Det är glada och spända miner på domkapitlet inför att omröstningen ska börja.

Biskopsvalet pågår

biskopsvalet.

Om några timmar klarnar det om det är Harry Sanfrid Backström, Sixten Ekstrand, Lisa Enckell eller Bo-Göran Åstrand som går vidare i biskopsvalets första omgång.

19.3.2019 kl. 12:51

Det är många fötter som trampar upp för stentrapporna i domkapitelshuset i Borgå. Sessionssalen på övre våningen fylls av sorl. Klockan 13 börjar röstningen i biskopsvalets första omgång. Av Borgå stifts nio prosterier hör domprosteriet till dem som har flest röstberättigade, eftersom de präster som inte har församlingstjänst eller som är bosatta utomlands röstar i Borgå.

Klockan ett börjar omröstningen i sessionssalen. Det är domprosten Mats Lindgård som leder valförrättningen. Den börjar med andakt och genomgång av procedurfrågor. Sedan ska förhandsrösterna – i Borgå är de omkring 30 – stämplas och sättas i valurnan, och sedan får de präster och lekmän som är på plats rösta – en i gången med namnupprop. Sedan räknas rösterna. Allt det här beräknas ta ungefär en timme eller två.

Domprosteriet har 94 röster, Pedersöre prosteri 102 röster, Korsholms prosteri 98 röster, Helsingfors prosteri 93 röster, Åbolands prosteri 72 röster, Mellersta-Nylands prosteri 67 röster, Ålands prosteri 67 röster, Raseborgs prosteri 66 röster och Närpes prosteri 33 röster.

Sofia Torvalds

val2014. 7,2 procent av alla kandidater i församlingsvalet är yngre än 30 år. Det är en minskning från 2010 då siffran låg på 9,5 procent. 23.9.2014 kl. 08:16

allsång. Andlig allsång – det är temat för ett nytt programkoncept som har premiär på Yle Fem i oktober. 24.9.2014 kl. 00:00

Svenska kyrkan. I förra veckans biskopsval valdes Eva Nordung Byström till ny biskop i Härnösand. 22.9.2014 kl. 16:10

val2014. 19 000 kandidater ställer enligt preliminära uppgifter upp i höstens församlingsval. Sedan valet för fyra år sedan har antalet gått ner med cirka 4 000 kandidater. 22.9.2014 kl. 16:07

Antje Jackelén. Se videon då Antje Jackelén berättar varför hon ser fram emot sitt kommande Finlandsbesök. 29.9.2014 kl. 10:19