När det blev klart att det fanns en stiftsomfattande åsiktslista fanns det inga andra alternativ än att skapa en till, säger Göran Stenlund.

Åsiktslistor välkomnas – men kan leda till ökad polarisering

kyrkomötesval.

De lekmän som kandiderar i kyrkomötesvalet ställer nu upp på två åsiktslistor. Att man frångår regionala listor i valet av lekmannaombud har inte skett sedan år 1986, då stiftet röstade om kvinnliga präster.

28.10.2019 kl. 17:54

För några veckor sedan kom ett pressmeddelande om att en ny lista, ”En kyrka för alla”, samlar röster inför kyrkomötesvalet. På listan finns namn som Patrik Hagman, Martina Harms-Aalto, Annette Kronholm-Cederberg och Ulla-Maj Wideroos.

I söndags såg en annan lista, ”För Kristi kyrka”, dagens ljus. På den finns namn som Göran Stenlund, Björn Wallén, Karin Saarukka och Matias Gädda.

När lekmännen röstar om platserna i kyrkomötet är det tre platser som ska fyllas. Åland har dessutom ett eget ombud. Traditionellt har lekmannaombuden valts med regionala listor. Senast en lista samlade ”åsiktskandidater” var inför kyrkomötesvalet år 1986, det kyrkomöte som fattade beslut om att öppna prästämbetet också för kvinnor. Den gången fanns det tre listor: två regionala, och en med kandidater för kvinnliga präster.

I år gick listan ”En kyrka för alla” taktiskt ut med att i god tid bilda en samlingslista med kandidater från alla prosterier. Lars-Runar Knuts, lekman från Åbo och tidigare kyrkomötesombud, tycker att tiden är mogen att ge upp de regionala listorna.
– Det här är fräscht och bra och absolut en utveckling i rätt riktning, säger Knuts.

Han påpekar att risken med regionala listor är att man röstar in en kandidat vars åsikter man inte alls kan stå för.
– Man bör också komma ihåg att de frågor kyrkomötet behandlar sällan är regionala. Men väljarna har en tendens att tänka lokalt och regionalt av gammal vana.

Finns det risk för ökad polarisering i och med åsiktslistorna? Så att det är svårt att vara mittenkandidat: man blir automatiskt stämplad som ”liberal” eller ”konservativ”?
– Det är uppenbart att det finns en risk att det går åt det hållet. En viss polarisering kommer listorna troligtvis att leda till. Men det kanske inte är så farligt. Grundtanken, att man har åsiktslistor, är sund, säger Knuts.

Också Björn Vikström, biskop emeritus och universitetslärare i teologisk etik vid Åbo Akademi, konstaterar att poängen med listval är att kandidaterna på listan står för en något så när enhetlig linje – bara på det sättet garanterar man att rösten går till en person som motsvarar röstarens position, även om den egna kandidaten inte blir invald.
– Sedan kan man diskutera vilken eller vilka frågor som är så centrala att de ska fungera som vattendelare mellan olika listor – teologiska skiljelinjer eller syn på i vilken riktning kyrkan ska utvecklas, säger Vikström.

”En kyrka för alla” meddelar att listan vill företräda ”den breda huvudfåran i kyrkan”, men i och med att den ”arbetar för en lösning som tillåter kyrkvigsel av samkönade par” kommer den antagligen att uppfattas som liberal.
Den andra listan, ”För Kristi kyrka”, stämplas då lätt som den mer konservativa.

Göran Stenlund, kyrkomötesombud och kandidat på listan ”För Kristi kyrka”, säger att det blev en överraskning för honom att ”En kyrka för alla” valde att samla kandidater från hela stiftet.
– I andra stift har man länge haft listor som utgått från åsikter, men Borgå stift är ju geografiskt väldigt stort, och därför har vi av hävd haft regionala listor.

Då den första listan blev offentlig fick han många samtal av personer som bad honom ställa upp. De menade att om det ska bli något riktigt val måste det finnas två listor.
– När någon satt igång en stiftsomfattande lista gör ju valmatematiken att det inte längre är någon idé att sätta upp regionala listor. Så jag tror att ingen gör det i det här läget.

”För Kristi kyrka” har ännu inget program, men åtminstone fyra kandidater: Stenlund, Wallén, Saarukka och Gädda. Man strävar efter att fylla alla de nio kandidatplatserna med kandidater från olika prosterier. Ombud för listan är Krister Mård från Pedersöre.
– Att listan heter ”För Kristi kyrka” handlar om att vi vill arbeta för att så många som möjligt ska få del av allt det goda, den välsignelse som Kristus genom sin kyrka kan ge, säger Stenlund.

Sofia Torvalds



Samhälle. För fram dina åsikter, debattera, rösta och påverka. Det är tanken bakom webbtjänsten initiativkanalen.fi som främst riktar sig till ungdomar men ingenting hindrar att även äldre personer deltar i debatten. 15.5.2009 kl. 00:00

Världen. Kyrkans Utlandshjälp fortsätter sitt arbete i Tchad. Utrikesministeriet har beviljat Utlandshjälpen 200 000 euro för arbetet i flyktinglägren i östra Tchad. Biståndsarbetarna som evakuerades från Koukou har återvänt till området. 15.5.2009 kl. 00:00

Kyrka. Från nästan ingenting har Peter och Ann-Marie Wikström i Sibbo under cirka tio års tid lyckats utveckla en blomstrande söndagsskola med många barn. För det uppmärksammas de med Församlingsförbundets söndagsskolpris 2009. 14.5.2009 kl. 00:00

Kyrka. Nätservicen, som varit under konstruktion i ett år, skall nu enligt planer öppnas i slutet av juni. Projektet har fördröjts på grund av lagstiftning. 14.5.2009 kl. 00:00

Kyrka. Stiftets första regnbågscafé markerar att kyrkan är öppen för precis varenda en. 14.5.2009 kl. 00:00

Människa. – Utan min tro skulle jag inte klara av något eller vara något, säger Hanna Järveläinen. 14.5.2009 kl. 00:00

Världen. Europeiska kommissionen hade bjudit representanter för olika religioner till diskussion om det rådande ekonomiska läget. 13.5.2009 kl. 00:00

Stig Kankkonen. Xxx har lagt till dig som vän på Facebook. Du måste bekräfta att du känner xxx för att ni ska bli vänner på webben. 14.5.2009 kl. 00:00

Ledare. 14.5.2009 kl. 00:00

Samhälle. Fem kandidater har nominerats inför höstens biskopsval. För dem som vill delta i diskussionen om vem som blir följande biskop finns nu en öppen diskussionsgrupp på Facebook. 13.5.2009 kl. 00:00

Världen. Påven Benedictus XVI uttalade sig i måndags för upprättandet av en palestinsk stat när han landade i Israel under sin första resa i Mellanöstern. Samtidigt fördömde han med skarpa ord antisemitismen "som fortsätter att sticka upp sitt fula huvud". 12.5.2009 kl. 00:00

Världen. Kyrkans Utlandshjälp har tvingats avbryta sitt arbete i östra Tchad på grund av uppblossade strider. Alla av biståndsprogrammets arbetare, bortsett från två personer, evakuerades när rebellerna nådde flyktinglägret i Koukou. 13.5.2009 kl. 00:00

Världen. Kristna radio och tv-program når varje vecka hundratusental och kanske upp till en miljon människor i norra Afrika. 12.5.2009 kl. 00:00

Världen. Påven deltar i både politiska och religiösa samtal under sitt besök i Israel och Palestina. 11.5.2009 kl. 00:00

Kyrka. Man vill kontrollera trossamfund som inte hör till den ortodoxa kyrkan. 11.5.2009 kl. 00:00

församlingsvalet. Borgå stift höll ställningarna när det gäller röstningsaktivitet. 16 procent av församlingsmedlemmarna röstade mot 15,7 i förra valet. Mest ökade aktiviteten i Replots församling. 19.11.2018 kl. 18:09

biskopsval. Lisa Enckell, präst som jobbat som sjukhuspräst, missionär och nu är journalist på Yle ställer upp i biskopsvalet i Borgå stift. En valmansförening för henne håller på att bildas. 19.11.2018 kl. 09:40

församlingsvalet. Resultaten från församlingsvalet börjar ramla in. I Borgå stift verkar det igen en gång som att österbottningarna varit pigga att ta sig till valurnorna. I Esse deltog 46,8 procent av de röstberättigade och också i Larsmo steg valdeltagandet till hela 37,1 procent. I Närpes steg valdeltagandet också rejält jämfört med senaste val. 18.11.2018 kl. 22:50

församlingsvalet. 32 800 röstberättigade medlemmar i Helsingfors finska och svenska församlingar använde sin rösträtt i dagens församlingsval. Det betyder att röstningsprocenten stannade på 11,3 procent vilket är samma nivå som vid föregående församlingsval för fyra år sedan. 18.11.2018 kl. 20:56

Åbo. Varje vecka öppnar de sitt hem för studerande. Målet är att så en kärlek till kyrkan hos dem som ska tjäna den i framtiden. Samtidigt förenar söndagslunchen också människor som inte skulle fira gudstjänst tillsammans. 16.11.2018 kl. 16:05