Det är glada och spända miner på domkapitlet inför att omröstningen ska börja.

Biskopsvalet pågår

biskopsvalet.

Om några timmar klarnar det om det är Harry Sanfrid Backström, Sixten Ekstrand, Lisa Enckell eller Bo-Göran Åstrand som går vidare i biskopsvalets första omgång.

19.3.2019 kl. 12:51

Det är många fötter som trampar upp för stentrapporna i domkapitelshuset i Borgå. Sessionssalen på övre våningen fylls av sorl. Klockan 13 börjar röstningen i biskopsvalets första omgång. Av Borgå stifts nio prosterier hör domprosteriet till dem som har flest röstberättigade, eftersom de präster som inte har församlingstjänst eller som är bosatta utomlands röstar i Borgå.

Klockan ett börjar omröstningen i sessionssalen. Det är domprosten Mats Lindgård som leder valförrättningen. Den börjar med andakt och genomgång av procedurfrågor. Sedan ska förhandsrösterna – i Borgå är de omkring 30 – stämplas och sättas i valurnan, och sedan får de präster och lekmän som är på plats rösta – en i gången med namnupprop. Sedan räknas rösterna. Allt det här beräknas ta ungefär en timme eller två.

Domprosteriet har 94 röster, Pedersöre prosteri 102 röster, Korsholms prosteri 98 röster, Helsingfors prosteri 93 röster, Åbolands prosteri 72 röster, Mellersta-Nylands prosteri 67 röster, Ålands prosteri 67 röster, Raseborgs prosteri 66 röster och Närpes prosteri 33 röster.

Sofia Torvalds

nalle öhman. Björn ”Nalle” Öhman, kyrkoherde i Åbo svenska församling, har blivit vald till nya prästassessor vid domkapitlet i Borgå stift. 26.1.2015 kl. 10:25

SVT. Public service-bolaget SVT söker nu präster för en ny programssatsning där ett antal singelpräster i offentlighetens ljus ska söka maka eller make, skriver Kyrkans tidning. 26.1.2015 kl. 09:44

fattigdomsgrupp. För andra gången har kyrkan i Finland gjort ett förslag till regeringsprogram. 26.1.2015 kl. 09:39

Stig Kankkonen. Stig Kankkonen, pensionerad journalist och chefredaktör för Kyrkpressen, har valts till ordförande för Esbo gemensamma kyrkofullmäktige, det högsta beslutsfattande organet i Esbo kyrkliga samfällighet. 26.1.2015 kl. 09:38

nepotism. Allt gick inte rätt till då kyrkoherde Stefan Forséns dotter och hennes fästman blev anställda i Matteus församling. Domkapitlet har gett Matteusherden en varning. 22.1.2015 kl. 11:49