" ... sedan finns det vissa kolleger som aldrig hälsar, de låtsas som om jag var luft."

Kvinna, präst och chef – välkomnad eller ifrågasatt

ledarskap.

Kvinnor som leder församlingar kan få kämpa för att bli tagna på allvar. "Jag har märkt att det finns situationer där mitt kön definierar mig mer än det ämbete jag representerar, " säger biskop Kaisamari Hintikka.

16.10.2019 kl. 10:59

31 år efter att de första kvinnorna blev prästvigda är det inte okontroversiellt att vara kvinna och präst. Färre än en tredjedel av cheferna i Finland är kvinnor. Hur är det då att vara kvinna, präst och chef i en församling? Kyrkpressen bad alla kvinnor som arbetar som kyrkoherdar i Borgå stift berätta anonymt.

De delade både positiva ...:

"Jag upplever att medarbetare, förtroendevalda och församlingsmedlemmar behandlar mig så som jag föreställer mig att de också skulle behandla en manlig kyrkoherde. Jag har så här långt mest upplevt uppmuntran och stöd och att man tar mig på allvar."

... och negativa erfarenheter:

"Jag har hört sägas att enda orsaken till att jag blev vald till kyrkoherde är att jag är kvinna. Jag har fått frågan om hur jag tänker mig att jag ska kunna vara framgångsrik i uppdraget, då kvinnor biologiskt inte är lämpade att vara ledare. Men jag har också fått ett varmt välkomnande och mycket uppmuntran."

Esbo stifts biskop Kaisamari Hintikka är för tillfället den enda kvinnliga biskopen i Finlands lutherska kyrka. Hon vet att det finns de som har erfarenheter av att bemötas annorlunda för att de är kvinnor, även om hon inte stött på konkreta fall i sitt stift.

– Kyrkan är geografiskt ganska splittrad när det kommer till könsroller och hur människor förhåller sig till vår kyrkas prästämbete. I vissa områden är det kanske också kulturellt sett mer tillåtet att ifrågasätta kvinnor som präster eller i ledande roller.

Hintikka tror att vi, för att komma ifrån gamla mallar som beskriver hurdan en ledare ska vara, behöver få se exempel och skapa nya mallar.

– Vi verkar ha etablerat ett läge där en kvinnlig biskop är lagom – vad har bidragit till det? Är det så att kvinnor inte är beredda att ta risken eller råder det en undermedveten uppfattning om hurdan en riktig ledare är?

Läs hela artikeln i KP21 som utkommer 17 oktober.

Emelie Wikblad

LFF. Ett treårigt planeringsprojekt har slutförts då den laestadianska väckelserörelsen inleder egen skriftskolundervisning på svenska. 6.10.2014 kl. 15:51

Antje Jackelén. Svenska kyrkan har fått en ny ärkebiskop som genomgående försöker ta andra vägar än de som präglas av alternativen konservativ eller liberal, bokstavlig eller tolkad. 6.10.2014 kl. 15:37

kati niemelä. Kristendomen har en starkare ställning i Finland än vad den har i de andra nordiska länderna. Det här skriver Kotimaa som intervjuat kyrkosociologen Kati Niemelä. 6.10.2014 kl. 11:36

Saltvik. Den långa tvisten mellan Saltviks församling och tidigare kyrkoherden Peter Blumenthal fortsätter. Nu vill kyrkofullmäktiges ordförande Peter Lindbäck att Ålands tingsrätt fattar beslut om att vräka Blumenthal från prästgården i Saltvik, skriver tidningen Åland. 6.10.2014 kl. 11:33

mobbning leka skriba konfirmation läger ungdomsarbete. Hon vill vara med och leka - men inte av tradition utan för att det är roligt. 25.9.2014 kl. 10:08