Karin Westerlund blev student från Karis-Billnäs gymnasium och Axel Falck blev student från Brändö gymnasium.

Sjungom studentens lyckliga dag – ingen fest och inget tjo under coronavåren

studentexamen.

Hur har vårens studenter tagit det att de inte får fira en ordentig dimission? Vi pratade med Karin Westerlund från Karis och Axel Falck från Helsingfors.

27.5.2020 kl. 09:40

Karin Westerlund, Karis

Hur känns det att bli student under coronavåren?

– Det är väldigt blandade blandade känslor. Man kan skämta mycket om det, man kan vara stolt över att bli student med ganska goda studentresultat en sådan vår då det var ganska rörigt. Jag skrev till exempel fyra prov på en vecka! Men jag hade velat uppleva studentdimissionen och alla traditioner. Jag känner mig ledsen och bitter att det inte blir av.

Hur ska du fira att du blir student?

– Det skulle vara lätt att sitta i pyjamas hemma när man inte får ha en vanlig studentfest. Vi firar ändå med familjen – jag har inte avbokat min frisör, utan jag ska vara fin den dagen. Jag klär upp mig lite och hämtar mitt betyg. Det blir också en digital avslutning, då rektorn tar farväl. Vi blev tillfrågade om vi ville ha en digital dimmission men alla sa nej.

– Det ordnas en dimission i augusti på vår skola. I samband med det ska vi ha en riktig studentfest!

Hur har ditt band till församlingen sett ut den här våren?

– Jag har ganska starka band till kyrkan på grund av familjen. Jag har fått sjunga mycket i kyrkan och tack vare kyrkan. Under våren har jag fått vara med och banda en påskgudstjänst.

Kommer du att sommarjobba? Påverkas ditt jobb av coronaepidemin?

– Mina chanser att få jobb påverkas definitivt av coronapandemin. Jag har varit aktiv med att söka jobb, och det kan hända att jag får jobba på ett eftis några dagar. Jag har också sökt jobb på några restauranger. Jag har en idé om att jag skulle vilja jobba inom kundservice – det sägs att det är en värdefull erfarenhet.

– Jag hade tänkt börja jobba genast efter påsken, men sedan stängde allting. Jag har suttit hemma betydligt mer än jag hade planerat.

Hur ser din sommar ut?

– Min sommar ser väldigt tom ut för närvarande. Jag hade planerat in en kurs som jag skulle ha gått på. Vi var bjudna på ett bröllop utomlands, men det har blivit uppskjutet.

Hur kommer din höst se ut?

– Det är ännu öppet. Jag hade planerat att ta ett mellanår folkhögskola på Färöarna. Jag har släkt där, och min faster är rektor på skolan. Om allt går som planerat åker jag dit ett halvår. Om det kommer en andra coronavåg är min plan att börja studera i Finland. Jag har sökt till en linje vid Helsingfors universitet, kandidatprogrammet i kulturforskning. Det är en liten linje så de tar inte in väldigt många. Jag hoppas att jag kommer in på betygen, men jag har också skrivit urvalsproven. Hoppas jag kommer in!

Axel Falck, Helsingfors

Hur känns det att bli student under coronavåren?

– Det känns jättebra att gymnasiet äntligen är över och att jag avlagt studentexamen. Det känns faktiskt extra bra med tanke på att det var tuffare i år då realproven flyttades och jag måste skriva fyra studentprov under loppet av en vecka.

Hur ska du fira att du blir student?

– Det är förstås lite konstigt när alla fester skjuts upp och vårfesten i min skola sker digitalt, på distans. Det var förväntat med tanke på de rådande omständigheterna.

– Jag har inte haft tid att fira så mycket ännu, eftersom jag förbereder mig för Aalto-universitetets inträdesprov. Lite tårta och kaffe ska det bli nu i vår och sedan en större fest i augusti efter en ordentlig studentdimission på skolan.

Hur har ditt band till församlingen sett ut den här våren?

– Jag är med på en hjälpledarutbildning som har gått över till att ske på distans. Det är tråkigt att man måste umgås över internet, men hellre så här än att inställa hela utbildningen.

– I församlingen jobbar jag som timanställd vaktmästare och coronaviruset har betytt att det naturligtvis inte har funnits några arbetsturer. Det är tråkigt men förståeligt.

Påverkas ditt sommarjobb av coronapandemin?

– Lyckligtvis har mitt huvudsakliga sommarjobb inte påverkats. Jag jobbar på Sandudds begravningsplats. Däremot har två av mina andra deltidsjobb påverkats mycket. Som fotbollsdomare har jag för tillfället inget jobb då alla matcher är inställda och som servitör i cateringbranschen har det inte heller varit något jobb, eftersom man inte får ordna fester eller evenemang.

Hur ser din sommar ut?

– Den här sommaren blir det tyvärr inte så mycket njutande eftersom jag jobbar hela juni och i juli. Sedan rycker jag in i Dragsvik och påbörjar min militärtjänstgöring. Men andra somrar tycker jag om att vara med vänner, spela golf och njuta av det härliga sommarvädret. Jag trivs också på landet, där jag alltid brukar ha något projekt på gång.

Hur kommer din höst se ut?

– På hösten börjar min militärtjänstgöring.

Christa Mickelsson


Människa. Olle Rosenqvist reser till Indien, Nepal och Mongoliet sex gånger per år. Han samarbetar med pastor Natanael Khaling, som i fyrtio år vandrat runt i bergen Mount Everest och predikat. 18.4.2011 kl. 00:00

Människa. Hans mål var att dö. Amfetamin och hasch var vägen dit. Men en Bibel i fängelsets isoleringscell förändrade allt. I dag är Jonny Forsström pastor i Missionskyrkan i Ekenäs. 16.4.2011 kl. 00:00

Kyrka. Långköraren i Esse, var det nya församlingshemmet ska byggas har tagit ett steg framåt. Kyrkorådet i församlingen har röstat för ett nybygge vid ån, där det gamla församlingshemmet stod. 15.4.2011 kl. 00:00

Kultur. Lovsångerna har burit henne genom både tuffa tider och glädje. Nu ger Isabella Ström ut sina egna lovsånger på skiva. 15.4.2011 kl. 00:00

Människa. Vreden är en viktig katalysator för vuxenlivet. Fel använd tar den ditt liv. 14.4.2011 kl. 00:00

Människa. Nicklas Holmgård uppmanar församlingarna att fråga vad ungdomar kan och vill göra i stället för att gissa sig till det. 14.4.2011 kl. 00:00

Ledare. På söndag är det dags för det 36 riksdagsvalet i Finland. Vägen dit har varit lång, och utspelen många. Vissa gick obemärkt förbi, andra hade vi gärna varit utan. 14.4.2011 kl. 00:00

May Wikström. Min nya vän presenterar sitt motto: ”Vi måste nötas mer!”. 14.4.2011 kl. 00:00

Kyrka. Felaktig teologi gjorde det möjligt att mörklägga övergrepp inom den laestadianska rörelsen. 13.4.2011 kl. 00:00

Kyrka. Svenskspråkiga andakter och gudstjänster kring påsken är en mångårig tradition i Ylläs. 13.4.2011 kl. 00:00

Kyrka. Församlingarnas musiklekskolor och musikgrupper för barn ökade i popularitet förra året. 13.4.2011 kl. 00:00

Kultur. I samband med bokmässan i Vasa lanserar Fontana Media sin första e-bok. 12.4.2011 kl. 00:00

Kyrka. Temaåret Kära kors (Rakas risti) uppmar varje kristen att skapa ett eget kors och tänka över vad korset betyder för honom eller henne. 12.4.2011 kl. 00:00

Kultur. Kyrkans utlandshjälp och Helsingfors församlingar fick pris i grafiktävlingen Vuoden huiput 2010 (Årets toppar 2010). 12.4.2011 kl. 00:00

Kultur. Sångtävlingen Idols gör för första gången en finländsk version av den populära välgörenhetskonserten Idol Gives Back tillsammans med Kyrkans Utlandshjälp. 12.4.2011 kl. 00:00

döden. Förr höll man nästan alltid en visning av en död anhörig före begravningen. 15.9.2020 kl. 20:12

hopp. Det är okej att vi oroar oss, men Gud har lovat oss ett hopp och en framtid. De orden tröstar Helene Liljeström som tar över som kyrkoherde i Matteus församling en höst när det är svårt att planera för framtiden. 16.9.2020 kl. 00:01

Kyrkflytt. "Om vi inte kan fira gudstjänst, lovsjunga, lyssna och be, så upphör vi att existera som församling." 16.9.2020 kl. 00:01

mathjälp. Helsingfors-hjälpen avslutades för att behoven inte längre ser likadana ut som i våras. Men församlingarna erbjuder fortfarande mathjälp och samtalsstöd, och dörrarna till de gemensamma måltiderna har öppnats på nytt. 16.9.2020 kl. 00:01

Närpes. Mikaela Björklund är färsk stadsdirektör i Närpes. Bakom sig har hon många år av engagemang i lokalsamhället, med början från när hon var tonåring i församlingen. Tron är grunden hon står på – den gör det naturligt att vilja vara med och bygga samhället för medmänniskorna. 17.9.2020 kl. 10:30