Långdragen debatt om äktenskapet – igen

Kyrkomötet. På onsdagskvällen tog kyrkomötet återigen upp frågan om samkönade par kan vigas i kyrkan. När debatten avbröts på torsdag eftermiddag stod många ännu i kö till talarstolen. Däremot kom kyrkomötet till ett beslut om att inte avstå kyrkans vigselrätt. 17.5.2018 kl. 15:58

Förra året lämnade en grupp kyrkomötesombud in ett initiativ om att kyrkans äktenskapsbegrepp skulle utvidgas så att även samkönade par kan vigas i kyrkan. Inför veckans kyrkomöte i Åbo hade konstitutionsutskottet gett ett femtio sidor långt betänkande.

Utskottets slutsats: låt initiativet förfalla, men ge biskoparna uppgiften att främja en respektfull diskussion om äktenskapet i kyrkan.

Ordförande biskop Matti Repo konstaterade att utskottet fört en lång och respektfull diskussion och behandlat argument för och emot.

Fem utskottsmedlemmar, biskop Björn Vikström bland dem, lämnade in en avvikande åsikt. Det motförslag Vikström presenterades för kyrkomötet är att ärendet förs vidare till biskopsmötet för beredning.

– Vi tycker att det är en förenklad bibeltolkning man använder i betänkandet, där man inte på allvar funderar på vad det betyder att det gått två–tretusen år – att allt det som har hänt i människors sätt att leva inte skulle ha någon betydelse, säger Vikström.

Skiljelinjerna i plenumdebatten – mellan dem som stöder initiativets tankar och dem som ser äktenskapet som något mellan man och kvinna – syntes bland annat i bibeltolkning och i synen på vad religionsfrihet och diskriminering innebär i den här fråga.

– Vi vill, om jag har tolkat det rätt, hålla fast vid enheten trots att det känns som att vår uppfattningar om Bibeln och kyrkans lära är lika långt från varandra som öst från väst, konstaterade ombudet Helena Paalanne.

Många anföranden i plenum var långa, en del även personliga och känslosamma.

Ville Auvinen noterade att majoriteten i talarstolen talade för förändring och förklarade varför han inte själv tänkte försvara sin traditionella äktenskapssyn i debatten.

– Jag tänker att diskussioner är ganska onödiga. Utskottet har gjort många timmars arbete, kanske till och med hundratals timmars arbete, men till samma omröstningsresultat kunde man ha kommit på fem minuter.

Alla argument för och emot att förändra äktenskapsbegreppet har presenterats många gånger redan.

Auvinen tror att åsiktsskillnaderna bottnar djupt i olika syn på Bibeln.

– Jag tror att vi har väldigt olika syn åtminstone på vad människan är, vad synd är, vad nåd och kärlek är, vad kyrka och teologi är – och slutligen också vem Gud är.

Regnbågsprästerna: Vi följer lagen och Jesus

En del av kritiken mot förslaget att förkasta initiativet menade att detta skulle vara att blunda för verkligheten och för att frågan lämnas utan lösning – samtidigt som det finns präster som redan nu viger samkönade par.

I dagsläget har några av dessa präster har fått varningar från sina domkapitel och fört ärendet vidare till domstol.

– Det finns ju en risk att förvaltningsdomstolens beslut kommer bli riktgivande för vad som är möjligt inom kyrkan, säger Björn Vikström. Naturligtvis tycker jag, och jag tror de flesta av oss, att det skulle vara viktigt att vi inom kyrkan själva tar ett beslut – som skulle kunna lämna utrymme för den åsiktsolikhet som finns i den här frågan och kommer att finnas länge och som behöver få finnas.

Längst bak i salen under kyrkomötesdebatten satt en grupp präster i t-skjortor med färggranna tryck: "Vi viger, vi välsignar”.

Regnbågsprästerna är på plats under kyrkomötet för att föra fram sin syn på de teologiska och juridiska sidorna av vigsel- och äktenskapsfrågan.

– Vi är här för att påminna om att Finland har en ny äktenskapslag som behandlar människor jämlikt, och att även kyrkan har skäl att behandla sina medlemmar jämlikt, säger Martti Muukkonen.

Han förklarar det juridiska argumentet bygger på att präster är tjänstemän och underställda finsk lag, medan det inte är fastställt i kyrkolagen att endast en kvinna och en man får vigas.

– Vår uppgift är att viga och välsigna då vi ombeds göra det.

Ge inte upp vigselrätten

På torsdagsförmiddagen röstade kyrkomötet i ett annat ärende rörande äktenskapet: frågan om att kyrkan skulle avstå från vigsel till äktenskap.

Rösterna föll 83–23 för konstitutionsutskottets förslag, enligt vilket kyrkomötet instämmer i att kyrkan ska hålla fast vid vigselrätten.

Motförslaget från ombudet Risto Tuori innehöll bland annat ett tillägg om att kyrkan är beredd att avstå vigselrätten i framtiden, ifall meningsskiljaktigheter inom kyrkan väsentligt förändrar omständigheterna och gör det aktuellt.

Kyrkomötets beslut ligger i linje med biskopsmötet och den vigselutredning som professor Eila Helander gjort.
Emelie Wikblad



Han har mist sin fru och två av sina barn. Ändå är Bernt Mårtensson en lycklig och tacksam människa. Hemligheten ligger i att uppskatta allt det fina livet för med sig, även när det inte längre är fysiskt närvarande. 14.8.2014 kl. 09:43

Irak. "Vi talar Jesu modersmål, vi är de första kristna, men den kristna världen har glömt oss." 12.8.2014 kl. 10:02

Juha Lehtola. Döden som tema i böcker och film behandlas ofta genom det tunga. Regissören Juha Lehtola gick en annan väg. 12.8.2014 kl. 00:00

ebola. När våra tidningar fylls av oroande ebolanyheter är perspektivet ett helt annat i Västafrika. Anna Tikum, FMS-missionär i Senegal, berättar att hon knappt diskuterat viruset med någon, trots att sjukdomen skördar offer i grannländerna. Sjukdomen får inte heller några stora rubriker i de senegalesiska medierna. 12.8.2014 kl. 10:08

Irak. Martyrkyrkans vänner (MKV) sänder 12 000 euro till Irak. Hjälpen ges i form av vatten, mat och mediciner. 12.8.2014 kl. 10:05

Pia-Karin Helsing. Pia-Karin Helsing lämnade Bibeln då hon slutade vara ett Jehovas vittne. – Men jag har en stark och levande andlighet som leder mig framåt i vardagen. 7.8.2014 kl. 16:04

Kristna ledare i Mellanöstern sänder nödrop till Väst. Kristna irakier märks nu ut för döden. 5.8.2014 kl. 16:00

Petrus församling. Kyrkoherdetjänsten i Petrus församling har inom utsatt ansökningstid sökts av Daniel Björk och Monica Heikel-Nyberg. 4.8.2014 kl. 15:07

Petrus församling. Utvecklingen i Petrus församling går i en positiv riktning, säger Caroline Sandström, viceordförande i församlingsrådet. Men på vissa punkter träffar den kritik som riktats mot församlingen. 4.8.2014 kl. 15:17

Han har varit sjukpensionerad sedan unga år men trots att muskeldystrofin långsamt bryter ner hans kropp har Tom Sonntag funnit ett sätt att vara nöjd med livet. Hans passion för musik har hjälpt honom att fokusera på annat än de fysiska begränsningarna. 1.8.2014 kl. 10:56

Johan Westerlund har valts till ny kyrkoherde i Johannes församling i Helsingfors. Han vill att församlingen ska vara en mångsidig plats som ger utrymme för gemenskap och andlig utveckling. 31.7.2014 kl. 10:47

Kyrkans utlandshjälp skänker 50 000 euro ur sin katastroffond för att hjälpa utsatta familjer i Gaza. Med pengarna skaffas främst mat, madrasser, vattenbehållare och hygienartiklar. 23.7.2014 kl. 13:36

Uppvärmning med jordvärme har blivit allt vanligare, också i våra kyrkor. – Inbesparingarna i energikostnader per år är 60–80 procent, säger Jussi Hirvonen som ser sig själv som en predikant för värmepumpar. 17.7.2014 kl. 08:00

I många situationer har Ida Bernas känt sig obekväm av den enkla anledningen att hon inte dricker alkohol. Det var varken familjetradition eller kristen övertygelse som gjorde att hon tidigt tog sitt beslut. 15.7.2014 kl. 10:20

Ärkebiskop Kari Mäkinen har bett om ursäkt för hur samhället och kyrkan har behandlat de sexuella minoriteterna. 15.7.2014 kl. 09:48

Svenska kyrkan. Klimatförändringarna kommer att påverka oss alla globalt och de kommer att väcka existentiella frågor. Ska vi då skicka in våra unga i en sådan tid utan att ge dem redskap? Det tycker jag är ett svek, säger Svenska kyrkans ärkebiskop Antje Jackelén. 2.3.2022 kl. 15:43

domkapitlet. Pastor Dennis Svenfelt avstängs fortsättningsvis från prästämbetet fram till den sista april, beslöt domkapitlet idag. Kyrkoherdetjänsten i Tammerfors ledigförklaras på nytt. 1.3.2022 kl. 16:15

ryssland. – Jag är rädd för min kyrkas säkerhet och ärligt talat är jag trött på att vara rädd för min egen säkerhet. Jag kan inte säga att jag inte är rädd för Putin – han skrämmer ju hela världen. 1.3.2022 kl. 12:06

krig. – I svåra situationer, när man inte kan se någon framtid, knäpper man sina händer och suckar uppåt även om man inte skulle vara så troende, säger kyrkoherde Kim Rantala, som varit präst inom de fredsbevarande styrkorna i Libanon och Bosnien. 1.3.2022 kl. 08:51

Ukraina. Rabbe Tiainen och Anders Hedman är initiativtagare till en två veckor lång ljusdemonstration framför den ryska ambassaden i Helsingfors. – Ett väsentligt motiv är att vi vill uttrycka sorg över det som sker. 28.2.2022 kl. 19:36