Långdragen debatt om äktenskapet – igen

Kyrkomötet. På onsdagskvällen tog kyrkomötet återigen upp frågan om samkönade par kan vigas i kyrkan. När debatten avbröts på torsdag eftermiddag stod många ännu i kö till talarstolen. Däremot kom kyrkomötet till ett beslut om att inte avstå kyrkans vigselrätt. 17.5.2018 kl. 15:58

Förra året lämnade en grupp kyrkomötesombud in ett initiativ om att kyrkans äktenskapsbegrepp skulle utvidgas så att även samkönade par kan vigas i kyrkan. Inför veckans kyrkomöte i Åbo hade konstitutionsutskottet gett ett femtio sidor långt betänkande.

Utskottets slutsats: låt initiativet förfalla, men ge biskoparna uppgiften att främja en respektfull diskussion om äktenskapet i kyrkan.

Ordförande biskop Matti Repo konstaterade att utskottet fört en lång och respektfull diskussion och behandlat argument för och emot.

Fem utskottsmedlemmar, biskop Björn Vikström bland dem, lämnade in en avvikande åsikt. Det motförslag Vikström presenterades för kyrkomötet är att ärendet förs vidare till biskopsmötet för beredning.

– Vi tycker att det är en förenklad bibeltolkning man använder i betänkandet, där man inte på allvar funderar på vad det betyder att det gått två–tretusen år – att allt det som har hänt i människors sätt att leva inte skulle ha någon betydelse, säger Vikström.

Skiljelinjerna i plenumdebatten – mellan dem som stöder initiativets tankar och dem som ser äktenskapet som något mellan man och kvinna – syntes bland annat i bibeltolkning och i synen på vad religionsfrihet och diskriminering innebär i den här fråga.

– Vi vill, om jag har tolkat det rätt, hålla fast vid enheten trots att det känns som att vår uppfattningar om Bibeln och kyrkans lära är lika långt från varandra som öst från väst, konstaterade ombudet Helena Paalanne.

Många anföranden i plenum var långa, en del även personliga och känslosamma.

Ville Auvinen noterade att majoriteten i talarstolen talade för förändring och förklarade varför han inte själv tänkte försvara sin traditionella äktenskapssyn i debatten.

– Jag tänker att diskussioner är ganska onödiga. Utskottet har gjort många timmars arbete, kanske till och med hundratals timmars arbete, men till samma omröstningsresultat kunde man ha kommit på fem minuter.

Alla argument för och emot att förändra äktenskapsbegreppet har presenterats många gånger redan.

Auvinen tror att åsiktsskillnaderna bottnar djupt i olika syn på Bibeln.

– Jag tror att vi har väldigt olika syn åtminstone på vad människan är, vad synd är, vad nåd och kärlek är, vad kyrka och teologi är – och slutligen också vem Gud är.

Regnbågsprästerna: Vi följer lagen och Jesus

En del av kritiken mot förslaget att förkasta initiativet menade att detta skulle vara att blunda för verkligheten och för att frågan lämnas utan lösning – samtidigt som det finns präster som redan nu viger samkönade par.

I dagsläget har några av dessa präster har fått varningar från sina domkapitel och fört ärendet vidare till domstol.

– Det finns ju en risk att förvaltningsdomstolens beslut kommer bli riktgivande för vad som är möjligt inom kyrkan, säger Björn Vikström. Naturligtvis tycker jag, och jag tror de flesta av oss, att det skulle vara viktigt att vi inom kyrkan själva tar ett beslut – som skulle kunna lämna utrymme för den åsiktsolikhet som finns i den här frågan och kommer att finnas länge och som behöver få finnas.

Längst bak i salen under kyrkomötesdebatten satt en grupp präster i t-skjortor med färggranna tryck: "Vi viger, vi välsignar”.

Regnbågsprästerna är på plats under kyrkomötet för att föra fram sin syn på de teologiska och juridiska sidorna av vigsel- och äktenskapsfrågan.

– Vi är här för att påminna om att Finland har en ny äktenskapslag som behandlar människor jämlikt, och att även kyrkan har skäl att behandla sina medlemmar jämlikt, säger Martti Muukkonen.

Han förklarar det juridiska argumentet bygger på att präster är tjänstemän och underställda finsk lag, medan det inte är fastställt i kyrkolagen att endast en kvinna och en man får vigas.

– Vår uppgift är att viga och välsigna då vi ombeds göra det.

Ge inte upp vigselrätten

På torsdagsförmiddagen röstade kyrkomötet i ett annat ärende rörande äktenskapet: frågan om att kyrkan skulle avstå från vigsel till äktenskap.

Rösterna föll 83–23 för konstitutionsutskottets förslag, enligt vilket kyrkomötet instämmer i att kyrkan ska hålla fast vid vigselrätten.

Motförslaget från ombudet Risto Tuori innehöll bland annat ett tillägg om att kyrkan är beredd att avstå vigselrätten i framtiden, ifall meningsskiljaktigheter inom kyrkan väsentligt förändrar omständigheterna och gör det aktuellt.

Kyrkomötets beslut ligger i linje med biskopsmötet och den vigselutredning som professor Eila Helander gjort.
Emelie Wikblad



Kyrka. Stämningen var varm men lätt ursäktande i den femte regnbågsmässan. 10.10.2011 kl. 00:00

Kyrka. Förra veckan beslöt gemensamma kyrkorådet i Borgå kyrkliga samfällighet att säga upp kaplan Karl af Hällströms hyresavtal. af Hällström med familj ska flytta ut ur Kaplansgården i slutet av mars. I stället ska två dagklubbar flytta in. 10.10.2011 kl. 00:00

Insändare. Ett viktigt steg är att inse och medge, att ojämlika mänskliga livsvillkor och utarmning av miljön är oacceptabla ur kristen, biblisk synvinkel. Det är ju fråga om hur vi bemöter och hyser omsorg om Guds avbilder och Guds skapelse. När vi tagit det steget kan vi fortsätta med att söka vägar till förändring vid våra köksbord, i våra församlingar, i kyrkan. I varje församling borde finnas en grupp som jobbar med rättvisa och miljö, som strävar till attitydförändringar och livsstilsförändringar, med andra ord till omvändelse och efterföljelse. Även påverkan av beslutsfattare är en viktig uppgift. Härvid kan vi samarbeta med sakkunniga inom nationalekonomi, socialpolitik och ekologi, som söker och framför nya lösningar gällande rättvis social fördelning och fungerande miljöskydd. Dessa uppgifter kräver uthålligt engagemang. Vårt ansvar är knutet till kristen tro och kristet liv. Knutet till synd, syndabekännelse och ånger, till nåd, omvändelse och efterföljelse. Sonja Nyström 9.10.2011 kl. 00:00

Kyrka. Regnbågsmässan firar 5-årsjubileum. För första gången deltar stiftets biskop. 7.10.2011 kl. 00:00

Kyrka. Det svenska inslaget i den kristna mediakampanjen Kraft till förändring kunde ha varit synligare, anser kyrkoherde Bengt Lassus i Petrus församling. 6.10.2011 kl. 00:00

Nina Österholm. Gruppsykologi är intressant och smärtsam läsning. Vem är jag i gruppen? Den som skyddar eller den som blir beskyddad? Den som tar in eller stöter bort? 6.10.2011 kl. 00:00

Ledare. I förra veckan presenterades namningsamlingen för den väntade lagmotionen om ny äktenskapslagstiftning. Det var alltså den som inte rymdes in i det bångnande regeringsbygget i somras. Nu börjar lapptäckets alla kompromisser synas och man undrar hur länge sömmarna faktiskt kommer att hålla. 6.10.2011 kl. 00:00

Människa. Tvivlen tog den unge teologen John Vikström nästan till helvetets port. Men också tillbaka till sorglös tillit igen. 6.10.2011 kl. 00:00

Också positiva kyrkliga nyheter verkar leda till utskrivningar ur kyrkan. 5.10.2011 kl. 10:47

Kyrka. Helsinge har varit svenskbygd i flera hundra år. I dagens Vanda bor det fler muslimer än finlandssvenskar. Nästa år blir Vanda svenska församling näst intill husvill. 30.9.2011 kl. 00:00

Rolf af Hällström. Nina Hagen är affischnamnet på bokmässan i Göteborg. Helt konkret, punkens ikon stirrar besökarna i ögonen från alla programblad. 29.9.2011 kl. 00:00

Människa. När Elli Flén var tolv ville hon erövra världen. Men hon satt fast i byhålan Munsala. 29.9.2011 kl. 00:00

Ledare. Den här veckan har stiftets kyrkoherdar samlats på Lärkkulla. Bland alla administrativa och andliga ärenden har herdarna också hunnit jobba med sin medievana. Det är bra, för när man förstår andras utgångspunkter och arbetssätt slipper man en hel del onödiga friktioner. 29.9.2011 kl. 00:00

Kyrka. Söndagsskolan har imageproblem och lärarbrist. Det ska tacklas med ett nytt norskt koncept, ”Sprittande liv”, som lanseras hos oss nästa höst. 28.9.2011 kl. 00:00

Samhälle. När biskoparna tidigare i månaden samlades i Salo fick de en kritisk hälsning från Nätverket för hållbar livsstil. 27.9.2011 kl. 00:00

annorlunda jul. – Fira den jul du kan och vill fira i år, säger Hilkka Olkinuora. Jultraditionerna handlar inte alltid om vad man gör – utan om varför man gör det. 16.12.2020 kl. 11:00

prostar. Biskop Bo-Göran Åstrand har utnämnt tre nya prostar: kyrkoherden i Larsmo församling Max-Olav Lassila, kyrkoherden i Tammerfors svenska församling Kim Rantala och chefen för familjerådgivningscentralen inom Raseborgs kyrkliga samfällighet Ann-Sofi Storbacka. 15.12.2020 kl. 16:14

jultraditioner. "Gemenskapen i församlingsvåningen blir det egentliga julfirandet." 16.12.2020 kl. 10:00

julafton. – Jag tror det kommer att bli en speciell stämning. Jag tror att radion blir ett surrogat för den kontakt man vanligtvis haft med släktingar, säger Kjell Ekholm. 16.12.2020 kl. 09:00

biskop. Mari Leppänen är den tredje kvinnan som blir biskop i Finlands evangelisk-lutherska kyrka – och den första med rötter i den laestadianska väckelsen. – Det har lärt mig sådant om utanförskap som jag hoppas jag får nytta av. 15.12.2020 kl. 09:18