Bibelskola och karaktärsträning för Benjamin Asplund i Kalifornien – surfingen är bara en bisak

bibelskola.

Coronan satte käppar i hjulet för Benjamin Asplund som deltog i Surfing the Nations grundutbildning tidigare i år. Utbildningen kortades av och han fick lägga sina framtidsplaner på hyllan.



21.8.2020 kl. 11:21

Han kom hem från Huntington Beach i Kalifornien i slutet av mars, tre veckor tidigare än planerat på grund av coronan.

– Vi var en uppstartargrupp. För det var första året som Surfing the Nations ordnade en grundutbildning där.

Benjamin Asplund, 21 år, beskriver Surfing the Nations som en organisation som förutom surfing har en form av bibelskola och karaktärsträning.

– Surfingen är bara en bisak. Jag lärde mig sjukt mycket om Bibeln. Vi fick öva att tala inför människor och hur man ska bete sig inför människor som kommer från en annan bakgrund och kultur. Det är en typ av allmänbildning som man inte får i grundskolan.

Den största behållningen för Benjamin är, förutom den ökade bibelkunskapen, nyttan av att han lärt sig tala inför folk.

– Jag har alltid haft svårt med det. Övningarna hjälpte mig se människorna som mina medmänniskor och inte bara som en annan person. Jag lärde mig också att fråga om någon behöver hjälp.

Men att få surfa var ju en extra krydda i utbildningen.

– Det stod surfing på programmet varje onsdag morgon. Men jag surfade varje dag. Jag har tidigare lärt mig surfa i Indonesien, men de som inte kunde från förr fick lära sig.

I utbildningen ingick också fältpraktik. Den gjorde gruppen i Mexiko.

– Den praktiken blev också tre dagar kortare eftersom gränsen mellan Mexiko och Kalifornien stängdes i samband med coronan.

Formade Gud din karaktär på något oväntat sätt?

– Varje dag fem dagar i veckan hade vi lektioner med olika föreläsare. Vi fick en relation till dem alla och vi fick också enskilda samtal med dem. Alla sade till mig som en hälsning från Gud att jag är en personlighet som kommer att leda en stor grupp människor.

Ser du någon öppning till det redan?

– Tillsammans med min flickvän var vi på väg som missionärer, men coronan kom emot. Vi har satt planerna på hyllan tills vidare, men det är något jag ska ha gjort senare i mitt liv.

Någon utsändande organisation har han inte bakom sig ännu. Men inspirerad av det amerikanska systemet där missionärerna får direkt stöd av privatpersoner och församlingar, ser han också det som ett alternativ.

– Jag litar på att Gud löser det om det är meningen att jag ska åka ut på egen hand. Men det är många år tills det blir aktuellt. Det är något jag ska göra innan jag fyllt 30.

Nu har han i stället flyttat från Jakobstad till Vasa för att börja jobba som skolassistent till en elev i en lågstadieskola.

– Jag är utbildad elektronikmontör och har jobbat nästan två år på ett av båtvarven i Jakobstad. Att bli personlig assistent går i samma fotspår, att hjälpa andra och att leda, som jag vill göra senare. Det var inget planerat byte av jobb, men det känns rätt.

Att Benjamin Asplund och tre av hans vänner åkte just till Huntington Beach har att göra med deras gemensamma vän Kevin Sundström från Lepplax. Han har varit en av ledarna för Surfing the Nations under ett års tid. Övriga deltagare kom från Sverige, Kanada, Tyskland och USA.

– De ordnar två grundkurser per år och däremellan tränar de ledarna. För att blir ledare måste man först gå grundkursen.

Surfing the Nations grundades på Hawaii men nu har också tre andra baser på olika håll; i Sverige, Sri Lanka och i Kalifornien.

Text: Johan Sandberg



Raseborg. Borgå och Esbo stifts förslag att dela upp Raseborgs samfällighet i två svenska och en finsk församling blev bordlagt på Kyrkostyrelsens plenum 15.10.Bordläggningen gick enligt föredragningen. Motiveringen var att kaplanstjänstens förflyttning från ett stift till ett annat och att förslagen till nya församlingsnamn kräver ytterligare utredning.I den tvåspråkiga församlingen i Ekenäs finns en kaplanstjänst för det finska arbetet. Om en finskspråkig församling upprättas så flyttas tjänsten till det finska stiftet.– Bestämmelserna är sådana att ordinarie tjänsteinnehavare ska överflyttas till en ny tjänst i den nya församlingen, säger kyrkoherde Anders Laxell från Hangö som är utredningsman i ärendet.Tanken är att Ekenäs, Snappertuna, Tenala och Bromarv församlingar delas på språklig grund och de finsktalande överförs till en ny finsk församling som täcker hela Raseborg.– Grunden i den nya församlingen är de tidigare finska församlingarna i Pojo och Karis, säger Laxell.Kaplanstjänsten innehas nu av Tuija Wilman. På de fyra tvåspråkiga församlingarnas område finns 1000–1500 finska medlemmar som föreslås överföras till den nya finska församlingen.– Såframt de inte meddelar att de önskar kvarstå i den nya svenska församlingen. Resursdelningen mellan församlingarna måste ses över i grunden när man vet var det hela landar, säger Laxell. 21.10.2013 kl. 16:06

I hela sitt liv har Mathias Rosenlund varit fattig. Undanskuffad från dem i samhället som lever i överflöd och vill ha mer skriver han för att bevara sin värdighet.– Det är mitt enda sätt att uppleva att jag är mig själv. 17.10.2013 kl. 00:00

Avgjort i första ronden. Kvinna leder Svenska kyrkan. 15.10.2013 kl. 15:11

Jackelén och Persenius förhandsfavoriter. 15.10.2013 kl. 08:43

Kyrkan, dess anställda och förtroendevalda har ett större ansvar att ta itu med mobbningsfall bland barn än medlemmarna. 15.10.2013 kl. 00:00

De svenskspråkiga församlingarna och Kyrkostyrelsen har öppnat ett ambulerande konto på Instagram. 14.10.2013 kl. 15:46

I slutet av förra veckan hade 340 personer anmält sig till de stiftsdagar som ordnas i Borgå den 15–17 november. 14.10.2013 kl. 14:57

Hon var en trasig 59-årig kvinna när hon mötte Jesus. I dag hjälper hon dem som är lika trasiga som hon var. 11.10.2013 kl. 09:37

Ledamoten i Svenska kyrkans läronämnd Eva Hamberg lämnar kyrkan i Sverige. 10.10.2013 kl. 13:35

Flera av de större församlingarna i Borgå stift visar ett sjunkande antal utskrivningar under de senaste åren. 8.10.2013 kl. 10:26

I framtiden betalar kanske de som inte hör till kyrkan en begravningsavgift. 7.10.2013 kl. 12:50

Jakobstads svenska församling ordnar  ingen regnbågsmässa i samband med Pridefestivalen nästa sommar. Det beslöt församlingsrådet efter omröstning där rösterna föll 8 mot 4. 4.10.2013 kl. 14:58

Det finns alternativ till att vårda gamla människor på bäddavdelningar.  Marianne Frilund nämner ett ökat serviceboende och vårdteam som alternativ. 2.10.2013 kl. 11:07

Ett aktivt förenings- och församlingsliv och många intressen gör att Magnus Taxell inte försoffas trots flera års arbetslöshet. 1.10.2013 kl. 10:12

Biskopen i S:t Michel Seppo Häkkinen säger att den ständiga diskussionen om samkönade parförhållanden i medierna är helt oväsentlig för kyrkan. 1.10.2013 kl. 10:07

SJUKHUSPRÄST. Jessica Högnabba-Akin är ny sjukhuspräst på Kvinnokliniken i Helsingfors. Hennes egna erfarenheter av sjukhus har lärt henne att inte komma med klichésvar vid svåra frågor. 15.12.2021 kl. 15:59

anpassning. Tina Westerlunds jultraditioner har förändrats många gånger om, det har också hennes liv. Sjukdomar, att bli rullstolsbunden och att flytta från ett kärt hem har krävt stor anpassningsförmåga. – Jag hoppas mina barn har sett att det går att komma igenom svårigheter. 15.12.2021 kl. 10:32

Personligt. För knappt två år var Lillemor Asplund-Haapasaari på botten av sitt liv. Då sa hennes pastor: "Gud har förlåtit dig – men det är du själv som inte har förlåtit dig". 14.12.2021 kl. 15:00

film. I höst kom den – filmatiseringen av Kjell Westös bok Den svavelgula himlen. Regissören Claes Olsson berättar hur det kom sig att just han fick det ärofyllda uppdraget att göra romanen till film. 9.12.2021 kl. 08:54

jul. Ärkebiskop emeritus John Vikström minns både barndomens härliga jular och en julandakt i Kakolafängelset, då några fångar planerat att ta ärkebiskopen som gisslan. 9.12.2021 kl. 08:35