Tuuli Lempa, maken Jukka och döttrarna Siiri och Helmi deltog i familjekvällen som ordnades i församlingen i stället för familjelägret som inhiberades.

Omtyckta familjeläger i Åbo

Åbo.

Tuuli Lempa och hennes familj är trogna deltagare på familjelägren i Åbo svenska församling. Det som lockar är möjligheten att träffa andra barnfamiljer, bra program och andlighet på ett naturligt sätt.

25.11.2020 kl. 15:36

Ett par gånger om året ordnas församlingens familjeläger under ett veckoslut på Senaps lägergård i Kakskerta. Ett femtontal barnfamiljer brukar delta i vanliga fall.

– Det är trevligt att umgås med andra barnfamiljer, och barnen har varit jätteentusiastiska, säger Tuuli Lempa.

Familjen består av Tuuli, hennes man Jukka samt flickorna Siiri 7 år och Helmi 5 år. De är finskspråkiga från början, men har bott i Norge. På det viset blev skol- och arbetsspråket svenska.

– Jag tycker de anställda i Åbo svenska församling är jättebra på att skapa program genom att utgå från barnen. Vattenkrig i bastuavdelningen har till exempel varit populärt hos våra flickor, säger hon och skrattar.

– Familjelägren är mycket viktiga. Där har föräldrarna möjlighet att prata med andra föröldrar, och man behöver inte fundera på att laga mat. De senaste åren har över hälften av deltagarfamiljerna varit ensamstående föräldrar och barn. Familjelägren har speciellt för dem varit ett tillfälle att träffa föräldrar i samma livssituation, säger ungdomsarbetsledare Jånna Koivunen.

Under lägren ordnas också program för vuxna.

– Man brukar bjuda in någon gäst för att föreläsa om något intressant ämne. Och under vårens läger brukar det ordnas lite lyxigt program för mammorna med bastu och fotbad med mera.

Hjälpledare finns också med.

– De kan hjälpa till och passa barnen en stund om man är ensamförälder.

Lägergården som ägs av Åbo och S:t Karins kyrkliga samfällighet är en modern och vitrappad byggnad med stora fönster. Lägerpriserna är subventionerade så det har inte känts dyrt enligt Tuuli Lempa.

– Och varje familj har eget rum, så det känns nästan som att bo på hotell.

På vilket sätt märker man att det är församlingens läger?

– Andligheten genomsyrar hela lägret, vi sjunger till bords, har andakter och en gudstjänst är sista programpunkten på söndag. Men programmet består också av mycket annat.

– Jag upplever inte att man måste vara jättekristen för att delta, men inte heller vara rädd för att folk pratar om Gud.

Finns det möjlighet till ensamtid?

– På kvällarna kan man ta en promenad eller bada bastu. Men om man är introvert kanske man inte vill delta för det är väldigt socialt.

Höstens läger blev tyvärr inhiberat på grund av coronasituationen.

– Våra flickor blev jättebesvikna. Men i stället ordnades en familjekväll i församlingshemmet Aurelia med pyssel och sång.

Ulrika Hansson



präst. Vad händer när man går omkring på stan med prästkragen på? Vi frågade tio präster och fick tio spännande svar. 6.10.2016 kl. 10:57

religionsfrihet. Barnets rätt att välja sin åskådning förverkligas först när barnet har getts tillfälle att bli medveten om livsåskådningar, säger Sylvia Tast. 6.10.2016 kl. 10:21

profilen. Livet går inte att kontrollera, ändå frågor ofta människor som blivit sjuka vad de hade kunnat göra annorlunda. – Min uppgift som kristen läkare är att försöka hjälpa människor att lära sig leva med det som hänt. 6.10.2016 kl. 08:36

Bok. Teorin att Jesus levde sina ungdomsår i Indien broderas ut i Taavi Kassilas bok om Jesus tysta år. 6.10.2016 kl. 09:50

Regnbågsmässa. Biskop Guy Erwin från den amerikanska lutherska kyrkan ELCA:s Los Angeles-stift kommer att besöka Helsingfors i oktober. 3.10.2016 kl. 13:59

FÖRSAMLINGSVAL. Så här är kyrkans system för att påverka uppbyggt. Kyrkpressen reder ut begreppen inför valet. 7.11.2022 kl. 18:12

sorg. Sandra Holmgård har skrivit en bok om det som för många känns som det värsta man kan drabbas av: att förlora ett barn. – Oliver var fantastisk, och jag tycker att alla familjer borde ha fått en egen Oliver. Men för egen del kan jag säga att jag aldrig kommer att repa mig helt efter hans sjukdom och död. 5.11.2022 kl. 09:00

KYRKOMÖTET. Nästa vecka samlas evangelisk-lutherska kyrkans kyrkomöte – kyrkans riksdag – till höst­session i Åbo. På ärendelistan står bland annat budgeten för kyrkans central- och pensionsfond. 4.11.2022 kl. 10:02

TERRORBROTT. Centerledaren Annie Lööf och ärkebiskop Antje Jackelén stod på Theodore Engströms, 33, dödslista under sommarens Almedalenvecka på Gotland. Den tidigare nynazisten hade planerat att döda någondera av dem under de samtal med nattvard som ordnades i Visby domkyrka. 3.11.2022 kl. 17:48

Kolumn. "Bråttom är ett ord som nästan ingen tycker om, det skapar mest gräl och sjuk mage." 27.10.2022 kl. 12:10