Kronoby kyrka var välfylld när den nybildade församlingen höll sin första mässa på söndagen.

Historiens vingslag över Kronoby

församlingssammanslagning.

– Historiens vingslag går över vår bygd, konstaterade Anders Store när han som nyinstallerad kyrkoherde höll sin första predikan i nya Kronoby församling på söndagen. Vid årsskiftet gick Terjärv, Nedervetil och Kronoby samman till en församling.

5.1.2020 kl. 15:28

Anders Store konstaterade i samma andetag att samgången inte är så dramatisk. Verksamheten går i stor utsträckning vidare som tidigare och församlingen tar nu samma steg som man gjorde kommunalt för 50 år sedan.

– Vi har ju också sedan länge gått i skola tillsammans då det funnits ett högstadium och ett gymnasium i kommunen.

Under söndagens mässa välsignades medarbetarna till tjänst och kyrkoherde Anders Store vigdes till tjänst av biskop Bo-Göran Åstrand. I sitt tal lyfte han också fram det faktum att mycket kommer att vara som förut.

– Alla medarbetare och förtroendevalda känner varandra från förr och alla känner också Anders Store. Och också framöver kommer gudstjänster att hållas i alla tre kyrkor.

– Men samtidigt är allting på sätt och vis ändå helt nytt. Det är nu upp till er att gemensamt skapa ett församlingsliv. Förarbetet har varit omfattande och krävande där saker som visioner, strukturer, känslor, förhoppningar, fastigheter, ekonomi och medlemsantal har diskuterats. Allt har vävts samman i den här processen.

Åstrand konstaterade vidare att Kronoby nu står på tröskeln till något nytt som ska skapas och levas tillsammans.

– Ni får ta det bästa med er från var och en av de tre församlingarna. Ny flyttar råstenarna så att det som tidigare var vi och de bara är vi.

Nicklas Storbjörk

Patriarken av Alexandria, Teodoros II besöker Finland för första gången 23–30 juni. Under sitt besök träffar patriarken Finlands president Sauli Niinistö och kopternas påve Tawadros II som också han besöker Finland under midsommarhelgen. 19.6.2014 kl. 12:55

Domkapitlet i Borgå stift har blivit klart med sitt ”Handlingsprogram för bemötande och förebyggande av sexuella övergrepp och trakasserier i kyrkan.” 19.6.2014 kl. 11:02

"När jag lämnade Finland sa jag att karlar får vara. Jag hade ju aldrig tänkt att jag skulle hitta min man i Senegal." 18.6.2014 kl. 10:43

Snoan. Leif-Göte Björklund tog sabbatstermin från jobbet som metodistpastor i Åbo. Nu är han retreatvärd på retreatgården Snoan. 18.6.2014 kl. 00:00

Kyrksalen i Fredriksgatan 42 i Helsingfors återuppstår som Lutherkyrkan. Sedan medlet av nittiotalet har en nattklubb verkat i den gamla kyrksalen. 17.6.2014 kl. 11:09