att gå hjälpledarutbildningen och som också kommer att delta i sommarens läger.
– Vi har lyckan och glädjen att ha väldigt många hjälpledare i alla församlingar i år, och det begränsar övernattningsmöjligheterna för holmborna.

Eklund är inte säker på varför antalet hjälpledare är så stort i år, men spekulerar i att det kan hänga ihop med att fjolårets konfirmandläger var kortare än vanligt.
– Kanske ungdomarna fick en känsla av att vissa saker som hör till skriban blev lite halvfärdiga. Men jag minns också att gemenskapen var jättefin på de läger jag var med om, speciellt efter den sociala isoleringen under våren.

Lekholmen

  • Lekholmen är en ö i Helsingfors östra skärgård.

  • På Lekholmen ordnas lägerverksamhet, öppen verksamhet och program för dagsgäster.

  • På tisdagar är det Barnens tisdag med program för barnfamiljer.

  • På onsdagar ordnas Lekisonsdag med program och grillfest för ungdomar.

  • Aktuell information och båttidtabeller hittar du på lekholmen.wordpress.com.
Erika Rönngård


Bjarne Boije på sin hundraårsdag 2021

Nekrolog. Bjarne Boije, Församlingsförbundets tidigare verksamhetesledare och en av intiativtagarna till Kyrkpressen har dött. 1.7.2022 kl. 15:54
Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola känner sig pirriga och ivriga inför premiären imorgon, den 30 juni.

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30
Dennis Svenfelt och Bo-Göran Åstrand.

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08
– Kyrkan i Sverige är lite yrvaken inför det här, för man är så van att vara underdog och missförstådd, säger Patrik Hagman.

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00
– Jag värdesätter att rörelsen är driven mot gemenskap, säger Matti Aspvik.

kyrkans ungdom. Matti Aspvik är ny verksamhetsledare för Förbundet Kyrkans Ungdom. 20.6.2022 kl. 20:44
Kyrkan vinner på skattereformen, och det kommer på sina håll att leda till sänkt kyrkoskatt. Men antagligen inte på alla orter.

skatt. Beskattningen läggs om 2023 när vårdreformen kommer. Kyrkan skulle kunna vinna 54 miljoner euro på att avdragssystemet läggs om. Men sote-samhället ber kyrkan vara hygglig och avstå från de pengarna. Så kyrkoskatten kommer på många håll att sänkas ett hack eller två. 20.6.2022 kl. 13:41
Dennis Svenfelt och biskop Bo-Göran Åstrand.

AVSTÄNGNING. Domkapitlet kunde idag inte ta något beslut gällande Dennis Svenfelts eventuella avkragning. Svenfelt hördes i en och en halv timme, men domkapitlet valde att fortsätta behandlingen vid ett extrainsatt möte på onsdag nästa vecka. 16.6.2022 kl. 18:00
Mia Anderssén-Löf.

Stiftsdekan. Domkapitlet valde vid sitt möte idag Mia Anderssén-Löf till ny stiftsdekan. 16.6.2022 kl. 17:29
Mats Lindgård har svårt att acceptera att en allt större bit av prästernas arbetstid går till byråkrati.

Kolumn. Vi kyrkoherdar behöver frigöra tid för präster och anställda att mera möta församlingsbor, skriver domprost Mats Lindgård i Borgå i sin kolumn. 9.6.2022 kl. 11:02
Anne Holm-Haavisto har flyttat tillbaka till hembyn Vexala och har nu sin arbetsplats i Munsala kyrkby.

BÖNESVAR. En liten röst viskade i örat att hon inte ska återvända till Stockholm. Men Anne Holm-Haavisto lyssnade inte på rösten. Hennes längtan tillbaka var så stark. 9.6.2022 kl. 11:19
Åsa A Westerlund och Stefan Vikström har mycket gemensamt – men inte allt. När Stefan började i internatskola var han elva. Åsa var bara sju.

MISSIONÄRSBARN. Som barn till Afrikamissionärer bodde både Åsa A Westerlund och Stefan Vikström på internat i flera år då de växte upp. "Man blir slängd i sjön, och så måste man simma." Det har varit ett livsprojekt för båda att bearbeta vad de varit med om, och försonas med det. 8.6.2022 kl. 16:24
Många av dagens ledare inom kyrkan har haft Anna-Lisa Nylund-Nyström som sin ungdomsledare i Borgå. Men minnesplatsen över hennes arbete bland barn och unga kom att bli i en småstad, Viljandi i Estland.

BORGÅ. Hon var en legendarisk ungdomsledare för många årgångar av unga i Borgå. Inför sin död hade hon gett en gåva till människor i Estland – för vilka hon var helt okänd. 9.6.2022 kl. 10:46
Esbo svenska församling har egna utrymmen i Olars kyrka.

vigsel. Församlingsrådet i Esbo svenska församling öppnar sina lokaler för vigsel av personer som tillhör sexuella minoriteter. I går kväll fattade församlingsrådet beslutet med rösterna 12–3 att öppna upp kyrkor och övriga lokaler inom Esbo svenska församling för vigsel av samkönade par. Två avvikande meningar anmäldes. 8.6.2022 kl. 10:13

Bjarne Boije på sin hundraårsdag 2021

Nekrolog. Bjarne Boije, Församlingsförbundets tidigare verksamhetesledare och en av intiativtagarna till Kyrkpressen har dött. 1.7.2022 kl. 15:54
Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola känner sig pirriga och ivriga inför premiären imorgon, den 30 juni.

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30
Dennis Svenfelt och Bo-Göran Åstrand.

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08