Hanna Lagerström kallar sig språknomad.

Allt kommer närmare på dialekt

julevangeliet.

Dialekten är Hanna Lagerströms hjärtespråk, det språk hon använder när hon rappar – och nu också när hon läser julevangeliet.

19.12.2019 kl. 12:00

– Hur mycket kan man dialektifiera? Kan man säga Betlehäim i stället för Betlehem?

Vi bad Hanna Lagerström läsa in julevangeliet på dialekt, och det här är en av de frågor hon funderat på. För att förstå vad till exempel en skattskrivning och en ståthållare egentligen betyder har hon också läst in sig på religionshistoria och historia.

Julevangeliets berättelse är bekant från skoltiden, men där var det oftast någon av lärarna som läste det. Nu får hon för första gången själv läsa julevangeliet.

– Jag tror att jag aldrig tidigare har reflekterat över vad texten betyder, över vad det egentligen är som händer.

Hanna Lagerström har vuxit upp i en tvåspråkig familj som bott i både Korsnäs och Närpes. Hon är van att tala olika språk och dialekter och kallar sig själv språknomad.

– Jag har ju inget språk som känns som mitt – jag talar två dialekter om vartannat, standardsvenska och så mest finska på jobbet.

Hon säger att hon anpassade bort en del av sin Korsnäsdialekt efter att familjen flyttat till Närpes och hon fick kommentarer om hur hon pratade.

– Men det är inte ovanligt att jag säger hanje och hisin i samma mening.

(Båda orden – ”hanje” i Korsnäs och ”hisin” i Närpes – skulle på standardsvenska kunna ersättas med ”den här” eller ”han här”.)

Hjärtespråket

Det finns de som upplever att det är viktigt att en dialekt bevaras och att den som talar den ska följa vissa regler. Men för Hanna Lagerström handlar dialekten om frihet och kommunikation.

– Alla dialekter någon talar är ju rätt. Dialekten ska vara fri, det är det som är så fint med den. Och så är det fint när en människa pratar och man kan höra hela hennes geografiska historia.

Nyligen släppte hon ep:n Vill med raplåtar på dialekt, men redan 2016 dök låten Min tur ti gaa upp på nätet.

– Jag skriver på dialekt för att det ger en större frihet än att skriva på standardsvenska.

Hon upplever att dialekten har flera olika uttryck för samma sak och att den också hjälper henne att skapa mera nyskapande rim.

– Jag rimmar mycket när jag rappar, och på dialekt är det helt andra ord som rimmar.

Lagerströms förhållande till dialekten som ett språk man kan använda i skapande verksamhet fick sin början på Närpes teater där hon spelat sommarteater.

– Där var dialekten en naturlig del i skapandet. Jag upplever att den fyller ett behov på teatern, allt kommer mycket närmare när man talar på det språk som är ens hjärtespråk.

Dialekten ger hennes låttexter en lokal prägel, den berättar varifrån hon kommer. Och hon tror att det är just kopplingen till ursprunget som gör att dialektmusik är populär bland människor som kommer från Österbotten men inte längre bor där.

– Den påminner om hemmet. Det får en annan betydelse när man flyttat bort.

Hon bodde i Helsingfors året efter studenten och säger att hennes österbottniska identitet blev mycket starkare där. Numera bor hon i Vasa och inleder gärna ett samtal på dialekt.

– Jag tycker att det är lite synd att det alltid är den som talar dialekt som ska anpassa sig.

Erika Rönngård



Kyrka. De närmare 470 röstberättigade elektorerna är nu klara och kan börja diskutera kandidaterna inför biskopsvalet i september. 12.2.2009 kl. 00:00

Människa. Stefan Gustavsson uppmanar kristna till aktiv mediakritik! 12.2.2009 kl. 00:00

Samhälle. Är religion skadligt eller nyttigt för barn? Lastenkirkko.fi väcker diskussion. 11.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. Varför lyfts fördomar mot invandrare fram i reklamen för Gemensamt Ansvar? 11.2.2009 kl. 00:00

Kultur. Tangle är den nya versionen av Godtube, den kristna motsvarigheten till Youtube. 10.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. Sjutton personer sökte tjänsten som som ecklesiastikråd för verksamhetsavdelningen vid kyrkostyrelsen. Fem kallas på intervju. 10.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. Helsingfors kyrkliga samfällighet planerar att bygga och renovera för sammanlagt 120 miljoner euro under de kommande tre åren. 10.2.2009 kl. 00:00

Nina Österholm. Jag hade egentligen inte alls tänkt att gå på tillställningen, men hur det nu kom sig så befann jag mig i en fullsatt Munksnäs kyrka en tisdagkväll. 12.2.2009 kl. 00:00

Ledare. Kyrkans uppgift är att förkunna Guds ord, att förvalta sakramenten, att allmänt utbreda det kristna budskapet och förverkliga kärleken till nästan. Den uppgiften har kyrkan fått av kyrkans Herre och den uppgiften finns införd i kyrkolagen. 12.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. Hobbyn ger barn kunskap, självförtroende och vänner. Genom diakonisatsning får barnen i Vanda hobbyunderstöd. 9.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. Församlingspastor Monica Heikel-Nyberg är orolig över vad som händer ifall Borgså stift väljer en kvinnlig biskop i höst. 9.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. Seppo Häkkinen har installerats som biskop i S:t Michels stift. 9.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. I dag firas kyndelsmässodagen i våra kyrkor. 8.2.2009 kl. 00:00

Kyrka. I morgon söndag vigs Seppo Häkkinen till biskop i S:t Michel. 7.2.2009 kl. 00:00

Samhälle. Socialdemokratiska riksdagsmannen Erkki Tuomioja vill inte ha någon gudstjänst på agendan då riksmötet öppnas. 6.2.2009 kl. 00:00

flyktingar. Efter nio år i Finland flögs Ahmad till Kabul i går tillsammans med tre andra utvisade afghaner. 7.6.2018 kl. 13:48

profilen. Då han kom till Finland kände han ingen annan som talade arabiska här. När flyktingvågen kom hösten 2015 hade Farag Sadak förberett sig för den i fem år. 7.6.2018 kl. 11:31

Ärkebiskop. I söndags installerades Tapio Luoma som ny ärkebiskop för evangelisk-lutherska kyrkan i Finland. 7.6.2018 kl. 10:00

Holmliv. Känns sommarlovet för långt och tråkigt? På Lekholmen ordnar församlingarna program hela sommaren. 7.6.2018 kl. 00:00

Förväntningar. Ledig tid triggar lätt stora förhoppningar om att få lite av allt: innehållsrikt program, tillräckligt med vila och tid för att odla våra relationer. Men om det inte blir som man tänkt då? 7.6.2018 kl. 00:00